5 sposobów jak optycznie powiększyć salon – czyli mały salon może być maksymalnie funkcjonalny i stylowy

Nie każdy mieszka w przestronnym domu, ale to że masz małe mieszkanie nie oznacza wcale, że nie może prezentować się jak pałac,  apartament czy co tam lubicie. Ważne jest jednak zadbanie o detale, dzięki temu przestrzeń nabierze lekkości. W dzisiejszym poradniku przedstawimy 5 sposobów, jak optycznie powiększyć salon, czyli mały salon może być maksymalnie funkcjonalny i stylowy.

Stawiaj na jasne kolory

Kolorystyka ścian, podłogi, ale i mebli jest ważna i tutaj absolutnie nie można iść na kompromisy. Jeżeli więc chcecie, aby Wasze wnętrze nabrało lekkości, a przy tym przestronności, to musicie stawiać na jasne kolory. A więc warto ściany pomalować na biało, ewentualnie wybrać mroźną biel. Pomyślcie także o podłodze i tutaj polecamy Wam płytki gresowe na wysoki połysk, które idealnie się sprawdzą. Jeżeli dysponujecie nieco większymi funduszami, to możecie też zdecydować się na podłogę z żywicy epoksydowej, którą swoją drogą zdecydowanie łatwiej utrzymać w czystości, ale też jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Na jednej ze ścian można też umieścić płytki gipsowe w wersji 3D, np. fale czy też wypukłe kwadraty.

Lustra jako dekoracja

Jakoś większości z nas lustra kojarzą się z dodatkiem, którego nie może zabraknąć w domu, bo przecież służy do przeglądania się w nim przed wyjście czy tak po prostu do dekoracji. Ale lustra mogą, a nawet pełnię jeszcze jedną ważną funkcję, a dokładnie optycznie powiększają przestrzeń. Dlatego też nie może ich zabraknąć w Twoim salonie. Możesz je umieścić na przeciwko okna, dzięki temu jeszcze lepiej będą odbijać naturalne światło słoneczne, a przy tym tworzyć przyjemny klimat i rozjaśnią nawet pomieszczenie z małymi oknami. Oczywiście znaczenie ma także fakt, jakie lustra wybierzecie, ale i tu służymy naszą pomocą. Polecamy Wam wybór tych w geometrycznym kształcie, bez zbędnych udziwnień, natomiast to co ważne, to na pewno ramka, która powinna być cienka i smukła.

Ramki – bo trzeba je mieć

Czas najwyższy przejść do dekoracji, której nie może zabraknąć w żadnym salonie, a chodzi nam dokładnie o ramkę. Jednak nie o pierwszą lepszą, lecz w formacie A4. Ramka choć jest duża to trzeba przyznać, że jest maksymalnie stylowa. Możecie w niej oczywiście umieścić ulubione zdjęcia, ale my polecamy Wam pójście o krok dalej i włożenie w nią plakatów z geometrycznym wzorem. Ramka A4 pięknie będzie się prezentować umieszczona w rzędzie nad komodą, ale można je także zawiesić nad narożnikiem czy kanapą. Możliwości jest więc sporo.

Modułowe meble są warte uwagi

Jeszcze kilkanaście lat temu trudno było wyobrazić sobie salon bez dużej i pojemnej meblościanki, lecz te lata mamy za sobą. Oczywiście nie oznacza to wcale, że nie należy kupować meblościanek zajmujących całą ścianę, ale raczej do dużych i przestronnych wnętrz, wszak przytłaczają one pomieszczenie. Dlatego też do salonu o małej kubaturze warto wybrać meble modułowe, czyli wolnostojące. Tutaj polecamy Wam tylko takie, które są niezbędne, a więc np. komodę i witrynę. Najlepiej wybrać takie, które są posadowione na cienkich nóżkach, dzięki temu wnętrze zyska jeszcze więcej lekkości. Ważna jest także ich estetyka i tutaj naszym zdaniem najlepiej wybrać meble o gładkiej fakturze bez uchwytów, ale za to na wysoki połysk. Efekt „wow” gwarantowany.

Mały stolik, ale z składający się z trzech blatów

Trudno wyobrazić sobie salonu bez stolika kawowego. Jeżeli jednak nie chcecie kupować modelu pospolitego, to polecamy Wam model, który można określić mianem oryginalnego. Otóż stolik składa się z trzech blatów, które kręcą się wokół własnej osi. Dzięki temu możecie go rozkładać np. w sytuacji, gdy macie gości. Trzeba też przyznać, że jego design naprawdę zachwyca i przyciąga uwagę.  Czas najwyższy wspomnieć o wyborze właściwego siedziska, tutaj rozumianego jako wybór między kanapą, a narożnikiem. Wybór może być tylko jeden. Warto wybrać narożnik w literę L, który można ustawić bezpośrednio przy ścianie.

Oto nasze 5 sposób, dzięki którym żaden salon nie będzie „zagracony”. Pamiętajcie, aby zawsze wybierać rzeczy, czyli meble i dekoracje, wykonane z wysokiej jakości materiałów, dzięki temu posłużą Wam przez wiele lat.