Deski dębowe na podłogę – co warto wiedzieć przed zakupem?

Obecnie podłogi wykańcza się na różne sposoby, ale drewno nie wychodzi z mody. Jeśli tylko można sobie na to pozwolić, na pewno warto zdecydować się na podłogę z drewna, wykonaną z desek. Zazwyczaj przy tym wybiera się deski dębowe na podłogę. Co warto wiedzieć przed ich zakupem?

Rozwiązanie na lata

Drewno nie jest oczywiście materiałem superwytrzymałym i niepodatnym na żadne uszkodzenia. Przeciwnie, szkodzi mu na przykład wilgoć. Z tego właśnie powodu na podłogi wybiera się przede wszystkim dąb. Oczywiście nie jest to jedyne rozwiązanie, jakie wchodzi w grę, w sprzedaży można też znaleźć deski na podłogę z innych gatunków drewna z drzew rodzimych, jak sosna. Popularne są też gatunki egzotyczne, które odznaczają się nawet większą wytrzymałością, ze względu na trudne warunki, w jakich drzewa te wzrastają (wysoka temperatura, wilgoć, intensywne opady, nasłonecznienie). Na czym polega więc sekret popularności dębu i dlaczego to wykonane z niego deski podłogowe uchodzą za najlepsze? Jeśli chodzi o rodzime gatunki drewna wybierane na podłogi, dąb przewyższa je niepomiernie. Jest najtrwalszy, najodporniejszy na ścieranie, wilgoć i wszelkie inne warunki. Egzotyczne gatunki mogą go w tym przewyższać, ale przy tym są znacznie droższe. Poza tym dębowe deski podłogowe wyróżniają się swoim wyglądem – mają bardzo ciepły klimat i wielu osobom kojarzą się z tradycją, czego nie można powiedzieć o znanych w Polsce dopiero od niedawna gatunkach egzotycznych, miewających na przykład nietypowe zabarwienie.

Trwałość i ponadprzeciętna wytrzymałość to jedna z ważniejszych kwestii, dla jakich dębowe deski na podłogę są wybierane tak chętnie. Jednak z tym wiąże się też inna sprawa. Rozwiązanie to paradoksalnie może nie być najlepsze dla osób, które szybko nudzą się aranżacją swojego wnętrza i chcą zmieniać jego wygląd. Dębowa podłoga nie będzie kwalifikowała się do wymiany przez wiele lat, co czasami może być jej… wadą. Są to jednak marginalne przypadki.

Jaka estetyka?

Wybierając dębowe deski na podłogę, warto wiedzieć, że dają one dość ograniczone możliwości jeśli chodzi o estetykę, szczególnie w przypadku, gdy nie chce się ich malować nadającym kolor lakierem czy lakierobejcą. Dąb zwykle ma kolor średniego brązu, najciemniejszy odcień to ciemny brąz, a więc jeśli ktoś marzy o bardzo ciemnej, niemal czarnej czy bordowej podłodze z drewna, bez jej malowania, to dębowe deski niestety nie zaspokoją tego oczekiwania. Może to też powodować pewne ograniczenia gdy chodzi o dopełnienie drewnianą podłogą konkretnych aranżacji. Ze względu na swoją estetykę, deski dębowe na podłodze najlepiej wyglądają w przypadku aranżacji rustykalnych i tak ostatnio modnych skandynawskich. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie temu, by dębowe drewno pomalować, ale tak naprawdę rzadko się to robi, bo po prostu szkoda w ten sposób maskować naturalny, piękny wygląd, usłojenie i charakter tego drewna.

Można za to decydować się na inne rozwiązania, jak deski dębowe bielone czy szczotkowane, obecnie bardzo modne i pozwalające na nieco oryginalniejsze niż podstawowe aranżacje. Estetyka drewnianej podłogi zależy też od sposobu wykończenia desek – mogą one być lakierowane lub olejowane. Warto też pamiętać, że dąb, tak jak każde inne drewno, z wiekiem ciemnieje i nabiera jeszcze szlachetniejszego charakteru.

Deski lite czy warstwowe?

Osoby chcące wybrać na swą podłogę dębowe deski będą musiały zdecydować, czy ma to być deska lita, czy warstwowa. Zwykle można spotkać się z przekonaniem, że ta pierwsza jest wytrzymalsza, ale nie jest to do końca prawda. Deski warstwowe, jak wskazuje ich nazwa, składają się z wielu warstw, a to przede wszystkim dopuszcza wiele cykli renowacyjnych. Oznacza to, że takie deski wytrzymać mogą nie tylko wiele lat, ale nawet wiele pokoleń! Oczywiście lite deski też można odnawiać dużo razy, ale to, ile dokładnie, zależy od ich grubości.
Deski warstwowe uważane są za wytrzymalsze także dlatego, że każda z warstw ma swoje zadania. Pierwsza zwykle chroni przed deformacjami, o jakie w przypadku drewna nietrudno, druga jest wzmocnieniem powierzchni i zapewnia jej stabilność, kolejna zaś, czyli wierzchnia, ma walory estetyczne, jest łatwa do utrzymania w czystości, a także oczywiście ma nieprzeciętną odporność. Deski warstwowe są też bardziej odporne na rozsychanie (dzięki dolnym warstwom przeciwprężnym), a podkłady, jakie umieszcza się między kolejnymi warstwami, powodują, że niweluje się odgłosy podczas chodzenia. Nie ma więc mowy o skrzypieniu desek, nawet po wielu latach.

Co z ogrzewaniem podłogowym?

Im grubsze deski podłogowe się wybierze, tym lepiej, gdyż tym wytrzymalsze będą i można będzie je wielokrotnie odnawiać poprzez cyklinowanie, tj. zdejmowanie wierzchniej, zniszczonej warstwy. Jednak grube deski nie nadają się nad ogrzewanie podłogowe. Koniecznie trzeba mieć to na uwadze. Obecnie wiele osób decyduje się na ogrzewanie podłogowe i drewniana podłoga dobrze z nim współgra, gdyż drewno dobrze przewodzi ciepło, a także fantastycznie je kumuluje, jednak jeśli deska będzie zbyt gruba, możliwości te będą znacznie ograniczone. Z tego względu osoby chcące umieścić pod swoją dębową podłogą elementy instalacji grzewczej muszą wybrać cieńsze deski, a to może oznaczać ich zmniejszoną trwałość. Oczywiście jednak nie znaczy to, że remont podłogi będzie konieczny za kilka lat. Nawet najcieńsza deska dębowa będzie świetnie spełniać swą rolę (i wyglądać) znacznie dłużej.

Uwaga na ceny

W przypadku, gdy chce się wybrać deski dębowe na podłogę cena także jest ważnym kryterium wyboru. Oczywiście rozwiązanie to nie należy do najtańszych, dlatego wiele osób z pewnością mile widziałoby wszelkie oszczędności. Jednak bardzo tanie, wręcz podejrzanie tanie deski na pewno nie będą dobrym wyborem. Świadczy to bowiem nie tyle o kiepskiej jakości ich wykonania, co przede wszystkim o tym, że prawdopodobnie są bardzo cienkie. Lepiej zatem zainwestować nieco więcej i dać sobie gwarancję, że odnawianie podłogi, z czym wiążą się nie tylko koszty, ale też uciążliwości, nie będzie potrzebne przez wiele lat.