Czym należy się kierować podczas wyboru projektanta wnętrz?

Prawdopodobnie każdy z nas lubi przebywać w efektownych, funkcjonalnych i dobrze zagospodarowanych wnętrzach. Jednak zadbanie o to, by przestrzeń spełniała te wymagania, wcale nie jest łatwe. Z tego względu warto skorzystać z pomocy profesjonalnego projektanta wnętrz. Jak znaleźć najlepszego? Podpowiadamy.

 Na czym polega praca architekta wnętrz?

Jest on specjalistą w zakresie kształtowania otaczającej nas przestrzeni, zarówno prywatnej, jak i biurowej czy komercyjnej. Odpowiada nie tylko za wystrój, ale również wyposażenie i funkcjonalność projektowanych pomieszczeń. Proponuje najlepsze rozwiązania, sprawiające, że dostępny metraż będzie spełniał swoją rolę przy zachowaniu zasad ekonomii, ergonomii, a nawet ekologii. Pomoże w doborze kolorów, tkanin, mebli i sprzętów. Stworzy projekt współgrający z gustem klienta lub – jeśli nie ma on sprecyzowanych potrzeb i preferencji – ułatwi mu odnalezieni ich.

 Czym powinien się wyróżniać dobry architekt?

Osoba taka musi posiadać ponadprzeciętne zdolności manualne, wyobraźnię przestrzenną, wyjątkowy zmysł estetyczny oraz kreatywność. Musi również być gotowy na nowe wyzwania, posiadać wysokorozwinięte zdolności interpersonalne, a czasem również umiejętność pracy pod presją czasu i w sytuacjach stresowych.

Osoby pracujące w tym zawodzie zazwyczaj kształciły się na akademiach sztuk pięknych lub politechnice. Najlepszy specjalista posiada nie tylko dyplom potwierdzający kwalifikacje, ale doświadczenie i chęć ciągłego rozwoju. Trendy nieustannie się zmieniają, a w dziedzinie architektury i dekoracji wnętrz wciąż pojawiają się nowe, innowacyjne rozwiązania, najlepszy projektant musi więc interesować się nowinkami branżowymi i systematycznie się dokształcać. Jeśli jednak praca jest jego pasją, robi to z przyjemnością.

Jednym z miejsc, w których miłość do pięknych wnętrz łączy się z profesjonalizmem, jest warszawska pracownia Kael Architekci, która zajmuje się nie tylko projektowaniem i aranżacją wnętrz, ale też tworzeniem niepowtarzalnych, autorskich mebli wykonanych z drewna.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Projektant świadczący usługi na najwyższym poziomi potrafi odczytać potrzeby klienta i robi wszystko, by go zadowolić. Tworzy nowoczesne, przyszłościowe projekty, pozwalające na najlepsze wykorzystanie niewielkiego mieszkania, domu, biurowa, ogromnego sklepu czy przestrzeni publicznej. Najlepsze, godne polecenia firmy przywiązują dużą wagę do realizowania energooszczędnych, pasywnych i wykorzystujących odnawialne źródła energii projektów.

Jeśli pośród licznych ofert trudno Ci wybrać jedną firmę, obejrzyj jej dotychczasowe realizacje – dzięki temu przekonasz się, które z nich najlepiej trafiają w Twój gust i poczucie estetyki. Zapoznaj się również z opiniami na jej temat, ponieważ mogą być bardzo pomocne.