Drugie życie Chierowskiego 366

Na stychu, na działce, zostawiony pod śmietnikiem… Jeszcze niedawno takie były losy tego fotela! Dzisiaj słynny fotel Chierowskiego, znany jako model 366, zyskuje drugie życie!

   Fot. Pracownia Jest Dobrze

FOTEL  366 (1962) – Józef Chierowski

Fotel 366 to doskonały przykład DOBREGO DESIGNU – czystego i ponadczasowego. Designu, który jest aktualny 60 lat temu i teraz! Prosta, łatwa w produkcji konstrukcja; lekka i zgrabna forma pasująca do wielu wnętrz; tapicerowane, miękkie, wygodne siedzisko; kameralny rozmiar, umiarkowana nowoczesność kształtów. To wszystko sprawiło, że w niektórych wnętrzach fotel służył ponad 30 lat! Z tych samych względów fotel Chierowskiego wrócił do łask w XXI wieku. W czasach, kiedy stać nas na nieduże mieszkania, sprawdza się dzięki swoim niewielkim wymiarom. Wyróżnia go kompaktowa forma. Można go wpasować w każdą aranżację. I co najważniejsze, ten fotel jest po prostu dobrze zaprojektowany.

Józef Chierowski – (1927 – 2007)

Polski projektant wnętrz i mebli oraz pianin dla wytwórni Instrumentów Muzycznych w Kaliszu i Legnicy. W 1952 roku uzyskał dyplom na Wydziale Architektury Wnętrz PWSSP we Wrocławiu gdzie później został kierownikiem katedry Wzornictwa. Był silnie związany z Świebodzicką Fabryką Mebli w Świebodzicach

Wymiary: wys 73cm, szer. 60cm, głęb. 57cm
Dane techniczne: zespolone siedzenie i oparcie  tapicerowane w kształcie trapezu konstrukcja nośna z drewna bukowego połączona z częścią tapicerowaną śrubami (w oryginalnym projekcie widocznymi) cześć drewniana wykończona lakierem transparentnym.

 

 

 Drugie życie Chierowskiego – 366concept

Oryginalny fotel 366 powstał ponad pół wieku temu – w 1962 roku – i był wielkim hitem sprzedażowym bo: był zgrabny i skrojony na miarę ciasnego M2, miał wygodne siedzisko, lekką konstrukcję i solidną, drewnianą ramę. Ponad milion egzemplarzy fotela w czasach PRL można było zobaczyć w polskich domach. Dzisiaj widzimy w nich  odświeżone modele 366. Polacy próbują odnawiać je sami, szukają zdolnych tapicerów lub kupują reedycję modelu, który zyskuje popularność za sprawą projektu 366concept .

Agata Górka i Maciej Cypryk – tworcy 366 Concept

Agata Górka i Maciej Cypryk twórcy 366 Concept produkują ten piękny fotel na bazie oryginalnego projektu. Produkcja legendarnego fotela Model 366, proj. Józefa Chierowskiego z 1962 r., wznowiona została na wyłącznej licencji przez tę firmę w 2014 r. Rodzina projektanta przekazała firmie oryginale rysunki fotela, dzięki czemu produkowane przez nich meble mają wymiary takie same, jak chciał projektant. Udało się też ukryć śruby – to, o czym marzył Chierowski a czego nie udało mu się zrealizować w peerelowskiej produkcji.

A wiecie czemu w oryginalnym projekcie śruby są takie duże i widoczne? Podobno projektant wychodził z założenia, że skoro nie da się czegoś ukryć to trzeba to wyeksponować!

Joanna Tarach – Pracownia Jest Dobrze

Joanna Tarach, która założyła Pracownię Jest Dobrze, zajmuje się renowacją foteli i innych mebli z okresu PRL.

Pracownia Jest Dobrze powstała z pasji do wzornictwa minionej epoki, miłość do natury i jej piękna, a także z samej potrzeby tworzenia i przetwarzania. W pracowni przywracane są do dawnego blasku meble, których świetność pierwszego życia minęła dekady temu, meble często porzucone, zakurzone i niechciane. Prowadzi także prace renowacyjne drewna, metalu oraz z zakresu tapicerstwa.


Na swoim  fanpage’u piszą, ” Rękodzieło stało naszym życiem, pasją, hobby, miłością, a także “odstresowywaczem”, więc tworzymy, tworzymy i tworzymy!”

Mimo upływu czasu projekt nadal się podoba i odpowiada na potrzeby klientów. Udowadnia, że dobry design jest ponadczasowy. Ten zgrany fotel jest niewątpliwie ikoną polskiego wzornictwa. Był jednym z najpopularniejszych foteli swojej epoki. Aż dziw, że fotel został wdrożony do produkcji dziełem przypadku. Po pożarze, który strawił większość hal fabryki w Świebodzicach potrzeba było nowych, prostych mebli do szybkiego wdrożenia. Wybór padł na fotel 366 Chierowskiego, który stał się hitem. Dzięki ukryciu śrub przez firmę 366 Concept fotel nabrał w pełni minimalistyczny i szlachetny charakter o jakim marzył Chierowski.

Kto poluje na Chierowskiego 366?

Już wiecie gdzie kupić nowy – w 366 Concept oraz kto Wam wykona renowację zdobyczy – Pracownia Jest Dobrze!!!!

Bez problemu znajdziecie ich na Facebook’u!!!!