Co decyduje o wygodzie łóżka dziecięcego?

Young woman is working at home while her little baby is sleeping. Woman using notebook while her daughter lying in the cradle.

Łóżko dziecięce to najważniejszy element wyposażenia w pokoju każdej pociechy. Zapewnia odpoczynek i komfortowy sen. Na rynku możemy znaleźć mnóstwo różnorodnych modeli łóżek. Jednym z najważniejszych czynników decydujących o zakupie danego modelu jest jego wygoda. Tylko wygodne łóżko pozwala odpowiednio wypocząć i zregenerować siły. Co więc decyduje o wygodzie łóżka dziecięcego?

Model łóżka

Liczba modeli łóżek dziecięcych może nie jednego rodzica przyprawić o zawrót głowy. Do wyboru mamy standardowe łóżka z płyty meblowej oraz w wielu barwnych i niecodziennych kształtów. Niezależnie od modelu, na jaki się zdecydujemy, łóżko powinno być wykonane z wysokiej jakości materiałów, zapewniających bezpieczeństwo. Nie powinno mieć ostrych krawędzi i zawierać w sobie toksycznych substancji (które czasami znajdują się chociażby w lakierze czy farbie stosowanej do wykończenia mebla). Aby łóżko było wygodne, musi również mieć odpowiednie wymiary dostosowane do wieku i wzrostu dziecka. Trudno sobie wyobrazić wygodny sen na łóżku, które jest za małe. W dobrych sklepach oferujących łóżeczka dziecięce, takich jak na przykład zasypianko.pl znajdziemy wiele bezpiecznych modeli łóżek (bezpieczeństwo poparte certyfikatami), które możemy dopasować odpowiednio do wzrostu.

Odpowiedni, wygodny materac

Bardzo ważną kwestią w przypadku wygody (a także zdrowia) łóżka dziecięcego jest materac. Materac w dziecięcym łóżku powinien być podparciem dla rozwijających się kości i kręgosłupa. Nie może być za twardy, ale również za miękki. Oprócz tego, dziecięcy materac musi być hipoalergiczny, antybakteryjnyi zawierać w sobie toksycznych substancji. Najlepszym rozwiązaniem dla łóżka dziecięcego jest materac piankowy, wykonany z elastycznej pianki. Sen na piankowym materacu pozwoli dziecku odpowiednio wypocząć i zregenerować siły, niezależnie od wybranej przez niego pozycji. Ze względu na elastyczność odpowiednio dopasowuje się do kształtu i ułożenia dziecka. Pozwala również na maksymalne zachowanie higieny i nie dopuszcza do rozwoju drobnoustrojów, nie powoduje również alergii.

Przyjemna i bezpieczna pościel

Jeśli posiadamy już odpowiednio dobrany model łóżka i materac, do komfortowego snu niezbędna jest jeszcze pościel. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku dzieci będzie pościel bawełniana. Ze względu na swoje właściwości jest ona bardzo przyjemna i delikatna w dotyku. Zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, gwarantuje więc komfortowy sen zarówno podczas ciepłych, jak i chłodniejszych dni. Taka pościel doskonale wchłania wilgoć, więc o spokojny sen zadbamy nawet podczas choroby i gorączki. Bawełniana pościel jest także lekka, występuje w wielu wersjach kolorystycznych i różnorodnych wzorach, co z pewnością przyczyni się do przyjemnego snu naszej pociechy.