Klimat Prowansji w Twoim domu.

Styl prowansalski zrodził się w południowo-wschodniej Francji, a swoją nazwę zawdzięcza pięknej, malowniczej kranie – Prowansji. Nawiązuje do sielskiego klimatu prowincji, gdzie dni płyną wolno, ludzie poświęcają się uprawie winorośli i lawendy, a małe kamienne domki przyniosą wytchnienie od upalnego klimatu południa.

W Prowansji odbywa się znany na całym świecie Festiwal Filmowy w Cannes. W tym miejscu spotykają się największe gwiazdy światowego formatu. W dużej mierze pomogło to “karierze” tutejszego stylu architektonicznego.

To właśnie tutaj zapoczątkował popularny od wieków styl prowansalski. Jego bardzo charakterystyczną cechą są częste zdobienia w formie kwiatów oraz pęków suszonych ziół. Wspólnie nawiązują do sielskiego klimatu prowincji i ciepła domowego ogniska.

Dominujące kolory nurcie prowansalskim:

BIEL BŁĘKIT FIOLET ŻÓŁCIE SZAROŚCI

W tym miejscu warto również zaznaczyć, że ściany w prowansalskich mieszkaniach często pozostają nierówne i jakby pomalowane od niechcenia- tak zwana przecierka. Przez co sprawiają wrażenie wiekowych, a to z kolei pięknie wkomponowuje się w ich wiejski charakter.

Meble prowansalskie (meble bielone)

Meble są często rzeźbione lub malowane w motywy kwiatów, gałązek czy kłosów, z elementami z kutego żelaza, a także z przecierkami.

Meble prowansalskie wykonane są najczęściej z drewna pięknie rzeźbionego, malowanego i przecieranego na różne odcienie bieli. Celowo nadgryzione zębem czasu wprowadzają niesamowity klimat.

Dekorowanie

Nie może obejść się bez jasnego dywanu na drewnianej podłodze i żeliwnego żyrandola wiszącego u sufitu. Towarzystwo finezyjnie wykonanych świeczników w postaci naściennego kinkietu, stanowią pełne uzupełnienie kompozycji stylu.

Gliniane doniczki, w których śmiało można hodować świeże zioła – bazylię, oregano, tymianek.

Delikatne pasy, krata oraz kwiaty. Wykończenie wnętrza stanowi duża ilość małych bibelotów, świeczników, ramek ze zdjęciami, miękko podszytych obić oraz poduch zdobiących pufy. Cały styl jest lekki, idealnie łącząc elegancję z wiejską sielanką.