Domek dla jeża w przydomowym ogrodzie

Jeże to sympatyczne, nieszkodliwe, a nawet bardzo pożyteczne zwierzęta – ze względu na tępienie owadów (szkodników) w naszych ogrodach. Coraz częściej tracą swoje naturalne środowisko bytowania i trafiają w pobliże ludzi. Przypominamy, że są pod ścisłą ochroną i wymagają naszej czynnej pomocy. Warto zatem zaprosić je do ogrodu. Zastanawiasz się w jaki sposób ugościć jeża, by mógł u Ciebie zamieszkać i przede wszystkim przetrwać zimę? Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat schronu dla jeża.

Domek dla jeża – w jakim miejscu ogrodu się sprawdzi?

Każdy z nas uwielbia spędzać czas w zaciszu swojego ogrodu lub tarasu. To azyl pozwalający obserwować przyrodę i cieszyć się jej bliskością. Domek dla jeża na skrawku zieleni to jedna z najlepszych rzeczy, jaką możemy zrobić dla tego małego zwierzątka. W naturalnym środowisku najchętniej zajmuje on dzikie i nieuporządkowane tereny. Oczywiście nikt nie lubi zaniedbanego ogrodu, dlatego mamy dla Ciebie doskonałe rozwiązanie, jakim jest domek dla jeża.

Należysz do zwolenników schludnych skalniaków, równo przystrzyżonych trawników i regularnie obsadzonych rabat? My także! Mając jednak na uwadze pomoc niesioną jeżom i nasze ogrodowe preferencje postawiliśmy na kompromis, który Ty także możesz wykorzystać u siebie. W najmniej uczęszczanym kąciku ogrodu zostaw zarośnięte miejsce, które stanie się ‘działką’ dla jeża. Warto wiedzieć, że teren ten powinien być suchy. To właśnie tam zadomowi się o wiele chętniej, niż na otwartym i pielęgnowanym terenie. Aby jednak zwabić jeża do swojego ogrodu możesz zrobić o wiele więcej.

Wybierz drewniany domek dla jeża w swoim ogrodzie

Planując wizytę jeża w swoim ogrodzie zadbaj o to, aby czuł się u Ciebie jak w domu. I to dosłownie. Najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie postawienie na dom dla jeża. Umieść go w gęstej trawie lub w pobliżu stosu liści – właśnie takie podejście do nowego lokatora sprawi, że szybko się od Ciebie nie wyprowadzi. Możesz także ułożyć korytarz z cegieł prowadzący do wejścia domku jeża, który utrudni dostęp do niego niepożądanym gościom, takim jak psy i koty. Sam schron powinien posiadać w środku labirynt także zapewniający ochronę przed drapieżnikami, a także komfort termiczny. Dodatkowo można wypełnić do sianem, nie zastępuj go styropianem, czy trocinami! Domek dla jeża ma ściągany dach, który ułatwia jego czyszczenie. Nie zajmuje wiele miejsca, co jest jego bardzo dużym atutem – sprawdza się powiem nawet w niewielkich ogrodach.

Domek dla jeża – kiedy warto go umieścić?

Jeże należą do ssaków, które przesypiają zimę, dlatego warto dużo wcześniej zapewnić im bezpieczne schronienie. Stwarzając mu przyjazne warunki do życia dasz mu możliwość przetrwania mrozów, aby wiosną mógł ruszyć na swe nocne harce. Domek dla jeża warto umieścić wiosną i latem – jego obecność nie tylko pomoże Ci uporać się z ogrodowymi szkodnikami, ale i zatrzyma go na dłużej. Musisz wiedzieć, że jeże nie tolerują laktozy, a najlepszym sposobem na ich dokarmianie jest… karma dla kota! Pozostawiona przed domem dla jeża będzie dla niego dodatkowym wabikiem.

Postaw na domek dla jeża w swoim ogrodzie

Jak widzisz domek dla jeża w ogrodzie to doskonałe rozwiązanie na niesienie pomocy tym zwierzętom. Bez trudu znajdziesz gotowe schrony, które od razu możesz umieścić na dostosowanym do jeżyka miejscu.