Funkcjonalna kuchnia – na co zwrócić uwagę

Organizacja kuchni zdecydowanie podnosi komfort jej użytkowania. Najlepiej przemyśleć ją jeszcze na etapie planowania budowy kuchni. Jednak jeżeli nie masz takiej możliwości-nic straconego. Zobacz, w jaki sposób możesz przeorganizować swoją kuchnię i zwiększyć przestrzeń do własnych działań.

Po co organizować kuchnie

Nieważne, czy jesteś wegetarianinem, czy praktykujesz dietę kopenhaska z kuchni korzystasz prawdopodobnie codziennie. Jest to serce mieszkania, dlatego ważnym jest jego odpowiednie zaplanowanie, tak żeby czas spędzony tam był jak najbardziej wartościowym. Porządek w szafkach ułatwia wszelkie prace i skraca czas przygotowywania posiłków. Dlatego warto poświęcić jeden dzień na porządki.

Strefy

Podziel kuchnie na strefy, dzięki temu łatwiej będzie Ci korzystać z niej w bardziej ergonomiczny sposób. Najważniejsze z nich to: strefa gotowania i pieczenia, przygotowywania posiłków, przechowywania żywności oraz strefa do zmywania.

Strefa przygotowywania jedzenia oraz pieczenia i gotowania powinny znajdować się jak najbliżej siebie. Poza tym podziel strefy na wymiarową ilość przestrzeni, tak, żeby w strefie przygotowywania mieć np. dużo miejsca na krojenie.

Organizacja w szafkach

Rozpocznij od projektu kuchni, przemyślenia w jakich szafkach co umieścisz oraz w jakich pojemnikach.  Zaplanuj wszystko tak by było jak najbardziej dostępne nie tylko dla Ciebie, ale również dla innych użytkowników tej przestrzeni. W ten sposób unikniesz w przyszłości problemów z zachowaniem czystości.

Wkłady do szuflad

Bardzo przydatnym rozwiązaniem są wkłady do szuflad oraz przegródki, dzięki którym pojedyncze przedmioty będą zawsze na miejscu. Możesz umieścić w nich sztućce, małe akcesoria jak korkociąg.

Kosze na odpady

Pomyśl również o wysuwanych koszach, które będą łatwo dostępne i wygodniejsze, niż sięganie wewnątrz szafki. Ponadto uwzględnij segregację śmieci. Najlpeiej skorzystać z koszy, które będą w odpowiedni sposób oznaczone i będą przypominać o zasadach segregacji. Niektórzy decydują się na rozwiązanie jakim jest kompostownik kuchenny, zamiast kosza na odpady BIO. To bardzo ciekawe i ekologiczne rozwiązanie.

Organizacja produktów sypkich

Produkty sypkie takie jak zioła, mąki, czy makarony zazwyczaj tworzą najwięcej bałaganu przy korzystaniu z nich. Rozpocznij od przypraw. Każdą z nich przesyp z papierowego opakowania do szklanych i szczelnie zamykanych pojemników. Nie zapomnij o prawidłowym oznaczeniu ich, żeby później nie mieć problemu z rozróżnieniem bazylii, oregano czy tymianku. W następnej kolejności zrób tak z resztą produktów. Tak przełożone produkty chronione są od wilgoci i ewentualnymi insektami, które mogą pojawić się w kuchni. Pojemniki najlepiej trzymaj w wysuwanej szufladzie.

Listwy magnetyczne

Noże do krojenia możesz umieścić na magnetycznej listwie nad blatem, nad którym najczęściej kroisz. To rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne. Noże nie zalegają w szafkach, czy na blacie, a wykorzystują przestrzeń na ścianie.

Odpowiednie oświetlenie

Kuchnia to miejsce, gdzie spędzamy bardzo dożo czasu, jest jak serce domu. Dlatego planując oświetlenie kuchni postaw na takie, dzięki któremu kuchnia stanie się bardziej przyjemna i przytulna. W kuchni, światło powinno spełniać kilka wymogów: oświetlenie ogólnie- najczęściej z góry sufitu, rozświetlające jak najbardziej przestrzeń. Oświetlenie zadaniowe – to np. lamki nad szafką do krojenia, dzięki, któremu dokładnie widzisz wykonywaną czynność. Ostatnim jest oświetlenie dekoracyjne –  może znajdować się, gdzieś z boku.

Jak zacząć

Zastanawiasz się jak zaplanować organizację szafek, rozpocznij od generalnych porządków. Zaplanuj całe przedsięwzięcie z wykorzystaniem podanych w tym artykule tricków.  Następnie wyrzuć przeterminowane i niepotrzebne produkty, a resztę przesyp do odpowiednich pojemników, które uchronią produkty przed wilgocią.