5 sposobów na sprytne dzielenie domowej przestrzeni

W dobie mieszkań wielofunkcyjnych znikają sztywne podziały, a w raz nimi stałe ściany. Przestrzeń otwiera się, zamyka i kształtuje tak, jak w danym momencie tego potrzebujemy. A to za sprawą drzwi przesuwnych i szklanych ścianek, które pełnią również ważną rolę dekoracyjną.

 

– Wykonywane na wymiar i dodatkowo z możliwością indywidualnego dopasowania, drzwi przesuwne są już nie tylko praktyczne, ale i dekoracyjne. Modne pozostają duże przeszklenia, które symbolicznie dzielą przestrzeń nie odbierając jej światła i wrażenia przestronności. Gorącym hitem z kolei są towarzyszące im dekoracyjne szprosy, których układ można indywidualnie zaprojektować i drobiazgowo dopasować do wystroju – komentuje Aneta Świderska, projektantka w Raumplus. Zastosowań rozwiązań przesuwnych w domu jest wiele. Oto 5 najpopularniejszych z nich:

 

Oddziel salon od aneksu kuchennego

Jednym z modniejszych obecnie rozwiązań jest oddzielanie salonu od aneksu kuchennego drzwiami przesuwnymi z transparentnym szkłem i dekoracyjnymi szprosami. W ten sposób Twój salon zyskuje na przytulności, ale też dzięki przegrodzie wytłumiasz dźwięki oraz zatrzymasz opary i zapachy, powstające podczas gotowania obiadu. Zarys aneksu za taflą szkła i geometrycznym rysunkiem szprosów dodaje też salonowi unikatowego waloru estetycznego.

Stwórz przegrodę pomiędzy sypialnią a salonem

Pomysł, który idealnie sprawdzi się w mniejszych mieszkaniach, na przykład kawalerkach, gdzie salon i sypialnia tworzą jedną przestrzeń. Jeśli nie chcesz tracić na wizualnej przestronności, a jednak zaaranżować strefę sprzyjającą nocnemu wypoczynkowi, wybierz szklane drzwi przesuwne i zainstaluj wzdłuż nich karnisz z kotarą. Wystarczy kilka ruchów, by stworzyć intymną strefę relaksu.

 

Zaprojektuj wygodne domowe biuro

Drzwi przesuwne Raumplus wspierają również trend home office. W prosty sposób pozwalają stworzyć przegrodę pomiędzy salonem a Twoim biurkiem. Ma to co najmniej dwie zalety. Po pierwsze ułatwia mentalnie przejście ze strefy domowej do biurowej. Skutecznie oddziela Cię od innych domowników wyciszając przestrzeń. Drugim plusem jest zachowanie estetycznej harmonii salonu. Dzięki ściance działowej Twoje home office znika z pola widzenia!

 

Stwórz aneks z garderobą w sypialni

To również jedno z modniejszych obecnie rozwiązań, pozwalających zaaranżować oryginalny, estetyczny akcent przywodzący na myśl witryny sklepowe. Podświetlone drzwi przesuwne, np. z przyciemnionego szkła z jednej strony chronią Twoje ubrania przed kurzem czy bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, a z drugiej pozwalają oryginalnie je wyeksponować. Sypialnia nabiera nowoczesnego i eleganckiego charakteru.

Oddziel od siebie duże przestrzenie

Jeśli masz duży apartament na planie otwartym, wówczas możesz naprawdę poszaleć z dekoracyjnymi patentami na drzwi przesuwne i szklane ścianki. Skorzystać z rozmaitych rozwiązań zarówno technicznych, jak i estetycznych. Wybrać szkło transparentne, przydymione lub różnego rodzaju dekoracyjne. Dobrać układ szprosów, by dodać wnętrzu industrialnego charakteru, nawiązać do japońskiego minimalizmu, wyrafinowanego glamouru lub art deco, szalonego postmodernizmu czy też zdecydować się na bardzo modny gęsty poziomy układ przypominający żaluzje.

Drzwi przesuwne, którymi na różne sposoby możemy dzielić domową przestrzeń, pozwalają bez większych ingerencji szybko je zreorganizować. W zależności od zmieniających się potrzeb czy wizji estetycznej.

Więcej inspiracji na: https://www.instagram.com/raumplus_polska_official/