Beton w industrialnej aranżacji wnętrz

Beton to materiał, który powstaje w wyniku zmieszania cementu, kruszywa oraz wody. Jest najpopularniejszym materiałem budowlanym, znanym już w starożytności. Nigdy wcześniej nie był tak eksponowany. Starano się go raczej ukryć. Do niedawna betonowa powierzchnia była równoznaczna z niewykończoną. Jednak w poszukiwaniu oryginalnych rozwiązań, kiedy zaczęto wykorzystywać materiały na pierwszy rzut oka zarezerwowane dla przemysłu (np. europalety) oraz materiały typowo budowlane, beton zaczął pojawiać się we wnętrzach jako element dekoracji: minimalistyczny, ascetyczny, zimny. To właśnie dlatego trend industrialnej aranżacji wnętrz betonem zdobył wielu zwolenników. Utrzymuje się od kilku lat, a jego cechy charakterystyczne to: surowe ściany, proste wykończenie i chłodny charakter. Właściwości betonu dają duże możliwości zastosowania, zarówno jeśli chodzi o styl wnętrza, w którym się znajduje jak i sposób wykorzystania. Można go lakierować, piaskować, grawerować, malować. Jest bardzo trwały.

Co można zrobić z betonu?

Beton architektoniczny jest stosowany na ścianach, podłogach, sufitach, schodach, blatach kuchennych, kominkach, wannach łazienkowych, umywalkach, brodzikach oraz elementach dekoracyjnych jak lampy czy donice. Tworzy wyjątkowo modernistyczny klimat. Bardzo dobrze sprawdza się w nowoczesnych, dobrze oświetlonych wnętrzach, dużych pomieszczeniach o wysokich ścianach, nowoczesnych domach i ogrodach oraz w loftach. Jeśli ocieplimy go drewnem lub kolorowymi dodatkami, ściana z tego tworzywa sprawdzi się także w mieszkaniach ze spokojną i odrobinę klasyczną aranżacją. W tych przypadkach projektanci polecają zastosowanie miękkich tkanin o żółtym kolorze w odcieniu musztardowym lub intensywnym kolorze turkusowym. Beton lubi także oprawę prostych drewnianych mebli. Dlatego należy pamiętać, że betonowa ściana jako nawiązanie do stylu industrialnego najlepiej współgra z rzeczami prostymi. Absolutnie w tym przypadku unikamy mebli i dodatków stylizowanych na stare lub ze zdobieniami.

Beton na podłodze

Betonowa podłoga jest gładka,  spójna kolorystycznie i bardzo trwała. Nie ma szczelin, łączeń, dzięki czemu jest łatwa w utrzymaniu czystości. Może być mniej lub bardziej błyszcząca i mieć dowolny kolor poprzez zastosowanie odpowiedniego lakieru czy żywicy. Wytrzyma o wiele więcej niż płytki ceramiczne lub panele. Takiej podłogi nie uszkodzą spadające przedmioty ani rozlane napoje. Jeżeli nie podoba nam się uzyskany odcień, zawsze możemy go pokryć farbą. Odpowiednio położony i zaimpregnowany beton nie pęka, nie brudzi się i nie ściera. Możemy go położyć w każdym pomieszczeniu. Sprawdzi się dobrze zarówno we wnętrzu o wysokiej wilgotności powietrza oraz w suchych pomieszczeniach. Do mycia takiej podłogi wystarczy woda, mydło i szmatka. Nie wolno używać ostrych szczotek i druciaków. To zresztą dotyczy wszystkiego co z betonu można wykonać. Trzeba go również odpowiednio zaimpregnować aby spełniał swoje funkcje jako blat czy brodzik.

 

Beton w salonie

Salon to przestrzeń domu, w której spędzamy najwięcej czasu. Powinien łączyć w sobie miejsce odpowiednie do relaksu, ale również być częścią reprezentacyjną. Jeżeli chcemy wykorzystać beton w aranżacji salonu, to oczywiście możemy położyć go na ścianach, na podłodze lub ozdobić salon dekoracjami wykonanymi z betonu. Otrzymamy industrialną, minimalistyczną aranżację, do której wystarczy dodać wygodną kanapę i kilka poduszek. Takie pomieszczenia zachwycają surowością, ale jednocześnie stanowiłą oazę wygody i komfortu.

Beton w kuchni

Zastosowanie betonu w kuchni to strzał w dziesiątkę. Na przykład jeśli chcemy aby blat kuchenny był odporny na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania, wysoką temperaturę, a do tego był łatwy w czyszczeniu. Takie rozwiązanie to mocny, przyciągający uwagę akcent. Dzięki niemu kuchnia wygląda surowo, sterylnie i elegancko.

Beton w łazience

Teraz, kiedy surowość jest najbardziej poszukiwanym efektem minimalistycznej estetyki, beton traktuje się na równi ze szlachetnymi marmurami, pokrywa się nim i podłogę i ściany. Jego specjalne odmiany (np. beton architektoniczny) doskonale sprawdzają się w łazience: wypolerowane nie chłoną wody, nie kruszą się, a ich kolor zmieniający się pod wpływem wilgoci uważany jest za atut. Jako materiał wykończeniowy beton sprawdza się świetnie pod jednym warunkiem: musi być profesjonalnie położony i oszlifowany. Wtedy wygląda elegancko i szlachetnie zarówno na podłodze, w zabudowie wanny i na ścianach. Końcowy efekt najlepiej dopełniają drewniane dodatki.

 

Beton w sypialni

Beton tworzy chłodne wnętrze, ale jeśli skontrastujemy go z naturalnym drewnem, otrzymamy nowoczesną, wyjątkową aranżację, surową i prostą. Jeżeli chcemy wprowadzić beton do sypialni to najlepszym miejscem jest ściana lub podłoga. W przypadku ściany możemy zastosować płyty gipsowe lub lżejsze i tańsze rozwiązanie –  gipsowe panele imitujące beton. Występują w kilku odcieniach. Innym sposobem na aranżację ścian w sypialni z użyciem betonu jest tynk mineralny, którym można pokryć ścianę – przypomina on beton, ale jego podstawą jest wapno. Można dodać do niego barwniki, dzięki czemu będzie występować w innym odcieniu. W zależności od tego, jak nałożymy tynk mineralny na ściany, możemy otrzymać powierzchnię nieco chropowatą, przypominającą stalową formę lub z ubytkami, które nadadzą bardziej surowy charakter całości.

 

Jak uzyskać efekt betonu nie korzystając z betonu?

Beton wykorzystywany w aranżacji wnętrz to specjalnie przygotowana mieszanka, którą nazywamy betonem architektonicznym. Różni się od betonu towarowego rodzajem zastosowanego cementu, który daje jasny kolor i pęka w mniejszym zakresie, ale jednocześnie pozostaje dość plastyczny.

Jednak jeśli chcemy uzyskać efekt betonowej ściany, wcale nie musimy stosować betonu!

Efekt betonu w dekoracji ścian można uzyskać, wykorzystując powłoki wykończeniowe, na przykład mineralne tynki dekoracyjne, tynki modyfikowane polimerami, farby strukturalne udające beton. Najprostszym sposobem jest farba betonowa, która imituje tynk – można ją nakładać jak każdą inną farbę, a po nałożeniu należy wygładzić i polakierować. Mineralne farby dyspersyjne zawierają modyfikatory sprawiające, że pigment nie rozkłada się równo i gładko na ścianie, ale powstają liczne smugi, miejsca ciemniejsze i jaśniejsze. Można nawet uzyskać wzór wżerów w betonie. Dodatki mineralne tworzą strukturę drobnoziarnistą. Farbę nanosi się wałkiem.

Kolejnym sposobem na uzyskanie efektu betonowej ściany jest położenie płytek ceramicznych, które do złudzenia przypominają surowy beton – można je kłaść na ścianach oraz podłodze. Sprawdzają się w pomieszczeniach o większej wilgotności powietrza.

Możemy się zdecydować na materiały imitujące beton, jak np. gipsowe panele,  laminowane płyty meblowe, gresy oraz stiuki. Ostatnim, najprostszym w zastosowaniu rozwiązaniem jest położenie tapety imitującej beton. Efekt betonu uzyskamy też wybierając fototapetę 3D.

Źródła: Murator   Homify