Drewniane donice ogrodowe – zastosowania, atuty, zalety, aranżacje

Donice drewniane są elementem dekoracyjnym, który pięknie komponuje się z architekturą o różnej stylistyce. Bedą dobrze wyglądały przy zabudowie  klasycznej w klasycznych ogrodach jak i tych nowoczesnych, bowiem drewno jest materiałym ponad czasowym, który nigdy nie wyjdzie z mody.

Pominiając kwestie mody i estetyki warto zaznaczyć, iż donice drewniane wykonane są z bądź co bądź z materiału szlachetnego jakim jest drewno,  pozyskane z naturalnych składników, nie rakotwórczych co jest istotne zwłaszcza dla osób chcących w donicach uprawiać zioła bądź warzywa. Zastosowanie donic do  wcześniej wspomnianych ziół i warzyw jest rozwiązaniem cieszącym się coraz większą popularnością zwłaszcza u naszych zachodnich sąsiadów. Chroni plony przed szkodnikami takimi jak kret, korkuć, ślimaki itp. Dodatkową zaletą jest podniesienie od ziemi, nie wymaga schylania się do upraw. Ciekawe formy donic ogrodowych znaleść można tutaj: https://www.produktyogrodowe.pl/16-drewniane-donice-ogrodowe

W donicach ogrodowych polecamy uprawiać rośliny, które wymagają w chłodnych porach roku schronienia przed chłodem.

Drewniane donice znajdą również zastosowanie nie tylko w ogrodach, ale również na balkonach, tarasach np. donica z pergolą. Cieszące sie rosnącą popularnością pergole na balkonach urozmaicają  balkony bloków mieszkalnych, ale również kamienic dając namiastkę ogródka i wizualnie odmieniając oblicze nie jednego miasta.
Drewniane donice znajdują zastosowanie nawet w pomieszczeniach mieszkalnych. Ich dobrej jakości wykończenie sprawia, że doskonale wyglądają i nadają wnętrzom niepowtarzalny charakter. W wielu przypadkach ocieplą wnętrze jak ma to miejsce w stylu skandynawskim.

Na co zwrócić uwagę wybierając drewnianą donicę:

  1. Rodzaj drewna –  np. Modrzew jest jednym z najtwardszych gatunków drewna iglastego, w związku z czym ze względów technologicznych nie podlega impregnacji ciśnieniowej. Zaleca się zabezpieczenie na własną rękę ogólnodostępnymi środkami ochrony drewna. Ze względu na efektowny naturalny kolor modrzewiu, produkty prezentują się doskonale po zabezpieczeniu środkiem bezbarwnym. Donice drewniane ogrodowe z sosny impregnowane są ciśnieniowo.
  2. Sposób w jaki jest impregnowane drewno – czy drewniane donice ogrodowe była wogóle impregnowana? czy była zastosowana impregnacja ciśnieniowa? impregnacja taka zabezpiecza produkt przed szkodliwym działaniem owadów, grzybów i bakterii. Z biegiem czasu pod wpływem działania promieni UV zanika barwnik imregnacji (produkt wciąż jest zabezpieczony), ale zaleca się ze względów estetycznych odnowienie produktu ogólnodostępnymi środkami do malowania drewna na dowolny kolor, najlepiej pasujący do Twojego ogrodu.
  3. Szczelność dna – dna donic nie zapewniają 100% szczelności, więc zaleca się umieścić na dnie plastikową tackę lub agrowłókninę. Bywają jednak donice, które wewnątrz donicy posiadają wyściółkę z agrowłókniny zapewniającą szczelność i zabezpieczającą przed rozsypywaniem ziemi.