Balkon w bloku wcale nie musi być nudny – 5 pomysłów na jego aranżację

Balkon to niezwykle przydatna część mieszkania, zwłaszcza gdy mieszkamy w ciasnym bloku. Zwykle wykorzystujemy go jako dodatkową przestrzeń do przechowywania narzędzi, rowerów lub do wieszania prania. Jednak dzięki odrobinie kreatywności możemy zamienić go w miejsce, z którego będziemy dumni. Jaka aranżacja sprawi, że z przyjemnością będziemy spędzać tam czas?

Wyspa kwiatów

Nawet najmniejszy balkon to pole do popisu dla domowych ogrodników. Często w mieście brakuje nam kontaktu z przyrodą, dlatego warto samemu wyczarować wiszący ogród. Możemy dowolnie bawić się kolorami i łączyć różne gatunki roślin, aby uzyskać jak najlepszy efekt.

Popularnymi kwiatami balkonowymi są pelargonie, od śnieżnobiałych, przez romantyczne różowe i fioletowe, aż po krwistoczerwone. Są one łatwe w uprawie i odporne na złe warunki. Częstym widokiem są również petunie, fuksje czy lobelie. Jeśli nie chcemy trzymać się utartych szlaków, możemy postawić np. na mniej oczywiste słoneczniki, niewielkie iglaki lub mieniącą się kolorami trzykrotkę.

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na zalew kolorów czy zieloną dżunglę, warto przemyśleć ustawienie doniczek. Najczęstszym i najpraktyczniejszym  rozwiązaniem jest powieszenie ich na krawędzi balkonu lub pod zadaszeniem. Dzięki temu doskonale widać je z ulicy. Większe rośliny w imponujących donicach stawiajmy na podłodze. Dla mniejszych możemy stworzyć oryginalny stojak np. ze starej drabiny lub drewnianej palety. Poeksperymentujmy również z kolorami i kształtami samych donic.

Własne poletko

Rośliny hodowane na balkonie mogą nie tylko pięknie wyglądać, ale również być pożyteczne. Nawet tak małą przestrzeń z łatwością zamienimy na wiosenny miniogródek, który zapełnimy owocami, warzywami i ziołami. Przy okazji warto zadbać o estetykę balkonu. Możemy hodować nasze rośliny np. w glinianych donicach, wiklinowych koszach lub beczkach.

Warunki balkonowe sprzyjają uprawie m.in. pomidorów i papryki, dla których szybko nagrzewające się niewielkie pojemniki to raj. Przy odrobinie wysiłku będziemy mogli cieszyć się własną sałatą, rzodkiewką, pietruszką, a także truskawkami, poziomkami czy borówkami.  Warto wiedzieć o zasadzie dobrego sąsiedztwa roślin, nie wszystkie gatunki wzajemnie się tolerują. Korzystnie jest sadzić w jednej donicy warzywa i zioła, które odstraszą szkodniki i przyśpieszą wzrost.

Przestrzeń spotkań

Balkon to doskonałe miejsce na organizację posiadówek z przyjaciółmi lub posiłków w gronie rodzinnym. Dobrze zaaranżowany stanie się sercem domu. W tym celu powinniśmy zadbać o odpowiednie meble.

Najlepiej sprawdzą się odporne na deszcz, na przykład z drewna lub wikliny. Przy niewielkim metrażu sprawdzą się składane krzesła, na które możemy kłaść wygodne, kolorowe poduszki. Z kolei za stół może posłużyć nam składany blat przytwierdzony do ściany. Dzięki temu w mgnieniu oka przekształcimy balkon w wygodną jadalnię.

Strefa relaksu

Niech balkon stanie się naszym azylem. Wygodne siedzisko z poduszkami, hamak lub fotel w formie huśtawki to świetne miejsce, żeby poczytać, posłuchać muzyki lub po prostu się zrelaksować. Dodatkową atmosferę zapewnią zawieszone nad głową lampki, takie jak popularne girlandy na baterie lub solarne.

Miejsce na pasje

Dodatkowa przestrzeń w mieszkaniu to doskonały pretekst do rozwijania swoich pasji. Możemy stworzyć tam warsztat do majsterkowania przy rowerze, artystyczne studio do malowania obrazów lub kącik z matą do trenowania jogi.

Pomyślmy też o naszych pociechach. Na balkonie z łatwością stworzymy dla nich bezpieczne miejsce do zabawy na świeżym powietrzu. Wystarczy wyłożyć podłogę bezpiecznym materiałem, na przykład specjalną wykładziną imitującą trawę. Miękka pianka pod spodem sprawi, że przyjemnie będzie na niej usiąść.

Odwieź nas też na: