Czy da się założyć trawnik na piaszczystej działce? O czym należy pamiętać, by uzyskać zieloną trawę?

Nie zawsze do dyspozycji mamy glebę typu czarnoziem, a w naszych warunkach właściwie nigdy. Niemniej jednak można się spotkać z glebami zasobniejszymi w składniki mineralne, zwłaszcza przy lasach, gdzie gleba zawiera sporo humusu, a także w przypadku gleb piaszczysto-gliniastych. Co jednak zrobić, gdy nasza działka jest piaszczysta? Czy można założyć na niej zielony trawnik?

Jak określić rodzaj gleby?

Aby stwierdzić z jakim rodzajem gleby mamy do czynienia wystarczy wziąć wykopać kawałek ziemi i spróbować uformować z niego kulkę. Jeśli w ogóle nie da się tego zrobić, to mamy do czynienia z glebą piaszczystą, czyli tą najbardziej jałową. Jakie są problemy w przypadku takiej gleby? Przede wszystkim podlewając ziemię woda bardzo szybko się wchłania i nie zasila odpowiednio systemu korzeniowego, również wody gruntowe z trudem przedostają się  do góry. Taki sam problem występuje w przypadku nawożenia. Zatem bez odpowiednich zabiegów trudno jest założyć trawnik i ogród na takiej glebie. Co zatem należy zrobić?

Naturalne sposoby na wzbogacenie gleby w próchnicę, czyli poprawa struktury

Przede wszystkim warto wiedzieć, że strukturę gleby można poprawić. Należy po prostu wzbogacić ją o próchnicę. Na samym początku warto jednak zacząć od zmieszania piaszczystej gleby z warstwą gliny. Należy użyć kilkucentymetrowej, a także urządzenia zwanego glebogryzarką. Taki zabieg już nieco wzbogaci glebę na naszej działce. Jednak to nie wszystko. Warto stosować nawozy organiczne zawierające próchnicę. Sprawdzi się zarówno obornik, jak i kompost. Przekompostowany obornik nie ma nieprzyjemnego zapachu, a jego rozprowadzenie zapewni możliwość rozwoju mikroorganizmom i tworzenie przez nie warstwy próchnicy. Obornik należy stosować jesienią. Kompost należy rozkładać w warstwie 3-5 cm i mieszać z ziemią. Kompostowanie powinno się powtarzać co roku, z kolei obornika używać raz na 3 lata. Takie działanie pozwoli znacząco poprawić strukturę gleby.

Jak założyć trawnik i uzyskać zieloną trawę?

Założenie trawnika na piaszczystej glebie jest  możliwe po wykonaniu odpowiednich prac ziemnych. Trzeba oczywiście również pozbyć się wszystkich chwastów. Jak już wspomnieliśmy przekopywanie nie jest najlepszym pomysłem, jednak aeracja pomoże wniknąć nasionom traw do gleby. Tutaj pojawia się pytanie – jakie wybrać? Oczywiście muszą to być wysokiej jakości nasiona traw do ogrodu. Rajgras angielski jest trawą mocną i wytwarzającą silny system korzeniowy, dlatego w mieszance powinien on dominować. Kolejną kwestią jest uzyskanie zielonej darni. Jak już wspomnieliśmy nawożenie ma tu istotne znaczenie, jednak w przypadku gleb piaszczystych trzeba tę pracę wykonywać ostrożnie. Aby uzyskać dość równe i zwarte kępy przy siewie warto używać specjalnego sita, które ułatwia precyzyjne rozrzucenie nasion, które zostają równomiernie rozprowadzone. Na zieleń trawy wpływa również jej PH, dlatego bezwzględnie trzeba je sprawdzać. Na tej podstawie można dobrać odpowiednią mieszankę nawozów, aby zapobiec pojawianiu się chwastów, które w przypadku gleby piaszczystej są nie mniej częste niż kiedy weźmie się pod uwagę inne rodzaje gleb.

Jakie zabiegi należy, a których nie można wykonywać na piaszczystej glebie?

Kiedy już założysz ogród na piaszczystej glebie, musisz wybrać rośliny, które potrafią wytworzyć solidny system korzeniowy i dość głęboki. Dzięki temu będą mogły przetrwać dłuższe okresy suszy i będą przystosowane do intensywnego, ale rzadszego podlewania, które polecane jest w przypadku piaszczystych gleb. Takiej gleby przede wszystkim nie można nadmiernie przekopywać. Należy robić to stosunkowo rzadko, gdyż takie działanie powoduje szybsze parowanie wody. Dlatego chwastów z takiej gleby należy pozbywać się ręcznie. Można używać nawozów wieloskładnikowych do trawnika, jednak trzeba pamiętać, by stosować najmniejszą możliwą dawkę, aby nie zanieczyścić gruntu, w który nawóz wnika jak w gąbkę.

Piaszczysta gleba nie powinna być przeszkodą do założenia trawnika. Oczywiście czeka Cię w tym przypadku znacznie więcej pracy, niemniej jednak większa też będzie satysfakcja, kiedy uda Ci się osiągnąć cel, czyli piękny, zielony trawnik.