Do jakich wnętrz pasują kryształowe lampy wiszące? Poznaj najlepsze pomysły

Do niedawna kryształy w oprawach oświetleniowych były zarezerwowane jedynie do eleganckich i wykwintnych sal balowych. Obecnie na stałe wprowadziły się do domów i mieszkań, podkreślając wyjątkowe wyczucie stylu ich właścicieli. Planujesz uwzględnić kryształowe lampy wiszące w swoim wnętrzu? Zastanawiasz się, w jakich pomieszczeniach będą prezentowały się najlepiej? Czytaj dalej – przedstawiamy kilka aranżacyjnych pomysłów!

Czy kryształy w oświetleniu nadal są modne?

Kryształowe lampy wiszące to dość trudne w aranżacji modele. Wciąż panuje przekonanie, że kojarzą się jedynie z przepychem i luksusem. Takie przekonanie wiąże się z ich dotychczasowym zastosowaniem. Niegdyś można je było spotkać w eleganckich wnętrzach sal bankietowych i pałacykach, w których właścicielom zależało na wytwornym i eleganckim oświetleniu. Nie da się ukryć, że do niedawna bogato zdobione lampy były wyrazem zamożności i określonej pozycji społecznej.

To przekonanie odeszło w niepamięć wraz z pojawieniem się nowoczesnych modeli kryształowych opraw. Obecnie, choć prezentują się niezwykle efektownie, są mile widziane w domach, jednak nie w każdym stylu. Kryształowe lampy wiszące są dostępne w wielu ciekawych odsłonach. Bez wątpienia pomogą stworzyć ciekawą aranżację oświetleniową w luksusowy i oryginalny sposób. To niezawodne rozwiązanie, jeśli chcesz dodać wnętrzu blasku i wprowadzić do niego mocny, przyciągający wzrok akcent.

Jakie kryształowe lampy wiszące możemy wyróżnić?

Wisząca, kryształowa oprawa niejedno ma imię. Współczesny rynek oferuje wiele ciekawych rozwiązań przeznaczonych do montażu na suficie. Warto pamiętać, że są to propozycje dla odważnych osób, które nie boją się oryginalnych dekoracji. Do najczęściej wybieranych możemy zaliczyć:

kryształowe żyrandole – to wiszące oprawy wyposażone w kilka żarówek. Lampa zwisa z jednego punktu i sprawia, że całe pomieszczenie błyszczy. Z reguły jest bogato zdobiona, dzięki czemu może stanowić jedyną tego typu dekorację pomieszczenia;

lampy wiszące z kryształami – to nieco subtelniejsze propozycje niż kryształowy żyrandol. Zapewniają jednak oryginalny efekt i pięknie się mienią;

kryształowe plafony – to chętnie wybierane oprawy szczególnie do nieco mniejszych, ale designerskich pomieszczeń. Stanowią połączenie elegancji i funkcjonalności – obłędnie się prezentują, a jednocześnie dają wystarczająco dużo światła, by stać się głównym elementem oświetlenia.

Wybierając odpowiednie rozwiązanie dla siebie, warto pamiętać o tym, by zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania lampy. Jeśli chcesz uniknąć efektu kiczu, postaw na wysokogatunkowe tworzywa, gwarantujące trwałość. Takie modele oferuje marka ZUMA LINE – w specjalnie stworzonej kategorii: https://zuma-line.pl/c/5/krysztalowe-lampy-wiszace.html znajdziesz lampy wyprodukowane z wyjątkową troską o każdy detal. Wszystko po to, by Twoje wnętrze prezentowało się luksusowo!

Do jakich wnętrz pasuje kryształowe oświetlenie?

Zastanawiasz się, w jakich stylach aranżacyjnych kryształy prezentują się najlepiej? Wbrew pozorom takie oprawy nie są zarezerwowane jedynie do wnętrz glamour. Kryształowe lampy wiszące mogą być doskonałym dodatkiem do pomieszczeń urządzonych w stylu klasycznym, retro i vintage. Wiele modeli dobrze wygląda także we wnętrzach minimalistycznych.

Unikaj kryształów, jeśli chcesz urządzić wnętrze zgodnie ze stylistyką loftową lub rustykalną. Pomieszczenia wystylizowane w stylu prowansalskim również powinny się bez nich obejść. Warto pamiętać o tym, że aranżacja kryształów wymaga wyczucia. Łatwo zamienić elegancki efekt w kicz.

Gdzie można zawiesić kryształowe lampy?

Kryształowa lampa wisząca stanowi znakomity sposób na oświetlenie salonu. Tak efektowny model może być centralnym źródłem światła, a jednocześnie najbardziej okazałą ozdobą tego wnętrza. Bogato zdobione oprawy można też zawiesić w jadalni lub sypialni – wprowadzą do wnętrza wyjątkowy klimat. Ciekawym pomysłem jest umieszczenie kryształowej lampy wiszącej w długim korytarzu lub dużym i przestronnym holu. Rzadziej widuje się te rozwiązania w łazienkach i kuchniach.

Istnieje też możliwość wykorzystania kryształowych lamp w przestrzeni komercyjnej. To wprost idealny dodatek do eleganckich restauracji. Kryształowe oprawy często montuje się też w hotelowych holach lub salach konferencyjnych.

Z czym łączyć kryształy, by wnętrze prezentowało się stylowo?

Kryształowa lampa jest oryginalnym dodatkiem do aranżacji, jednak najlepiej obchodzić się z nią ostrożnie. Kluczem do sukcesu jest oszczędność w dekoracjach. Kryształy doskonale prezentują się na tle dodatków ze szkła, stali lub betonu architektonicznego. Ten rodzaj ozdób nie znosi zbyt dobrze obecności nowoczesnych dodatków i tych, którym brakuje charakteru.

Pamiętaj o tym, by dopasowywać elementy wyposażenia i inne domowe akcesoria do lampy – nie odwrotnie. W pomieszczeniu, w którym zawiśnie oprawa z kryształkami, postaraj się też zrezygnować z nadmiaru bibelotów – dzięki temu unikniesz efektu przytłoczenia wnętrza.