Frezowana sklejka w domowych aranżacjach – pomysły

Frezowana sklejka coraz częściej pojawia się wśród domowych aranżacji. Pozwala ona na nietypowe zagospodarowanie przestrzeni, pełniąc przy tym często funkcję dekoracyjną. Sklejka to materiał giętki i wytrzymały, można dowolnie go modyfikować, jest podatny na obróbkę. Jak więc wykorzystać frezowaną sklejkę w aranżacjach wnętrz?

Frezowana sklejka jako obudowa kaloryferów

Frezowanie sklejki to pomysł m.in. na ciekawą zabudowę kaloryferów, dzięki takiemu zastosowaniu można ukryć nieestetyczne żeberka grzejnika. Nie trzeba przy tym martwić się, że przez taką osłonę, kaloryfery będą mniej wydajne. Moc grzewcza zostanie zachowana, a wiekowych, żeliwnych kaloryferów nie będzie widać za dekoracyjną obudową.

Parawany z frezowanej sklejki

Wycinana sklejka sprawdza się również do podziału przestrzeni. Mowa tu głównie o parawanach. Sprawdzają się one szczególnie w pomieszczeniach, w których chcemy odgrodzić część sypialnianą od np. garderoby. Takie parawany z frezowanej sklejki często znajdują zastosowanie w przestronnych sypialniach. Nie tylko dzielą pomieszczenie na kilka stref, ale też stanowią ciekawy element dekoracyjny, szczególnie jeśli frezowana sklejka przedstawia oryginalny motyw.

Wycinana sklejka jako ścianka działowa

Frezowane sklejki świetnie sprawdzają się również jako ścianki działowe. Można je szybko i łatwo postawić. Za ich pomocą możliwe jest wydzielenie pomieszczeń, a nawet stanowisk pracy. Taka sklejka dużo lepiej prezentuje się niż zwykłe ścianki działowe. Mogą przedstawiać konkretny motyw, nawiązywać do charakteru firmy, danego stylu. Możliwości frezowania są tu ogromne.

Frezowana sklejka a meble i fronty

Sklejka jest na tyle wytrzymała, że z powodzeniem może być stosowana w konstrukcji mebli lub jako fronty meblowe. Wystarczy, że zostanie ona odpowiednio zalakierowana lub pokryta specjalnym olejem. Meble z wykorzystaniem sklejki prezentują się niezwykle oryginalnie. Motywy, które są w nich wycięte, mogą być roślinne, geometryczne, nawiązujące do folkloru itp. Bez problemu można dopasować sklejkę do dominującego w pomieszczeniu stylu aranżacyjnego. Bardzo dobrze prezentuje się ona w regałach na książki, których boki są właśnie frezowane.

Sklejka może nawet być wykorzystana przy tworzeniu mebli wypoczynkowych. Nie brakuje siedzisk, które są tworzone właśnie z tego materiału. Wystarczy jedynie dobrać do nich poduchy, żeby zwiększyć komfort użytkowania. Ze sklejki wykonuje się również szafki nocne, półki czy stoliki.

Frezowana sklejka jako elementy dekoracyjne

Bardzo często można frezowaną sklejkę zobaczyć w elementach dekoracyjnych. W tym przypadku ograniczeniem jest jedynie nasza wyobraźnia. Wiele można z wycinanej sklejki zrobić ciekawych dekoracji. Wśród nich wyróżnia się szkatułki, lampy, stojaki, skrzynki, zegary, zabawki, pojemniki do przechowywania. Frezowana sklejka widoczna jest także w dekoracjach ściennych. Znajduje zastosowanie głównie w nowoczesnych pokojach dziecięcych, gdzie ze sklejki są zawieszane na ścianie dekoracyjne elementy przypominające bohaterów bajek, ulubione pojazdy, przedmioty itp.