Drewno wkomponowane w krajobraz – Dzień Stolarza

19 marca to specjalny dzień stolarzy, rzeźbiarzy, cieśli i rzemieślników związanych z obróbką drewna. Stolarz to jeden z najstarszych zawodów na świecie, korzystający z jednych z najbardziej elastycznych, użytecznych i pięknych materiałów budowlanych znanych człowiekowi. Wszyscy kochają drewno.


Pierwszy w Polsce cech stolarski powstał w 1489 roku w Krakowie. Rozwój meblarstwa wiązał się z rozwojem miast, a tym samym z rozwojem mieszczaństwa. Pierwszą szkołę meblarstwa stworzył w 1750 roku Stanisław Konarski. Do znanych stolarzy zalicza się Jan Jakub Simmler (1791–1872), polski rzemieślnik ebenista, produkujący meble o wysokim poziomie artystycznym i technicznym.

W prawie każdym przyjaznym dla oka krajobrazie umieszczone jest drewno. Stało się jednym z elementów naszego życia. Ciepło płynące z aranżacji drewnem wpływa na ład i harmonię w  naszych domach. Klimatyczne wnętrza to towar tak bardzo poszukiwany.

Zobaczmy to co na pierwszy rzut oka wydaje się zwyczajne i oczywiste.

DREWNO

„Ludzie kochają rąbania drewna. W tym działaniu jednego razu widzi efekty.” Albert Einstein. Wygląda na to, że uderzył w sedno sprawy. Ludzie lubią niedrogich i szybkich wyników, a to jest dokładnie to, co drewno może każdemu zaoferować.

Niektórzy producenci drewnianych domu mogą postawić drewniany dom o powierzchni 100m² w ciągu 7 dni. Wyobraź sobie że wyjeżdżasz na dwa tygodnie urlopu na Wyspy, a wracając do domu, odkrywasz nowy budynek powstały w ogrodzie sąsiadów. Drewno w tym zakresie jest imponujące !

Domy o drewnianej konstrukcji szkieletowej umożliwiają łatwe modyfikacje w trakcie i po zakończeniu procesu budowlanego, z tych powodów – łatwości, wszechstronności i nie wysokich kosztów, powoduje że domy te są popularne i niedrogie w utrzymaniu.

W porównaniu z cegłą, kamieniem lub betonem, konstrukcje drewniane zapewniają zaoszczędzenie czasu i to nieodłącznie zapewnia oszczędności w pracy. Jest to szczególnie ważne w trudnych warunkach pogodowych, takich jak intensywne opady deszczu, śniegu i oblodzenie, gdzie budowanie z drewna można kontynuować bez przeszkód.

Lubicie drewno? Pochwalcie się jakie elementy górują w Waszych domach.  Zapraszamy do dyskusji.

 

Teraz i Ty możesz tworzyć decodom.pl + dodaj artykuł