Czym różni się materac termoelastyczny od wysokoelastycznego?

Dostępne na rynku materace różnią się nie tylko ceną, ale także rodzajem wykorzystanych materiałów i zastosowanymi technologiami. Choć w przypadku produktów wykonanych z pianki różnice są dość subtelne, to nie oznacza, że zupełnie nieistotne! Sprawdziliśmy, czym różni się materac termoelastyczny od wysokoelastycznego.

Po pierwsze: podobieństwa

Zarówno materace wysokoelastyczne, jak i termoelastyczne są produkowane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego: pianki poliuretanowej o różnej gęstości. Oba zapewniają odpowiednie podparcie dla kręgosłupa na całej długości i zapewniają wysoki komfort snu. Materace piankowe, niezależnie od rodzaju, są też wyjątkowo lekkie i wytrzymałe. Dzięki temu, że są odporne na duże obciążenia, mogą być użytkowane nawet przez osoby o wysokim wzroście i dużej masie ciała. W przypadku istotnej różnicy wagowej między osobami korzystającymi z materaca w tym samym czasie najczęściej stosuje się dwa oddzielne wkłady o różnym stopniu twardości zamknięte w jednym pokrowcu. Materace piankowe, w przeciwieństwie do tradycyjnych produktów sprężynowych typu bonell, nie wydają uciążliwych dźwięków przy zmianie pozycji, dzięki czemu są szczególnie polecane do łóżek dwuosobowych. Pianka poliuretanowa jest także polecana alergikom.

Po drugie: różnice

Skoro oba rozwiązania są tak podobne i zapewniają wysoki komfort użytkowania, to czy istnieje choć jeden szczegół, który je od siebie rozróżnia? Jednym z nich jest gęstość – pianki termoelastyczne charakteryzują się większą gęstością od pianek wysokoelastycznych, co wpływa m.in. na większą wytrzymałość. Materac wykonany z pianki wysokolastycznej reaguje na ciężar, dopasowując się do kształtu ciała, a następnie wraca do stanu początkowego. W tego rodzaju produktach stosuje się dodatkowo system nacięć, które regulują nacisk materaca na skórę i zapewniają lepszą oddychalność. Pianki termoelastyczne, jak sama nazwa wskazuje, reagują na ciepło. Dopasowują się do kręgosłupa w zależności od wysokości temperatury ciała. Następnie, podobnie ja pianki wysokoelastyczne, powracają do stanu poprzedniego. Proces ten jednak nie następuje gwałtownie, dlatego pianka termoelastyczna bywa nazywana także „leniwą”.

Materac wysokoelastyczny czy termoelastyczny – który model wybrać?

Materace piankowe, ze względu na dużą wytrzymałość, właściwości antyalergiczne oraz wysoki komfort użytkowania cieszą się dużą popularnością wśród klientów niezależnie od wieku. Zapewniają odpowiednie podparcie dla kręgosłupa przez całą noc, zauważalnie poprawiając komfort snu. Na pytanie: który produkt wybrać, nie ma jednak jednej, prawidłowej odpowiedzi. Materace wysokoelastyczne są szczególnie polecane dzieciom, a termoelastyczne osobom zmagającym się z różnego rodzaju schorzeniami kręgosłupa. Niezależnie od wybranego modelu warto sięgnąć po produkt posiadający łatwo zdejmowalny pokrowiec, który można wyprać w pralce w temperaturze pozwalającej na wyeliminowanie większości drobnoustrojów chorobotwórczych.