Ceramika oczami projektanta – Surrealistyczny Twist

contemporary porcelain tableware

CERAMICZNA PRZYGODA Z SURREALISTYCZNYM TWISTEM  oczami projektantki Kiny Gorskiej z pracowni Kina Ceramics. Współtwórczyni galerii ceramiki NADO na wrocławskim Nadodrzu na przestrzeni 2011 – 2015 roku. Obecnie wraz ze swoim partnerem prowadzi studio i galerię ceramiki Kina Ceramics w Oksfordzie w Wielkiej Brytanii, gdzie realizuję własne projekty.Prace autorki były prezentowane na kilku wystawach w Polsce i ze granicą: Sankt Petersburg (Rosja, 2011), Opishne (Ukraina, 2012), Wroclaw Design Festival (Polska, 2014), Warsaw Design Festival (Polska, 2015), Muzeum Historii Naturalnej w Oksfordzie (Wielka Brytania, 2016).

contemporary porcelain tableware and figurines

Ceramiczne początki

Z ceramiką Kina zetknęła się już w dzieciństwie, gdzie wspólnie z rodzeństwem spędzała dużo czasu u dziadków na Mazurach. To właśnie w tym miejscu nastąpił w jej życiu duży przełom.

– Mój tato odkrył tam depozyt gliny z którego tworzyliśmy różne naczynia. Na przestrzeni kolejnych lat rozwijałam w sobie świadomość artystyczną zaczynając w Liceum Plastycznym w Częstochowie, a później na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na wydziale Ceramiki i Szkła. – twierdzi projektantka Kina Gorska

contemporary porcelain tableware and figurines

Pierwszy kontakt z porcelaną miała na praktykach studenckich w fabryce porcelany Ćmielów. Doświadczenie, które zdobyła było kluczowe w jej życiu zawodowym , gdyż nie tylko odnalazła materiał, który w pełni pozwalał jej wyrażać pomysły i dopełniał estetykę, ale też ukierunkowało jej późniejsze działania.

-Porcelana dodała gracji, elegancji i jakości moimi projektom. Wiedza i doświadczenie procesu produkcyjnego, które zdobyłam pracując z technikami w fabryce stała się bezcenna. W trakcie studiów, uczestniczyłam także w wymianie studenckiej na kierunku ceramicznym na Uniwersytecie Anadolu w Turcji. opowiada z zafascynowaniem projektantka. 

contemporary porcelain tableware

Skąd czerpie inspiracje i pomysły?

Za projektami stoją inspiracje w postaci historii i rozmów, które wydarzyły się w życiu twórczyni Kina Ceramics. Procesy, które zaobserwowała w naturze wyraża w swoich projektach. Lubi proste i minimalistyczne kształty naczyń połączone z obiektami istniejącymi w naturze czy też z obiektami użytku codziennego, które odzwierciedla w porcelanie.

-Na przestrzeni ostatnich kilku lat, w moich obiektach pojawiają się inspiracje procesami deformacji, topnienia czy kapania. Jako projektant, moją intencją jest stworzenie doskonałego naczynia, bez wad.- mówi właścicielka Kina Ceramics

Naczynie może być kapryśne

Bone China taka własnie jest. “Kapryśny” to cecha naturalna materiału, więc dlaczego to odrzucać? Nie lepiej wykorzystać celowo? Dlatego projektantka postanowiła to zrobić i wyolbrzymiła zniekształcenia w  zestawie do herbaty „Alice” składającym się z filiżanek, dzbanka i cukiernicy. Dopełnieniem projektu są złote dekoracje na brzegach filiżanek i charakterystyczna „przypadkowo” spływająca złota kropla.

contemporary porcelain tableware and figurines

– Z kolei zestaw śniadaniowy „Geo” powstał w inspiracji mapami topograficznymi, którymi fascynowałam się i często rysowałam w szkole. Fascynowały mnie te proste wzory liniowe tworzące ciekawe wzory. Kiedy pojawił się pomysł, myślałam o naczyniach które będą spełniały podwójną rolę, naczyń śniadaniowych a po odwróceniu staną się rzeźbami tworzącymi nowy krajobraz na stole czy półce. – opowiada dalej Kina Gorska.

contemporary porcelain tableware

W jednym z ostatnich projektów zatytułowanych „Ulepy”, autorka chciała uchwycić odcisk dłoni – efekt jest imponujący. Odcisk dłoni i funkcja użytkowa w jednym!

-Pozostawiane w glinie są charakterystyczne dla każdego artysty pracującego z tym materiałem. Kiedy tworzyłam początkowy model w szamocie, niestety nie wyglądało to zbyt atrakcyjnie. Miałam jednak już w głowie obraz wazonów, przeświecalnych, cienko odlanych i śnieżno białych. – opowiada projektantka Kina.

contemporary porcelain tableware and figurines

Bardzo ważnym elementem tworzenia projektów jest to aby angażowały użytkowników i oddziaływały na ich wrażliwość. Projektantki nie interesuje obojętność. Z jednej strony chcę tworzyć projekty, które wywołują uśmiech na twarzach ludzi, a z drugiej też prowokować do bardziej krytycznego spojrzenia na obiekty użytkowe gromadzone w domach czy to poprzez kształt obiektu czy grafiki wykorzystywane w swoich pracach.

Jak Wam podobają się projekty Kina Ceramics? Może ktoś już jest szczęśliwym posiadaczem takiego cudeńka? Po więcej zapraszamy do Kina Ceramics.

 

Teraz i Ty możesz tworzyć decodom.pl + dodaj artykuł

 

Odwieź nas też na: