Autentyczny wygląd i łatwość użytkowania podłóg drewnianych Quick-Step – dzięki nowej technologii Surface & Edge Protect+

Błoto, sos, wino…. na podłodze ląduje wiele różnych substancji. Po pewnym czasie styczność z nimi oraz lata użytkowania i czyszczenia mogą sprawić, że podłoga drewniana zacznie wyglądać na zużytą i brudną. Aby rozwiązać ten odwieczny problem, marka Quick-Step opracowała technologię sprawiającą, że podłogi stały się łatwiejsze w czyszczeniu i konserwacji. W ten sposób podłoga zachowuje swój piękny wygląd. Innowacyjna technologia Surface and Edge Protect+ na nowo definiuje pojęcie wydajności, bez kompromisów w kwestii wyglądu i trudności w pielęgnacji.

Upływ czasu jest największym wrogiem podłóg drewnianych. Z biegiem lat brud utyka w ich porach, a kurz osadza się na krawędziach powodując nieestetyczne przebarwienia. Czyszczenie – nawet wilgotną szmatką – powoduje, że przez złącza zaczyna przedostawać się woda. Może to sprawić, że najpierw staną się one białe, a po jakimś czasie – w wyniku nagromadzenia brudu – pociemnieją. W wyniku stałego kontaktu z wilgocią, w końcu złącza mogą zacząć pleśnieć.

Przewaga nad konkurencją

„Pierwszym krokiem, który podjęliśmy, aby zapobiec niekorzystnemu działaniu wilgoci, było opracowanie wodoodpornej technologii Edge Protect +. Zastosowaliśmy ją zarówno w przypadku parkietów olejowanych, jak i lakierowanych”, wyjaśnia Joyce Van Waeleghem, główna projektantka Quick-Step. „Technologia ta zapobiega przedostawaniu się wody przez złącza. W rezultacie podłogi wyglądają jak nowe, nawet przez długie lata użytkowania i czyszczenia”.

A+ dla zwiększonej ochrony

Kolejnym wyzwaniem było kwestia wodoodporności podłóg parkietowych Quick-Step. „Z myślą o nich powstała technologia Surface & Edge Protect+” – mówi Van Waeleghem. „Została ona opracowana specjalnie po to, aby zapobiegać przedostawaniu się brudu i wody przez złącza oraz osadzaniu się ich w porach i ziarnie. Dzięki jej właściwościom podłoga stała się odporna na zabrudzenia, a jej czyszczenie – dziecinnie proste. Dzięki Surface & Edge Protect+, ochrona powierzchni podłóg parkietowych nabrała zupełnie nowego wymiaru”.

Technologia ta jest obecnie dostępna w przypadku podłóg parkietowych jednolamelowych Quick-Step z lakierowanym wykończeniem.

Podłogi drewniane wyposażone w rozwiązanie Quick-Step Surface & Edge Protect+ zachowają autentyczny, naturalny wygląd przez lata, a nawet dziesięciolecia – nawet gdy stosowane są w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu wymagających częstego czyszczenia. Dodatkową jej zaletą jest także to, że nawet uporczywe zabrudzenia można szybko i łatwo usunąć z powierzchni choćby wilgotną ściereczką. Doskonale chroni ona podłogę także przed nadmiarem wody użytej podczas czyszczenia.

Użyteczność kontra estetyka

Van Waeleghem uważa, że największym wyzwaniem podczas opracowania technologii Surface & Edge Protect+ było to, by w żaden sposób nie wymuszała ona kompromisów w kwestii wyglądu podłogi. „Aby ułatwić czyszczenie, podłogę drewnianą można pokryć nienaturalnie grubą warstwą lakieru ochronnego lub oleju, jednak nam przyświecał inny cel. Zależało nam, by projektowane przez nas podłogi zachowały autentyczny wygląd i cieszyły oko matowym wyglądem i głęboką strukturą. Dążyliśmy równocześnie do tego, aby były one łatwe w utrzymaniu i zachowywały idealny wygląd przez jak najdłuższy czas. Dzięki technologii Surface and Edge Protect+, osiągnęliśmy doskonałą równowagę między użytecznością a estetyką”.

Cena autentyczności: problem ze starzejącym się parkietem

Nic nie równa się z wyglądem prawdziwego parkietu. Powszechnie wiadomo jednak, że utrzymanie drewnianej podłogi w idealnym stania przez długie lata jest niezwykle trudnym zadaniem. Oto niektóre z najczęstszych problemów związanych z jej użytkowaniem – przynajmniej w przypadku, gdy nie jest ona wyposażona w technologię Quick-Step Surface & Edge protect+.

  • zabrudzone pory: tradycyjne podłogi drewniane – o ile nie są lakierowane – często mają nieco szorstką strukturę. Powoduje to osadzanie brudu i kurzu, które negatywnie wpływają na jej wygląd;
  • przyciemnione krawędzie i kurz: Kurz wnika nie tylko w pory. W przypadku wielu drewnianych podłóg oznaki jej starzenia są widoczne w pierwszej kolejności na krawędziach desek i między złączami;
  • przyciemnione i zabrudzone usłojenie: Usłojenie jest tym, co nadaje podłodze unikalnego charakteru. Jednak bez odpowiedniej ochrony, po jakimś czasie robi się ono ciemne i brudne.
  • białe krawędzie: są one – paradoksalnie – wynikiem zbyt częstego czyszczenia parkietu z wykorzystaniem dużej ilości wody. Przenikająca przez złącza wilgoć powoduje odbarwienia drewna i uszkadza lakier. Technologia Surface & Edge protect+ zapobiega im dzięki wodoodpornej ochronie na krawędziach desek.