Brodziki prysznicowe – kompendium wiedzy

Na rynku istnieje wiele propozycji i rozwiązań z zakresu urządzenia łazienki i dopasowania warunków kąpieli dla jej użytkowników. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest “prysznic”. Jaki zatem wybrać? Czy prysznic z odpływem liniowym, nowoczesną kabinę bez brodzika typu “walk in”, a może klasyczną, małą kabinę prysznicową z brodzikiem?

Na rynku obecnych jest cała gama rozwiązań prysznicowych. Poniżej kompendium wiedzy konsumenta – krótki poradnik jak wybrać idealny prysznic i nie zwariować :-).

 1. Kwadratowy, prostokątny, pięciokątny czy półokrągły?

Zanim zaczniesz przeszukiwać Internet z ofertami sprawdź czy masz wystarczającą ilość miejsca na prysznic, o którym marzysz. Pamiętaj o ergonomii i dobrym rozplanowaniu przestrzeni. Jeśli masz małą łazienkę zastanów się nad prysznicem o półokrągłym kształcie. Czasami centymetry robią dużą różnicę, a półokrągły kształt brodzika prysznicowego czy też pięciokątny pomoże zaoszczędzić sporo miejsca. Już na etapie planowania może okazać się, iż ze względu na brak miejsca prysznic bez brodzika z odpływem liniowym nie jest wskazany.

2. Podłogowy czy z brodzikiem?

Pomimo, że aktualnie bardzo modne są prysznice podłogowe typu “walk in” niestety nie każdy może sobie na taki pozwolić. Zanim się zdecydujesz, na jedno z tych modnych obecnie rozwiązań, sprawdź czy w twojej łazience można wykonać prysznic podłogowy. Przeciwskazaniami na tego typu rozwiązania są stare domy o wysłużonej już konstrukcji, pomieszczenia gdzie nie można na tyle skuć podłogę by umiejscowić w niej odpływy liniowe oraz oczywiście zasobność portfela.

Prysznice podłogowe typu “walk in”

Plusy :

 • pięknie się prezentują, zgodnie z aktualnymi trendami,
 • Kabina walk in dodatkowo optycznie powiększa wnętrze,
 • dostosowany do potrzeb osób starszych i z niepełnosprawnością.

Minusy:

 • droższa opcja ze względu na odpływy liniowe,
 • przy ewentualnej awarii trzeba kuć łazienkę,
 • wiąże się z koniecznością skorzystania z pomocy profesjonalisty w celu odpowiednio wypoziomowania podłogi oraz zabezpieczenia podłoża specjalną hydroizolacją.

Kabina prysznicowa z brodzikiem

Plusy :

 • są wyjątkowo trwałe i komfortowe w użytkowaniu,
 • pokryte powłoką antybakteryjną ułatwiającą sprzątanie,
 • posiadają występy przeciwpoślizgowe zwiększające bezpieczeństwo kąpieli,
 • dostępne są  bardzo płaskie brodziki dostosowany do potrzeb osób starszych i z niepełnosprawnością,
 • dostępne są wysokie brodziki prysznicowe idealne dla rodzin z dziećmi, gdzie brodzik może służyć do kąpieli dzieci.

Minusy:

Odpowiednio dobrany brodzik prysznicowy nie ma minusów  🙂 Dlaczego? Biorąc pod uwagę szeroką gamę oferowanych produktów typu brodziki prysznicowe można dobrać odpowiadająca nam wysokość, design nie odbiegający od dotychczasowych trendów, wielkość, kabiny itd..