Elegancka prostota – blaty granitowe w nowoczesnej kuchni

Dobór blatu kuchennego jest bardzo ważnym elementem w ramach wyposażenia tego wnętrza. Dzisiaj znów bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się blaty granitowe, które świetnie wpisują się w nowoczesne aranżacje kuchenne. Dlaczego warto postawić na granit? Jaki blat będzie pasować do kuchni we współczesnym stylu?

Granit to jeden z najtwardszych kamieni, który stosowany jest jako kamień użytkowy już od wielu wieków. Wydobywany jest w różnych częściach świata, w tym także w Polsce. W zależności od miejsca pochodzenia może mieć inną kolorystykę. Charakterystyczną cechą granitu jest jego uziarnienie, skąd też ma on swoją nazwę – granum to po łacinie ziarno.

Blaty granitowe w kuchni

Produkowane z granitu blaty można zobaczyć obecnie w wielu kuchniach. Obecnie na ich wykonanie decyduje się również coraz więcej osób, ponieważ mają one liczne zalety. Stylowe blaty granitowe – https://uslugikamieniarskie.com/produkty-i-uslugi/blaty/cennik/ mogą być uzupełnieniem kuchni w każdym stylu – także tej urządzonej nowocześnie. Doskonale komponują się z prostymi meblami, podkreślając ich estetyczny wygląd, natomiast same natychmiast zwracają na siebie uwagę. Z prostymi, monochromatycznymi meblami kuchennymi, na przykład w kolorze białym lub szary, można zestawić blaty granitowe w wielu barwach, między innymi czarnym, szarym, beżowym. Nawet bardzo prosty blat z granitu może sprawić, że minimalistyczna kuchnia nabierze szykowne elegancji.

Zalety blatów z granitu

Ze względu na właściwości granitu wyprodukowane z niego blaty wyróżniają się wieloma zaletami. Dlaczego warto zdecydować się właśnie na taki blat do kuchni?

Blaty granitowe – główne zalety:

  • szeroka gama wzorów kamienia do wyboru
  • odporność na zarysowania
  • brak reakcji na wysokie temperatury
  • mała podatność na wilgoć
  • możliwość renowacji
  • łatwe utrzymanie w czystości

Te zalety powodują, że blaty granitowe kapitalnie sprawdzają się również w kuchniach, gdzie blat każdego dnia narażony jest na wiele niekorzystnych czynników mogących spowodować ich uszkodzenie.

Ceny blatów granitowych

Głównym minusem blatów granitowych jest ich wysoka cena, wobec tego kupujący musi przygotować się wtedy na wyższy wydatek niż w przypadku blatów innych typów, na przykład z płyty MDF. Zazwyczaj cena za 1 metr bieżący blatu granitowego wynosi od około 450 do 600 złotych w zależności od gatunku kamienia. Na cenę wpływa również wykończenie kamienia – dodatkowa obróbka jak zaokrąglone narożniki, ćwierćwałki, dekoracyjne frezowanie, wycięcia pod umywalkę będą związane z dodatkowym kosztem uzgadnianym indywidualnie z zakładem kamieniarskim.