W obecnych czasach przy dostępie do nowoczesnej technologii jesteśmy w stanie zbudować dom całkowicie przyjazny środowisku. Jest to budynek, którego konstrukcja ogranicza do minimum straty ciepła, a jednocześnie pozwala na pozyskiwanie jej z odnawialnych źródeł energii. Rozwiązania stosowane w ekologicznym domu pomagają w ochronie środowiska i nie powodują szkody dla otoczenia. Poznaj nasze sposoby na wprowadzenie ekologii do Twojego domu!
Instalacja fotowoltaiczna
Fotowoltaika to rozwiązanie pozwalające na pozyskiwanie prądu, wytwarzanego przy pomocy energii słonecznej. Panele składają się z ogniw solarnych wyposażonych w pole elektryczne. Najczęściej są spotykane na dachach budynków mieszkalnych, a także usługowych. Jest to technologia, którą interesuje się coraz szersza grupa osób. Fotowoltaika dla domu niesie wiele korzyści finansowych oraz gospodarczych. Mając w planach taką inwestycję, trzeba dokonać dokładnych obliczeń, ile można zaoszczędzić w skali roku i jednocześnie uwzględnić dotychczasowe zużycie oraz zapotrzebowanie. Niewątpliwie trend na alternatywne źródła energii rozwija się coraz mocniej, dlatego fotowoltaika jest technologią, którą warto się zainteresować.
Energooszczędny sprzęt
Chcąc posiadać dom, który nie wpływa negatywnie na środowisko powinniśmy zwrócić uwagę na sprzęt, który używamy. Każde urządzenie AGD posiada na opakowaniu oznakowanie związane z klasą energetyczną. Dlatego przy zakupach warto kierować się nie tylko funkcjonalnością sprzętu, ale również jego klasą energetyczną, gdyż pozwoli nam to zaoszczędzić wydatki związane z zużyciem prądu. Urządzenia z klasą energetyczną A są najbardziej energooszczędne, ale na rynku można również spotkać oznakowania o klasie A+ lub A++, które potrafią być jeszcze bardziej wydajne w oszczędności energii.
Ekologiczny system grzewczy
Rozwiązania ekologicznych instalacji grzewczych są oparte na alternatywnych źródłach energii. Na rynku znajdziemy dziś wiele technologii, które umożliwiają efektywne ogrzewanie domu, przy jednoczesnym ograniczeniu ilości wytwarzanych spalin. Do dyspozycji mamy kotły kondensacyjne, które umożliwiają przetworzenie na energię cieplną spalin powstających w wyniku spalania gazu. Innym rozwiązaniem jest montaż pompy ciepła, która pobiera ciepło z takich źródeł jak gleba, powietrze czy też wody podziemne. Następnie pompa dostarcza to ciepło do pomieszczeń domu. Alternatywą dla spalinowych systemów grzewczych jest biomasa, którą stosuje się zamiast węgla jako ekologiczne paliwo pozwalające na ogrzanie domu.
Odpowiednia izolacja
Upewnij się, że okna oraz drzwi w Twoim domu są odpowiednio szczelne, aby zapobiec przedostawania się do środka zimnego powietrza. Odpowiednio dobrana izolacja termiczna to sprawdzony sposób pomagający na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie, ale nie tylko. Niesie ona ze sobą duży komfort dla domowników, ponieważ latem dom będzie się wolniej nagrzewać, a zimą wolniej ochładzać. Ociepleniu poddaje się wszystkie elementy konstrukcyjne budynku, aby zapobiec stratom energii.
Segregacja odpadów
Segregacja śmieci wcale nie musi być trudna jeśli odpowiednio ją zaplanujemy i zorganizujemy. Pierwszym krokiem w rozpoczęciu prawidłowego segregowania śmieci powinien być zakup pojemników. Zgodnie z prawnymi regulacjami jesteśmy zobowiązani do posiadania osobnych pojemników na papier, szkło, tworzywa sztuczne i odpady organiczne. Wystarczy wyrobić sobie kilka nawyków, które nauczą szybko i intuicyjnie segregować odpady. Po krótkim czasie można zauważyć znaczną poprawę i okazuje się, że segregacja wcale nie jest trudną czynnością i nie wymaga specjalnego zaangażowania, które pochłania dużo czasu.