Banffy to aktywny stołek, który wprowadza do wnętrz element zabawy formą. Ma jednocześnie poważny wkład w dialog dotyczący zmiany sposobu myślenia o tym, jak siedzieć. W jaki sposób ustrzec swoje ciało i umysł przed przeciążeniem.
Niemal każdy z nas zetknął się w dzieciństwie z zabawką, która wymaga koordynacji i zrozumienia celu. Pionowy kołek, na który trzeba nałożyć kręgi, na przykład w odpowiedniej kolejności od największego do najmniejszego. W ten sposób powstaje zwężająca się ku górze wieża. Taki kształt, nie przywodzi na myśl czegoś, na czym można usiąść. Ale przecież kręgi możemy nakładać inaczej. Zacząć od dużego, potem mniejsze i znowu większe. I już mamy inną formę, z mocną podstawą oraz górą, która pozwala na to, by na niej przysiąść. Dwie młode projektantki – Klaudia Janikowska i Yuliya Neronskaya – nawiązując do tej zabawki z dzieciństwa zaprojektowały aktywny stołek Banffy.
Żeby zrozumieć cel w tym przypadku, najlepiej Banffy przetestować samemu. Stołek dostępny jest w warszawskim Noti Studio. To ciekawe i wywołujące uśmiech na twarzy doświadczenie. Siedzisko nie jest obojętne i reaguje dynamicznie na każdy nasz ruch. Podąża za nami. Osadzone na mocnej nodze odchyla się w każdym kierunku, a jego wysokość można łatwo regulować. Obniżyć, by usiąść lub podnieść, by lekko przysiąść przy nim na stojąco. Pozycja, jaką wymusza stołek ułatwia oddychanie, ponieważ klatka piersiowa i biodra pozostają otwarte. Pomimo braku oparcia, jest wsparciem dla kręgosłupa, który cały czas pracuje. Poprawia się krążenie, a co za tym idzie – lepiej funkcjonuje umysł. Siedząc na aktywnym stołku jesteśmy rozluźnieni, unikamy napięć mięśniowych i bolesnych przykurczów zapobiegając w ten sposób wielu chorobom i przewlekłym dolegliwościom związanym z układem kostnym, krążeniowym, trawiennym.
Banffy to siedzisko idealne do pracy i domu. Łatwo je przenieść i przy jego pomocy tworzyć w biurze strefy do szybkich, kreatywnych spotkań. Przysiąść z nim przy wolnym w danym momencie biurku, żeby sprawdzić pocztę i odpisać na maile. Zmienić pozycję na stojącą z lekkim wsparciem po długich godzinach siedzenia w jednej i tej samej, sztywnej pozycji. Banffy pozwala więc pracować w ruchu wpisując się w koncepcję „activity based workplace”. A w domu? Przyjazny kształt nawiązujący do zabawki z dzieciństwa zachęca, by znalazło się ono w pokoju najmłodszych, ale stołek służyć może również do zaaranżowania wspólnej, domowej strefy rodzinnych aktywności. Gry planszowe, zręcznościowe przy których mamy możliwość poruszania się w każdym kierunku, pozwala całkowicie oddać się rozrywce. Stołek sprawdzi się również w strefie kuchennej czy jadalnianej. Choćby wtedy, kiedy rano w pośpiechu zjadamy śniadanie czy wypijamy pierwszą kawę. Możemy wówczas na chwilę przysiąść na nim przed wyjściem. Jest też nieocenionym towarzyszem podczas domówek, kiedy nikt – prawdę mówiąc – nie potrafi usiedzieć w miejscu.