Dywany dla dzieci – jak wybrać idealny dywan do pokoju dziecka?

Pokój dziecięcy powinien być bezpieczny, funkcjonalny. Jest pierwszym placem zabaw, terenem odkryć i małym królestwem, musi być więc ładny i przyjazny dla małego lokatora. Tym bardziej, że dzieci rozpoczynają poznawanie świata od… podłogi, a miękki dywan to idealna przestrzeń – miękka, ciepła i bezpieczna. Dlatego dywan dla malucha musi sprostać pewnym oczekiwaniom dotyczącym nie tylko wzornictwa czy mięciutkiego runa. Powinien spełniać wymogi higieniczne, posiadać stosowne certyfikaty. Warto wiedzieć, że można dziś kupić nawet bajkowy dywanik dla dziecka alergicznego. Zobaczmy zatem jaki powinien być dywan do zadań specjalnych w kolorowym dziecięcym pokoju.

Dywan dla dziecka – bezpieczeństwo

Na dywanie dla dziecka nie należy oszczędzać, tanie okazje, sprzedawcy bez referencji – to nie najlepszy pomysł. Bezpieczny dywan do dziecięcego pokoju musi posiadać wymagane certyfikaty potwierdzające jakość zastosowanych materiałów (brak substancji szkodliwych) i procesu produkcji. Certyfikat Higieniczny gwarantuje, że wybrany dywan z motylkami czy bajkowym bohaterem spełnia wymogi bezpieczeństwa dla użytkowników i dla środowiska. Taki atest uzyskują tylko najlepsze produkty kontrolowane również pod kątem  wymagań małych alergików. W tym kontekście bardzo istotne są materiały zastosowane do produkcji. Okazuje się, że niekoniecznie będą to naturalne włókna. Najczęściej stosuje się syntetyki, które niesłusznie cieszą się złą sławą. Okazuje się, że dywanik z polipropylenu będzie o wiele lepszym rozwiązaniem, ponieważ nie zawiera alergizujących białek, nie chłonie kurzu, łatwo go wyczyścić, jest odporny na zanieczyszczenia. Wybierając dywan dla malucha sprawdzamy także atest dotyczący poziomu łatwopalności. W przypadku dekoracji podłogi w pokoju dziecięcym wybieramy te trudnopalne, które nie zajmą się ogniem (certyfikat – Potwierdzenie Trudnopalności). Bezpieczny dywan dla małego odkrywcy powinien być także antypoślizgowy, czyli nie może się przesuwać po podłodze, nawet podczas bardzo energicznej zabawy (podgumowany spód dywanu). Podczas harców, pierwszych malarskich prób plamy i zabrudzenia są wręcz nieuniknione. Dlatego bezpieczny dywan to taki, który można łatwo wyczyścić, nie chłonie brudu i kurzu. Co ciekawe są nawet dywany do prania w pralce.

Fot. https://dywanymalucha.pl

Dywan do pokoju dziecka – miejsce dziecięcych zabaw

Kiedy dziecko zaczyna raczkować to właśnie podłoga staje się jego małym królestwem. Tu jest zdobywcą i odkrywcą. Jeszcze długo, praktycznie do czasów szkolnych, wiele czasu będzie spędzać na tym „poziomie”, bawiąc się, rysując, układając klocki, budując zamki. Dlatego nowoczesny dywan czy miękka wykładzina dywanowa to o wiele więcej niż tylko dekoracja dziecięcego pokoju. Oczywiście nie należy zaniedbywać aspektu dekoracyjnego. Maluchy, przedszkolaki, a także uczniowie w każdym wieku docenią odpowiednio dobrany wzór. Tym bardziej, że dywan wyznaczający obszar zabawy, może przedstawiać ulubionych bohaterów z bajek, milusińskie zwierzaki, ale także tor wyścigowy czy… pierwsze słówka po angielsku. Dopasujmy go zarówno do wystroju pokoju, jak i ewentualnych zainteresowań małego lokatora.
Najważniejsze jednak, żeby dywanowe królestwo było miękkie, cieplutkie i bezpieczne. Dobrze dobrany dywan zapewni izolację termiczną i… akustyczną, co oznacza, że stłumi różne hałasy, np. dźwięk upadających raz po raz klocków czy kółek ścigających się samochodów. Warto wybrać dywan z niezbyt wysokim runem, po którym pojazdy popędzą i w którym nie zaginą bez śladu mniejsze zabawki.

Dywan w pokoju dziecięcym – wytrzymałość

Dywan dla dziecka powinien być mięciutkim twardzielem, co oznacza, że przed nim zadania specjalne i musi je przetrwać. Wbrew pozorom dotyczy to nie tylko wykładziny dywanowej, która jest poddana inwazji maluchów z przedszkola. Znów wracamy do materiału, z jakiego wykonane są nowoczesne dywany dla dzieci. Włókna syntetyczne, takie jak wspomniany już polipropylen (np. Heat Set Freese), spełniają nie tylko wymogi bezpieczeństwa. Są także odporne na zabrudzenia, uszkodzenia i odkształcenia. Nie wyblakną i nie pogniotą się, nawet pod skrzynią pełną zabawek czy pod torami kolejki. Trwałość naszego dywanu dla malucha to także odporność na czyszczenie. Wiadomo, że miejsce zabaw musi być higieniczne. Włókna polipropylenowe czy poliamid doskonale znoszą odkurzanie, czyszczenie parowe, a nawet pranie.

Fot. https://dywanymalucha.pl

Dywan dziecięcy – łatwość czyszczenia

Skoro o czystości mowa warto podkreślić, że dywan w pokoju dziecięcym na pewno się ubrudzi. Kredki, farby, plastelina, czekoladowe ciastko, małe rączki ubrudzone czym się da. To właśnie te zadania specjalne, przed którymi staje, a raczej leży, nasz dywan. Bezpieczny dywanik dla dziecka musi być łatwy do wyczyszczenia, najlepiej wybierać dywany, które można czyścic na mokro, np. specjalnym odkurzaczem albo myjką parową. Można wybrać także mniejszy chodnik, dywan do prania w pralce. Higieniczny, bezpieczny dywan to taki, który jest odporny na zaplamienia, nie chłonie zabrudzeń, kurzu, nie ma długiego runa trudnego do wyczyszczenia. Oczywiście zawsze należy zwracać uwagę na metodę czyszczenia zalecaną przez producenta.

Dywan do pokoju dziecięcego – kolor, styl, kształt i wielkość

Na deser coś naprawdę przyjemnego – wybór wzoru, kształtu, koloru, wielkości, czyli coś dla oka. W przypadku nieco starszych maluchów idealny dywanik dla dziecka można wybierać wspólnie. Szczególnie podczas wygodnych wirtualnych zakupów w sklepie internetowym. Najprostszą kwestią są wymiary, dopasowujemy je do metrażu pokoju. Praktycznym rozwiązaniem jest dywan, którego nie układa się pod meblami, co ułatwia sprzątanie, zwinięcie do wyczyszczenia czy prania. Ponadto dywan nie jest wówczas narażony na zagniecenia. Kształt to już bardziej skomplikowana sprawa. Tym bardziej, że dywany dla dzieci mogą być klasycznie prostokątne, okrągłe, a nawet w kształcie… balonu. Prostokąt łatwo dopasować do każdego wnętrza i ustawienia mebli, natomiast okrągły chodnik pięknie wygląda na środku pokoju. Kolory i wzory – jest w czym wybierać. Można bezpiecznie – jeden z wielu pięknych, jednokolorowych, uniwersalnych dywanów, które pasują do pokoju przedszkolaka i nastolatka. Pastelowe, pudrowe odcienie to idealna dekoracja przy łóżeczku niemowlęcym. Prawdziwym wyzwaniem są jednak wzory i motywy, które są wręcz uwielbiane przez dzieci. Nie tylko ozdabiają pokój, ale także rozwijają wyobraźnię, kreatywność, są wspaniałą przestrzenią do gier i zabaw.
Oczywiście jest klasyczny podział na dywany dla chłopców i do pokojów dziewczynek, ale kto powiedział, że mała dama nie wybierze toru samochodowego? Zawsze mile widziane są dywany dla dzieci z motywami bajkowymi – królewny, księżniczki, kucyki czy też wojownicy to doskonałe tło w domowym centrum dziecięcej rozrywki. Dywanik dla dziecka z pieskami, kotkami, ptaszkami, małym ZOO to kolejny niekwestionowany hit. Podobnie jak wzory typu klocki, puzzle, tory wyścigowe, pojazdy. Ciekawym pomysłem są dywany „edukacyjne”- z literkami, cyferkami czy całymi słowami (np. po angielsku).

Fot. https://dywanymalucha.pl

Zakup dywanu dla dziecka przez Internet – który sklep internetowy wybrać?

Dywan w pokoju dziecięcym to słuszna koncepcja i wiemy już, jakie postawić przed nim wymagania. Czas na zakupy. Wzorów, kolorów i możliwości jest tak wiele, że idealnym rozwiązaniem staje się opcja zakupów wirtualnych. Pora zatem wybrać dobry sklep internetowy, który ma w swojej ofercie dywany dla dzieci.
Wymarzonym miejscem na poszukiwania jest sklep z dywanami dla dzieci Dywany Malucha. Oferuje tysiące wzorów, dywany klasyczne i bajkowe, na miarę pokoju i dziecięcych marzeń. Zakupy ułatwią przyjazny interfejs, przemyślane grupy (np. dywany dla chłopca, dywany dla alergika czy do przedszkola) oraz kategorie z najpopularniejszymi wyszukiwaniami. Na plus zapisuje się oczywiście asortyment, czyli nowoczesne dywany dla dzieci spełniające wymogi higieniczne, bez szkodliwych substancji, z certyfikatami i atestami.
Pozostaje tylko wygospodarować czas na oglądanie, podziwianie, niełatwy wybór, zamówienie i… oczekiwanie na dostawę do domu.