#Jesteśwplątany. Książka i kryminalny chat dla Fundacji Dom Autysty

 O fundacji Dom Autysty

Fundację Dom Autysty założyła grupa rodziców, uczęszczających do szkoły dla dzieci z autyzmem w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Z. Tylewicza w Poznaniu. Głównym jej celem jest zabezpieczenie przyszłości całkowicie niesamodzielnych autystycznych dzieci, które po ukończeniu edukacji, a przede wszystkim w okresie po śmierci rodziców nie pozostaną bez opieki. W planach fundacji jest dom dla 11 dzieci: dziewięciu chłopców i dwóch dziewczynek, najstarszych uczniów szkoły.

Założenia placówki Dom Autysty

Placówka będzie otwarta także na inne dorosłe osoby z autyzmem. Będą w niej prowadzone dzienne zajęcia dla znacznie większej grupy osób z Poznania i okolic, wspierać w znalezieniu pracy tym, którzy będą w stanie ją podjąć, animować życie kulturalne ludzi z autyzmem. Podjęto już starania o ziemię pod budowę Domu Autysty oraz o pieniądze na jej realizację. Osoby zaangażowane w fundację organizują imprezy charytatywne, starają się o dofinansowanie z funduszy unijnych. Równocześnie wspierają starania o finansowanie działania tego typu placówek ponieważ obecne uregulowania prawne są bardzo niekorzystne. To właśnie dlatego w Polsce tak trudno tworzyć małe placówki całodobowej opieki nad dorosłymi autystami i innymi całkowicie niesamodzielnymi osobami niepełnosprawnymi. W krajach zachodnich takie małe domy są podstawą opieki nad dorosłymi autystami.

O zmianę przepisów stara się Porozumienie Autyzm Polska. Fundacja od maja 2015 r. jest członkiem Porozumienia.

Propagowanie wiedzy o autyzmie

Kolejnym zadaniem, które sobie stawiają rodzice zaangażowani w pracę na rzecz Fundacji, jest propagowanie wiedzy o autyzmie! Zwłaszcza we własnym środowisku lokalnym – w Poznaniu i Wielkopolsce. Zamierzają organizować konferencje, a także docierać do władz i mieszkańców za pośrednictwem mass mediów.

#Jesteśwplątany –  książka i kryminalny chat dla Fundacji Dom Autysty

Książka zatytułowana “Trupów Hurtowo Trzech” jest zbiorem opowiadań kryminalnych autorstwa czołowych polskich pisarzy tego gatunku: Marcina Wrońskiego, Ryszarda Ćwirleja, Joanny Jodełki, Joanny Opiat-Bojarskiej, Gaji Grzegorzewskiej, Olgi Rudnickiej, Piotra Bojarskiego, Wojciecha Chmielarza, Bohdana Głębockiego i Michała Larka.  Wydało ją wydawnictwo Media Rodzina, a dochód z jej sprzedaży zostanie przeznaczony na budowę Domu Autysty!!!

Książka do kupienia TUTAJ.

“Czwarty zabójca” Michała Larka

Jedno z opowiadań – “Czwarty zabójca” Michała Larka, stało się inspiracją do stworzenia innowacyjnego narzędzia, które jest dostępne na stronie jesteswplatany.pl. Chatstory, czyli interaktywne opowiadanie, przedstawione jest w formie zbliżonej do internetowego chata – komunikacji na facebookowym Messengerze. Każdy czytelnik uczestniczy w historii z perspektywy głównego bohatera i wpływa na rozwój fabuły poprzez dokonywanie odpowiednich wyborów. To zupełnie nowy i innowacyjny sposób czytania, który ma zachęcić zwłaszcza młode osoby do zaangażowania się w lekturę za pomocą narzędzia do złudzenia przypominającego to, którego używają do codziennej komunikacji. Ponadto, przedstawiona w historia kryminalna zmusza czytelników do zmierzenia się z moralnymi dylematami i dokonania konkretnych wyborów, a następnie zmierzenia się z ich konsekwencjami.

Zwiastunem interaktywnego opowiadania

Zwiastunem interaktywnego opowiadania jest krótki film promocyjny, który można zobaczyć na YouTubie. Akcja promowana jest hasztagiem #jesteśwplątany i zachęca do “wplątania się” w pomoc Fundacji Dom Autysty. Na stronie akcji można znaleźć odnośnik do zakupu promowanej książki oraz bezpośrednio wesprzeć cel wpłacając wybraną kwotę pieniędzy na konto Fundacji.
Kampanię nieodpłatnie przygotowała agencja Kreatik.

 

Chcesz pomóc?

Autyzm nie jest choroba psychiczną. Autystyczne dzieci nie są ” niegrzeczne”. Autyzm nie też jest spowodowany złym wychowywaniem. Autyzm jest poważnym zaburzeniem rozwoju dziecka. Jego objawy pojawiają się przed ukończeniem przez dziecko trzeciego roku życia. Jest to zaburzenie neurorozwojowe, związane z nieprawidłową pracą mózgu. Autyzm może się objawiać w różny sposób u poszczególnych osób. Ale bez względu na indywidualną manifestację objawów, wszystkie osoby z autyzmem mają trudności w zakresie relacji społecznych, porozumiewania się, wyobraźni, sztywnością zachowań.  Trudności te mogą mieć różny stopień nasilenia.

Kiedy mijasz na ulicy kogoś kto zachowuje się „dziwnie” – pomyśl, czy to nie jest przypadkiem autystyczne dziecko lub osoba dorosła. Pomóż jeśli to konieczne i jeśli możesz. Jeśli nie – powstrzymaj się od komentarzy i „dobrych rad”.
Chcesz pomóc? To nie takie trudne!

Możesz wesprzeć działalność Fundacji i mieć swoją cegiełkę – dosłowną i przenośną – w budowie Domu Autysty.

Możesz wziąć udział w charytatywnych aukcjach dzieł sztuki, które organizujemy regularnie od kilku lat – szczegółów szukaj w Aktualnościach na stronie Fundacji Dom Autysty oraz na Profilu na Facebook’u.

Możesz też po prostu przekazać swoją darowiznę na rzecz budowy Domu Autysty, dokonując wpłaty na konto:
PKO BP
71 1020 4027 0000 1102 1304 4633

Artykuł napisany na podstawie stron internetowych: Fundacji Dom Autysty, Jesteśwplątany oraz na profilu na Facebook’u Dom Autysty i #JESTEŚWPLĄTANY