Brzoza karłowata nana w ogrodzie – jak sadzić i na co zwracać uwagę?

Zastanawiacie się jakie drzewa powinny znaleźć się w waszym ogrodzie? Doskonałym wyborem będzie postawienie na brzozę karłowatą. Poniżej podpowiadamy na co zwrócić uwagę podczas jej pielęgnacji.

Brzoza karłowata (Betula nana) jest krzewem liściastym stanowiącym doskonałą propozycję do ogrodów skalnych i naturalistycznych. Zyskuje na popularności, ponieważ świetnie się prezentuje a przy tym nie należy do roślin wymagających szczególnej opieki czy warunków bytowych. Niemniej jednak sadząc ją w ogrodzie warto zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Podstawowe informacje na temat brzozy nana

Brzoza karłowa nana jest krzewem, którego naturalne środowisko to tereny klimatu arktycznego i umiarkowanego chłodnego na półkuli północnej. W Polsce jest gatunkiem całkowicie chronionym i występuje jedynie na 3 reliktowych stanowiskach – na Pojezierzu Chełmińskim, w Górach Izerskich oraz Bystrzyckich.

Jest to wolno rosnący krzew, dorastający do  0,5-1,2 m wysokości i szerokości 1-2 m, który wytrzymuje mrozy do -45 stopni Celsjusza (całkowita mrozoodporność). Kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Ma bardzo małe okrągławe zielone liście o karbowanym lub ząbkowanym brzegu, które jesienią przybierają kolor żółty i pomarańczowy, a zima opadają. Poza tym krzew ten tworzy liczne, drobne i cienkie pędy, a młode gałązki mają czerwone zabarwienie. Brzoza karłowata nana jest rośliną wiatropylną i tworzy mieszańce z brzozą brodawkowatą i  omszoną.

Wymagania brzozy nana – warto je poznać przed posadzeniem

Brzoza karłowa nana jest polecana do nasadzeń w ogrodach przydomowych – na rabatach, wrzosowiskach bądź nad zbiornikami wodnymi. Może być sadzona na terenie całej Polski. Potrzebuje stanowisk słonecznych lub półcienistych oraz wilgotnych (nawet podmokłych) i żyznych (próchniczych) gleb o kwaśnym lub lekko kwaśnym pH. Roślina dobrze toleruje suche powietrze. Warto również pamiętać, że brzoza nana jest dosyć wrażliwa na suszę (ale dobrze znosi krótkotrwałe niedobory wody) oraz nie lubi zagłuszania jej przez inną roślinność (wyższą i bardziej ekspansywną).

Brzoza karłowata i jej zastosowanie

Z uwagi na swój ciekawy pokrój (krzaczasty, kulisty i pokładający się) oraz ozdobne liście brzoza karłowa nana znajduje zastosowanie w rabatach, ogrodach skalnych i żywopłotach bądź wzdłuż ścieżek czy przydomowych chodników. Jest również polecana do uprawy w donicach na balkonach i tarasach czy też przy wejściach do domu. Ponadto stanowi doskonały soliter na skalniakach czy wrzosowiskach.

Odwieź nas też na: