Blaty kuchenne z konglomeratu i ich najważniejsze zalety

Blaty kuchenne z konglomeratu cieszą się w ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem wśród osób urządzających kuchnie od podstaw. Na tle innych rozwiązań materiał ten wyróżnia się bowiem wysoką wytrzymałością, estetyką oraz nowoczesnym wyglądem, przez co świetnie nadaje się do urządzonych zgodnie z najnowszymi trendami kuchni, w których każdy detal idealnie pasuje do pozostałych. Blaty z konglomeratu są także lekkie, odporne na zarysowania oraz kwasy i chemię domową.

Czym charakteryzują się blaty kuchenne z konglomeratu?

Pod pojęciem konglomeratu kryje się materiał powstający w efekcie połączenia zmielonego, naturalnego kamienia z żywicą poliestrową. Konglomerat może być uzyskany na bazie dowolnego kamienia naturalnego, a do tych najczęściej wykorzystywanych należą granit, kwarcyt oraz marmur. Do produkcji konglomeratu wykorzystywane są większe ziarna, które warunkują uzyskany efekt wizualny. Dodatek kolorów, brokatu i innych ozdobników pozwala na uzyskanie blatu kuchennego w dowolnym kolorze i wykończeniu oraz jego idealne dopasowanie do wystroju każdego pomieszczenia kuchennego.

Taki sposób produkcji sprawia, że blaty kuchenne z konglomeratu stanowią doskonałą alternatywę dla tych wykonywanych z naturalnego kamienia. Często określa się je także mianem “kamienia ulepszonego technologicznie”, który w wielu sytuacjach znacznie lepiej sprawdza się od swojego naturalnego odpowiednika. Konglomerat marmurowy to bowiem doskonała, trwalsza alternatywa dla naturalnego marmuru, który ze względu na swoje słabe właściwości użytkowe nie jest polecany jako materiał na blaty kuchenne. Istotną zaletą blatów z konglomeratu jest także ich jednolita kolorystyka, która wspaniale prezentuje się zwłaszcza w nowocześnie urządzonych wnętrzach.

Jakie atuty posiadają blaty kuchenne z konglomeratu?

Ogromna popularność w ostatnich latach konglomeratu jest wprost związana z jego doskonałymi właściwościami użytkowymi. Blaty kuchenne z konglomeratu są lżejsze od swoich naturalnych odpowiedników, przez co w celu ich montażu nie jest konieczne dodatkowe wzmocnienie mebli. Niższa waga pozwala także na wykonanie grubszych, sprawiających wrażenie bardziej solidnych blatów oraz uzyskanie w ten sposób pożądanego efektu wizualnego. Blaty kuchenne z konglomeratu mogą być ponadto łączone bez spoin, co będzie miało z kolei spore znaczenie dla osób zwracających uwagę na detale.

Blaty kuchenne z konglomeratu, ze względu na swoją strukturę, nie chłoną wilgoci ani zapachów, co ma szczególne znacznie w kuchni. Są także odporne na zarysowanie, powstawanie na ich powierzchni plam oraz oddziaływanie często użytkowanych w kuchni kwasów (np. soku z owoców cytrusowych, octu czy wina). Decydując się na zakup blatów wykonanych z nowoczesnego konglomeratu warto mieć jednak na uwadze, że materiał ten nie jest tak odporny na działanie wysokich temperatur, jak chociażby naturalny granit – podczas jego użytkowania należy więc obowiązkowo korzystać z podkładek pod gorące naczynia i garnki oraz na co dzień chronić powierzchnię roboczą przez wysokimi temperaturami.