Szlachetna elegancja w łazience – połączenie czerni, grafitu i drewna

Biel i jasne beże to wciąż chętnie wybierane kolory w aranżacji łazienek. Jednak ciemne kolory nadają im wrażenia luksusu. Odpowiednie dobranie faktur, zestawienie kształtów i form może sprawić, że nawet ciemne wnętrze nie będzie wydawało się ciasne i przygnębiające. Co więcej, czerń, grafit, odcienie drewna prezentują się niezwykle elegancko.

Fot. Źródło: Homebook.pl

Nie bójmy się ciemnych kolorów w łazience

Najczęstszym mechanizmem, który decyduje o doborze kolorów do łazienki jest jej niewielki rozmiar. Staramy się optycznie powiększyć białymi płytkami, odcieniami beżu, jasnym drewnem. Gdy łazienka nie ma okien, tym bardziej próbujemy ją rozświetlić najmocniej jak się da. Tymczasem łazienka urządzona w ciemnych kolorach wcale nie musi być przytłaczająca!

Fot. Źródło: Homebook.pl

Zastosowanie ciemnych kolorów w łazience wcale nie uczyni z niej klaustrofobicznego wnętrza. Ciemne kolory ociepla się często drewnem, zestawia z dużą lustrzaną taflą. Często wybierane są: czarne szkło lub płytki o wysokim połysku – wówczas samo wykończenie materiału odbija światło. To optycznie powiększa wnętrze.

Ciemne łazienki – tylko pozornie zimne wnętrza

Możemy także spróbować pobawić się kolorami, tworząc złudzenia optyczne zmieniające proporcje pomieszczenia. Na przykład, decydując się na posadzkę z ciemnymi poprzecznymi pasami, optycznie poszerzymy wnętrze. Zaletą ciemnych kolorów w łazience jest to, że sprawiają, iż pomieszczenie wydaje się bardziej przytulne. W porównaniu do bardzo jasnych, “szpitalnych” łazienek, ciemne, ubrane w drewniane wykończenia i ciepłe światło, są klimatyczne i ekskluzywne.  Barwy takie jak czerń, grafit, antracyt, ciemny brąz, betonowy szary dodają pomieszczeniu szlachetnej elegancji. Stanowią estetyczne tło dla białej ceramiki sanitarnej.

Fot. Źródło: Homebook.pl

Nadal najchętniej urządzamy łazienki w jasnych kolorach. Niepodzielnie królują biel i beż oraz szarość. Ciemne łazienki są powszechnie postrzegane jako ryzykowne, bo pomniejszające – i tak już niewielką – przestrzeń. Jeżeli jednak umiejętnie wykorzystamy kolory takie jak, czerń, grafit czy ciemny brąz, zyskamy oryginalną i elegancką aranżację.

Inspiracje: www.homebook.pl