6 czy 8 – ile krzeseł powinno znaleźć się wokół stołu? Przewodnik aranżacyjny

Stół – serce każdego domu. Chcesz przy nim w miłej atmosferze zjeść posiłki z rodziną i ugościć tych, którzy postanowią Cię odwiedzić. Aby wszystkie te czynności odbywały się w komfortowych warunkach, przy stole powinna się znaleźć odpowiednia liczba krzeseł. Ile powinno ich być? Zapoznaj się z naszym przewodnikiem i pozbądź się wszelkich wątpliwości.

Wszystko zależy oczywiście od stołu. Jego rozmiar i kształt powinien być dopasowany do Twoich potrzeb. A wpływają na nie: ilość miejsca, jakie możesz przeznaczyć na stół i krzesła, liczba domowników i to, ile czasu przy nim spędzacie. Istotna jest również kwestia przyjmowania gości – trzeba ich przecież jakoś pomieścić, i to tak, aby każdemu zapewnić wygodę i odpowiednią przestrzeń. Warto to wszystko przemyśleć, aby uniknąć kłopotliwych sytuacji – w końcu komfort użytkowania jest najważniejszy.

Ilość krzeseł przy stole. Jakie są standardy?

Każdy, kto zasiada do stołu, powinien mieć zapewnione tyle miejsca, by posiłek zjeść swobodnie i nie zastanawiać się: „Która szklanka jest moja?”. Jeśli chodzi o szerokość, niezbędne minimum to 60 cm na osobę. Skąd takie oszacowanie? Tyle przeciętnie mierzą barki człowieka. Przy jakim stole zatem sprawdzi się 6, a przy jakim 8 krzeseł? Taką liczbę rekomenduje się dla stołów o szerokości 90 cm i długości od 150 cm do 220 cm. Skąd takie rozbieżności? Powodów jest kilka.

Kluczowa jest przestrzeń… i Twoje upodobania

Jeśli ogranicza Cię ilość miejsca, może się zdarzyć, że od strony szczytu stół będzie stał za blisko ściany albo nawet do niej przylegał. To uniemożliwia postawienie tam krzesła. W takim przypadku, nawet jeśli rozmiar stołu pozwala na ustawienie 8 krzeseł, stanie przy nim 6 – aby było parzyście.

Jeśli zaś masz dużą jadalnię i odpowiednie umiejscowienie stołu nie przysparza problemów, możesz się pokusić o to, by ustawić krzesła do jadalni w większej odległości od siebie niż wymagane 60 cm. To sprawi, że domownicy czy goście zyskają więcej przestrzeni. Dzięki temu spożywanie posiłków stanie się bardziej komfortowe.

Stół prostokątny a owalny – jak dopasować krzesła?

Kształt stołu odgrywa istotną rolę. Jeśli chodzi o prostokątny, bez problemu ustawisz przy nim krzesła także u szczytów i nie wpłynie to na komfort siedzących tam osób. W przypadku owalnego może to nie być takie proste. Dlaczego? Taki stół nie ma rogów, a co za tym idzie – jego powierzchnia u szczytów jest mniejsza.

W przypadku niektórych modeli różnica ta jest znacząca. Może się zdarzyć, że szerokość w tym miejscu będzie mniejsza niż 60 cm. Dlatego nawet jeśli stoły mają taką samą długość, przy prostokątnym postawisz 8 krzeseł, przy owalnym – 6.