Dlaczego fotowoltaika jest opłacalna mimo wysokiej ceny?

Fotowoltaika jest opłacalna, a przekonał się o tym każdy inwestor, który dzięki przydomowej elektrowni fotowoltaicznej czerpie wiele korzyści. Chociaż jest to niemałe przedsięwzięcie i wymaga sporego wkładu finansowego, to w miarę upływu lat spłaca się do zera. Co sprawia, że fotowoltaika wciąż jest opłacalna, mimo wysokiej ceny? Co przekonało obecnych właścicieli instalacji fotowoltaicznych do takiej inwestycji?

Inwestycja w fotowoltaikę to jednorazowy koszt

To prawda, że zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej jest niebagatelnym przedsięwzięciem, wymagającym niemałych nakładów finansowych. Jednak jeśli zlecasz realizację swojej fotowoltaiki profesjonalistom, to staje się ona jednorazową opłacalną inwestycją w Twoją przyszłość. Powierzając wykonanie projektu i montowanie całego systemu doświadczonym wykonawcom, zmniejszasz ryzyko wystąpienia awarii, które powstają na skutek nieprawidłowego mocowania czy doboru parametrów komponentów.

W ten sposób możesz uniknąć niepotrzebnych wydatków związanych z naprawą fotowoltaiki lub koniecznością wymiany różnych elementów czy nawet całej instalacji (niestety zdarzają się i takie przypadki).

Programy OZE pozwalają zmniejszyć koszt zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej

Mój Prąd, Czyste Powietrze, Agroenergia, ulga termomodernizacyjna to kilka rozwiązań, dzięki którym zmniejszysz koszt inwestycji fotowoltaicznej, a tym samym zwiększysz jej opłacalność.

  • W ramach programu Mój Prąd wnioskodawcy mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości do 50% kosztów kwalifikowanych, ale jednocześnie nie więcej niż 3 tysiące złotych na instalację fotowoltaiczną o mocy 2-10 kW. Program cieszy się ogromną popularnością, o czym świadczy fakt, że już na początku października 2021 roku trzecia edycja została zamknięta ze względu na wyczerpanie budżetu.
  • Dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej otrzymasz również, składając wniosek w Czystym Powietrzu. Wsparcie finansowe, jakie masz szansę dostać w ramach programu, wynosi od 9 do 37 tysięcy złotych.
  • Z kolei Agroenergia to program skierowany do rolników. Wnioskodawcy ubiegający się o dofinansowanie, mogą otrzymać pożyczkę bądź dotację w wysokości do 35 tysięcy złotych.
  • Rozwiązaniem, które korzystnie wpływa na opłacalność fotowoltaiki, jest ulga termomodernizacyjna. To ulga podatkowej, dzięki której możesz odpisać od dochodu wydatki poniesione na fotowoltaikę. Maksymalna kwota, jaką może odliczyć jedna osoba, wynosi 53 tysięcy złotych.

Prosumenci są niezależni od dostawców prądu i wzrostu opłat za energię

Niezależność od dostaw prądu i rosnących co roku cen za energię elektryczną to jedne z największych korzyści posiadania fotowoltaiki, które sprawiają, że fotowoltaika jest naprawdę opłacalna. Możliwe, że czasami, np. w zimowe dni, prosument będzie musiał dodatkowo zakupić trochę prądu od operatora sieci dystrybucyjnej. Jednak jest to kwota nieporównywalnie mniejsza od tej, którą by płacił, gdyby nie korzystał z paneli PV.

Ile kosztuje fotowoltaika?

Na cenę fotowoltaiki wpływa wiele czynników, jak: moc instalacji, rodzaj ogniw fotowoltaicznych czy inwertera. Do tego konieczne jest doliczenie kwoty montażu całego systemu. Przyjmuje się, że za realizację inwestycji zapłacisz od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, którą, jak już wiesz, z powodzeniem zmniejszysz, korzystając z programów dofinansowujących.

Chcesz dowiedzieć się więcej o kosztach fotowoltaiki? Zajrzyj do artykułu N Energii, gdzie znajdziesz m.in. odpowiedź na to, jak obliczyć cenę paneli fotowoltaicznych dla jednorodzinnego gospodarstwa domowego, czy co wpływa na wysokość ceny montażu: https://n-energia.pl/koszt-instalacji-fotowoltaicznej-dla-domu-jednorodzinnego/.

Opłacalna fotowoltaika – na to zwróć uwagę

Co jeszcze musisz wiedzieć o opłacalności fotowoltaiki w 2021 roku? Na to, czy warto inwestować w instalację fotowoltaiczną, niezmiennie wpływ ma kilka czynników.

Są nimi:

  • rodzaj wybranych ogniw fotowoltaicznych,
  • odpowiednio dobrany, wysokiej klasy falownik,
  • wysokiej jakości pozostałe komponenty fotowoltaiczne, jak przewody,
  • profesjonalny montaż, realizowany przez doświadczoną ekipę,
  • miejsce montażu (unikaj takich, gdzie występują zacienienia),
  • kąt nachylenia paneli PV (optymalny kąt w Polsce wynosi ok. 35 stopni),
  • ustawienie modułów względem słońca (montowanie paneli od strony północnej nie jest opłacalne, bo tam promienie słońca nie docierają).

Zmiany modelu prosumenckiego od 2022 roku – czy fotowoltaika dalej się opłaca?

Wraz z zapowiedziami zmiany modelu prosumenckiego osoby zainteresowane montażem przydomowej elektrowni zaczęły zastanawiać się, czy wciąż opłaca się inwestować w fotowoltaikę. Od 2022 roku przestanie obowiązywać system opustów, w ramach którego prosumenci przekazują nadwyżki energii do sieci, a następnie odbierają je w wysokości od 0,7 do 0,8 kWh za przekazaną 1 kWh.

Zmiana związana jest z nieprzystosowaniem sieci do rosnącej liczby prosumentów, którzy, oddając swój nadmiar prądu, mocno ją obciążają. Nowy model prosumenta ma zwiększyć autokonsumpcję energii elektrycznej.

Na czym polega zmiana? Zamiast oddawać nadwyżki prądu, prosument będzie zobowiązany do ich sprzedaży, np. dystrybutorowi lub agregatorom energii. Jednak jest to mniej korzystne rozwiązanie. Najbardziej opłacalną opcją jest zainstalowanie takiej fotowoltaiki, która wygeneruje jak najmniej nadmiarowego prądu, oraz zwiększenie autokonspumcji poprzez inwestycję w magazyn energii, pompę ciepła czy ładowarkę do samochodu.

Czy więc pomimo zmian fotowoltaika będzie opłacalna w 2022 roku? Tak, ważne jest jednak to, aby ograniczyć ilość nadwyżek, zwiększyć autokonsumpcję oraz zadbać o zlecenie inwestycji doświadczonej firmie fotowoltaicznej.