Głośniki – czym się kierować przy ich wyborze?

Na rynku znajdziemy bardzo szeroki wybór głośników. Od tych najmniejszych, które świetnie sprawdzają się jako uzupełnienie dźwięku w laptopie, po te największe przeznaczone do budowy wysokiej jakości kina domowego. Czym należy kierować się przy ich wyborze? Na jakie kwestie zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

 

Głośniki przewodowe czy bezprzewodowe?

Wybierając głośniki warto zwrócić uwagę zarówno na modele przewodowe, jak i te bezprzewodowe. Należy jednak pamiętać o tym, że najlepszą jakość dźwięku można uzyskać tylko za pośrednictwem kabla. Wybierając konkretny model należy sprawdzić czy przewody są na stałe zintegrowane z obudową, czy może istnieje możliwość ich swobodnego odpinania. Wygodniejszym rozwiązaniem jest to drugie. W razie potrzeby możemy wymienić uszkodzony przewód lub zamienić go na dłuższy. Modele bezprzewodowe świetnie natomiast nadają się do miejsc w których nie możemy pozwolić sobie na dodatkowe okablowanie wnętrza. Zarówno z powodów estetycznych, jak i praktycznych.

 

Na jakie parametry zwrócić uwagę kupując głośniki?

Jednym z najważniejszych parametrów na który należy zwrócić szczególną uwagę jest moc RMS. Im mniejsza tym cichsze brzmienie. Jeśli zamierzamy zakupić głośniki pod własne, niewygórowane potrzeby, na przykład słuchanie muzyki na laptopie, to nie warto wydawać dużych kwot na urządzenie o dużej mocy RMS. Natomiast jeśli tworzymy kino domowe to potrzebujemy modelu, który swoim dźwiękiem efektywnie wypełni dużą przestrzeń.

 

Nie mniej ważnym parametrem jest także pasmo przenoszenia. Wyrażone jest w hercach o określonym zakresie. Ludzkie ucho może usłyszeć dźwięki od 20 do 20 000 herców. Wybierając więc głośniki warto upewnić się, że są one w stanie wygenerować brzmienie w takich granicach. Co ciekawe, niektórzy producenci oferują modele przekraczające tą skalę. Mimo tego, że nie będziemy w stanie usłyszeć tych dźwięków to wiele osób jest w stanie odczuć w ich sąsiedztwie niezwykłe uczucie głębi. Nie są to jednak tanie urządzenia i ich zakup polecany jest głównie dla audiofilów.

 

Niebagatelne znaczenie przy wyborze ma także ich wygląd. Dobrze dobrane głośniki powinny idealnie komponować się z przestrzenią w salonie lub pasować pod kolor obudowy komputera albo monitora. Na rynku znajdziemy bardzo szeroki wybór, więc dopasowanie ich do konkretnych wymagań nie powinno sprawić nikomu większego problemu. Ciekawym rozwiązaniem są zwłaszcza te wykonane w efektownie wyglądającej, drewnianej obudowie. Doskonale komponują się zwłaszcza z wysokiej jakości meblami.