Piec chlebowy z całą pewnością będzie fantastycznym rozwiązaniem. Jednak wiele osób zastanawia się, czy można zainstalować tego rodzaju piec w domu i ile to kosztuje. Warto się tego dowiedzieć oraz zapoznać z najbardziej istotnymi aspektami montażu tego rodzaju pieca.
Konstrukcja pieca chlebowego
Podczas tworzenia pieca chlebowego w domu niezwykle istotne jest odpowiednie dopasowanie jego konstrukcji. Piec powinien mieć określony kształt, ponieważ dzięki temu będzie możliwy w nim wypiek chleba. Najlepszym wyborem w tym przypadku będzie kopuła, w której w odpowiedni sposób kumulowane jest ciepło. Natomiast promieniowanie ześrodkowane zostaje na podłożu. Dzięki temu możliwe jest równomierne pieczenie chleba, co ma bardzo duże znaczenie w przypadku tego rodzaju wypieków. Jednak warto również pamiętać, że komora domowego pieca chlebowego nie powinna być zbyt wysoka. W tym przypadku mogą w niej powstawać nadmierne ruchy powietrza, które będą utrudniać pieczenie chleba. W przedniej części paleniska warto umieścić komin. Dzięki temu obieg powietrza w piecu będzie w odpowiedni sposób zachowany, co ma dość duży wpływ na jakość wypieków.
Domowy piec chlebowy można postawić zarówno w sposób samodzielny, jak i wykorzystując gotowe wkłady. Wybór konkretnego rozwiązania zależny jest przede wszystkim od indywidualnych preferencji.
Materiał
Piec chlebowy w domu to fantastyczne rozwiązanie dla wielu osób. Jednak do jego budowy niezbędne są pewne podstawowe materiały. Wśród nich można przede wszystkim wymienić cegły szamotowe, które idealnie się do tego celu nadają. Cegły szamotowe w niezwykle korzystny sposób akumulują ciepło, dlatego bardzo dobrze sprawdzą się jako jeden z elementów do wybudowania pieca. Dodatkowo korzysta się również z takiego materiału jak glina, który jest doskonałym uzupełnieniem cegieł szamotowych. Podczas budowy pieca chlebowego w domu warto również skorzystać z zaprawy, która będzie w odpowiedni sposób przystosowana do tego rodzaju prac. Musi być bardzo odporna na działanie wysokich temperatur, do których piec będzie się nagrzewał. Nie może przy tym rozpuścić się oraz ulec innym zniszczeniom. Wśród możliwych rodzajów zapraw do wykorzystania bardzo polecana jest tak zwana zaprawa zduńska, czyli szamotowa. Ma ona odpowiednią odporność na działanie wysokich temperatur, dlatego idealnie sprawdzi się jako środek wypełniający do pieca chlebowego.
Budowa pieca chlebowego
Piec chlebowy można z powodzeniem zbudować w sposób samodzielny i nie jest to tak trudne zadanie, jak się na początku może wydawać. Palenisko pieca powinno się znajdować na wysokości łokcia. Dzięki temu będzie można w wygodny sposób z niego korzystać podczas wypiekania chleba. Po wybudowaniu paleniska należy w odpowiedni sposób skonstruować wnętrze komory. Na całej powierzchni dna należy umieścić warstwę gliny, której grubość będzie wynosić około piętnastu lub dwudziestu centymetrów. Pod gliną można również wykonać specjalną izolację. Na fundamencie dna należy umieścić płyty szamotowe lub cegły, które będą paleniskiem pieca. Powinny być połączone specjalną zaprawą. Następnym etapem jest budowa komory piekarniczej, która powinna być stworzona z cegieł szamotowych. Komorę należy wykończyć sklepieniem, aby w odpowiedni sposób kumulowała powstające we wnętrzu pieca ciepło. W celu wybudowania komory można skorzystać również ze specjalnego stelaża. Jednak warto pamiętać o tym, aby z przodu pozostawić odpowiednią ilość miejsca na komin oraz otwór na wlot pieca. Spoiny pomiędzy cegłami szamotowymi powinny być jak najmniejsze.
Dzięki temu ciepło nie będzie uciekało z jego wnętrza. Całość można dodatkowo pokryć warstwą izolacyjną, jednak nie jest to konieczne. Komin w piecu powinien mieć średnicę około piętnastu centymetrów. Takie rozwiązanie z całą pewnością będzie najbardziej efektywne. Piec chlebowy w domu to obiekt, któremu można nadać dowolny wygląd zewnętrzny. Dzięki temu idealnie będzie można go wkomponować w dowolne wnętrze w domu.
Działanie pieca
Piec chlebowy w domu to obiekt, który stosunkowo prosto się obsługuje. Ogień powinien być rozpalany w tylnej części paleniska. Natomiast do samego procesu palenia powinno się wykorzystywać jak najtwardsze drewno, ponieważ cały proces w tym przypadku będzie najbardziej efektywny. Wśród najbardziej polecanych gatunków drewna można wymienić buk, wiśnię oraz czereśnię. Ciepło, które powstaje w piecu, w samodzielny sposób go nagrzewa, dzięki czemu w jego wnętrzu utrzymywana jest dość wysoka temperatura. Umożliwia ona wypiek chleba. Właściwa kumulacja ciepła możliwa jest dzięki odpowiednio skonstruowanej kopule, dlatego warto w szczególny sposób zadbać o ten aspekt. Gdy w piecu osiągnięta zostanie właściwa temperatura to powinno się wygarnąć żar oraz możliwe jest rozpoczęcie procesu pieczenia chleba. Całe wnętrze będzie w bardzo powolny sposób oddawało ciepło, co sprawia, że pieczenie chleba będzie się odbywało w bardzo równomierny sposób. Jest to niezwykle istotne do uzyskania prawidłowych wypieków.
Ile kosztuje piec chlebowy?
Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje piec chlebowy do domu. Jednak na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ koszt montażu pieca chlebowego zależny jest od wielu istotnych czynników. Przede wszystkim piec chlebowy można postawić zarówno w sposób samodzielny, jak i skorzystać z gotowych wkładów. Od wybranego rozwiązania w dużej mierze będzie zależała cena pieca chlebowego. Dodatkowo na cenę powstania tego rodzaju obiektu będzie miała wpływ również jego wielkość, dlatego warto na ten aspekt zwrócić uwagę.
Partnerem artykułu są Kominki Deluxe, oferujące piece do pizzy i chleba.