Drewno tekowe w meblach ogrodowych – jak o nie dbać?

Drewno tekowe to jedno z najlepszych materiałów do produkcji mebli ogrodowych. W naturalnych warunkach występuje w strefie tropikalnej dlatego też nie straszny mu deszcz, wysokie temperatury czy promieniowanie UV. Tek występuje głównie w Indonezji, Birmie, Indiach czy Tajlandii. Jako pierwsi zainteresowali się nim Holendrzy, ze względu na właściwości drewna.

Cechy drewna tekowego

Drewno tekowe jest mocne, średnio twarde, odporne na wypaczanie, butwienie pęcznienie. Jest mocno oleiste i swym zapachem odstrasza wszelkie szkodniki. Dzięki tym właściwościom idealnie sprawdza się w szkutnictwie, co plasuje go na drugim miejscu co do popularności stosowanego właśnie w tym rzemiośle. Z drewna tekowego buduje się głównie pokłady statków.

Drewno tekowe konserwujemy w zależności od efektu jaki chcemy uzyskać. Pod wpływem promieniowaniu UV tek traci swój naturalny miodowy kolor, wietrzeje, przez co nabiera barwy srebrno-szarej – tak zwanej patyny. Niektóre osoby wręcz czekają na ten moment, wówczas meble nabierają tajemniczego charakteru, wyglądają jak nadszarpinięte zębem czasu.

Jak zadbać o drewno tekowe?

Zatem jeśli jesteś zwolennikiem miodowego koloru, należy drewno naolejować.  Oleje powodują wydobycie na nowo naturalnego oleju z drewna. Wystarczy 1-2 razy do roku. Niezbędnym procesem przed olejowaniem jest oczyszczenie drewna. Należy przetrzeć je miękką szmatką zmoczoną w ciepłej wodzie z mydłem. Jeśli chcemy pozbyć się większego brudu wówczas używajmy miękkiej szczoteczki. Nie powinniśmy szorować drewna tekowego twardymi czy ściernymi narzędziami czyszczącymi.

Po wyschnięciu drewna możemy zabrać się za olejowanie. W sklepach na pewno znajdziemy przeróżne preparaty do stosowania na drewno tekowe. Jeśli jednak chcemy wydobyć miodowy kolor „domowymi” sposobami, zachęcamy do użycia oleju lnianego bądź kokosowego. Można od razu nanieść 2 warstwy oleju.

Jeśli natomiast miłujemy się w srebrnej patynie, nie musimy w zasadzie nic robić z naszymi meblami. Ważne jest tylko aby zimą położyć na meble pokrowiec bądź schować je do piwnicy lub garażu. Co ważne, pozostawiając drewno tekowe w patynie, nie traci ono swojej żywotności i wytrzyma wiele dziesięcioleci.

Najstarsze odnalezione meble z drewna tekowego mają ponad 1000 lat!

Podsumowując – meble z drewna tekowego są jednymi z najtrwalszych. Jeśli tylko będziemy o nie odpowiednio dbać, wówczas będą nam służyć i wyglądać pięknie przez wiele lat.

Więcej na: https://www.facebook.com/outletmebliogrodowych