Gniazdka Berker – czy warto kupować osprzęt elektryczny u renomowanego producenta?

Kupując osprzęt elektryczny, wielu domorosłych (i nie tylko) elektryków, bierze pod uwagę wyłącznie jego cenę. Mowa tu oczywiście o podstawowych elementach domowych instalacji elektrycznych, takich jak łączniki, przełączniki, kontakty itp. Czy – mając to na względzie – warto inwestować wyłącznie w najtańszy sprzęt? A może korzystniejszym rozwiązaniem będzie po prostu zakup droższych produktów? Na to pytanie odpowie poniższy artykuł.

Najważniejsza jest koncepcja

Nawet najlepsze gniazdka lub kontakty nie sprawdzą się w swojej roli, jeśli będą podłączone niezgodnie z aktualnymi przepisami. Oczywiście nie chodzi tu o drobne, np. centymetrowe odchyłki, lecz o rażące błędy w konstrukcji instalacji elektrycznych. Dla przykładu, nawet gniazdka Berker – które uważane są za jedne z najlepszych w swej klasie – nie sprawdzą się, jeśli zostały zamontowane w bliskim sąsiedztwie silnie zawilgoconych instalacji łazienkowych. Owszem, być może jest to truizm, ale dobry osprzęt elektryczny wymaga… dobrego (a w zasadzie profesjonalnego) montażu. Pomijając jednak ten fakt, trzeba mieć na względzie, że dobry sprzęt elektryczny ma wiele zalet, choć – co ważne – nie da się go nabyć za przysłowiową złotówkę.

Dlaczego dobre gniazdka są faktycznie dobre?

Gniazdka i kontakty Berker należą do najlepszych w swojej klasie. Oczywiście klasa ta przekłada się też na ich wyższą cenę. Nie da się zaprzeczyć, że kupując lepszy (i droższy) osprzęt elektryczny, część pieniędzy wydaje się po prostu na design. Produkty Berker to akcesoria, które produkowane są zgodnie z projektem ogólnej kolekcji. W zasadzie nie ma to wpływu na ich parametry elektryczne. Ale…

Gniazda elektryczne Berker mają też swoje stricte techniczne zalety. I właśnie dlatego – z punktu widzenia elektryka – warto je kupować. Dlaczego?

1. Wyprodukowano je zgodnie z wymogami aktualnych certyfikatów bezpieczeństwa. Elementy te są skonstruowane z materiałów o odpowiednim stopniu izolacji elektrycznej i wytrzymałości mechanicznej. Dzięki temu ryzyko porażenia prądem w trakcie ich prawidłowej eksploatacji jest po prostu… zerowe.

2. Gniazdka i kontakty Berker są dopracowane również w kontekście elektromechanicznym. Mowa tu oczywiście o konstrukcji styków elektrycznych, które nie powodują nadmiernego i niebezpiecznego iskrzenia. Styki te są wyprodukowane z idealnie dolegających materiałów, zapewniając jednocześnie minimalną rezystancję połączenia.

3. Gniazdka Berker są zaprojektowane w ten sposób, by móc zapewnić użytkownikowi maksimum komfortu montażu. Posiadają one specjalne uchwyty, za pomocą których można w bardzo prosty i bezpieczny sposób zamknąć odizolowaną końcówkę przewodu instalacyjnego. Tym samym ryzyko wystąpienia późniejszych komplikacji w trakcie codziennej eksploatacji, jest zerowe.

4. Gniazdka i kontakty są skonstruowane tak, by spełniać stawiane przed nimi wymogi. Jeśli zaprojektowano je dla obciążenia 16 A, to nawet w przypadku tak dużego prądu, zachowują one swoje właściwości techniczne. Dotyczy to zwłaszcza elementów stycznych, w przypadku których większe obciążenie niesie ze sobą ryzyko iskrzenia, a co za tym idzie – pożaru i porażenia prądem.

5. Gniazda elektryczne Berker są wyposażone w charakterystyczny bolec, który w tym przypadku pełni rolę przewodu ochronnego (PE). Zabezpiecza on użytkownika przed skutkami porażenia prądem, będącego skutkiem przebicia fazy na obudowę zasilanego w ten sposób urządzenia elektrycznego.

6. Dzięki odpowiedniej konstrukcji, rozwiązania oferowane przez markę Berker stabilnie trzymają się w ścianie. W związku z tym, że ryzyko ich wypadnięcia jest minimalne (oczywiście po prawidłowym zamontowaniu), późniejsza ich eksploatacja również nie powinna wiązać się z jakimikolwiek utrudnieniami.

Nie tylko prąd, czyli dlaczego jeszcze warto zaopatrzyć się w produkty marki Berker?

Trzeba jednoznacznie podkreślić, że łączniki i gniazda elektryczne Berker to modele w pełni bezpieczne i dopracowane pod względem elektrotechnicznym. Bądźmy jednak szczerzy – kupując gniazdka lub łączniki, nie zawsze zwraca się uwagę wyłącznie na kwestie związane z przewodnością prądu i bezpieczeństwem. Jakie jeszcze cechy posiadają rozwiązania oferowane przez tą markę?

1. Bogata kolekcja gotowych produktów:

Marka Berker nie ogranicza się wyłącznie do produkcji i sprzedaży gniazdek. Wręcz przeciwnie, oferuje ona również:

– włączniki klawiszowe, które – w zależności od wariantu – składają się z jednego, dwóch lub nawet trzech odrębnych przycisków, z których każdy jest przypisany dla określonego obwodu elektrycznego,
– włączniki schodowe – to elementy schodowych instalacji oświetleniowych, dzięki którym można wielokrotnie włączać i wyłączać światło na dwóch skrajnych kondygnacjach,
– włączniki krzyżowe – to akcesoria elektryczne, które są przeznaczone głównie dla oświetleniowych instalacji schodowych, jako łączniki wewnętrzne (znajdujące się między łącznikami schodowymi).

2. Design godny pochwały

Wracając do kwestii związanych z ogólnym designem akcesoriów elektrycznych, trzeba przyznać, że rozwiązania oferowane przez markę Berker są pod tym względem w pełni dopracowane. Kolekcje tego producenta są przeznaczone dla konkretnych zastosowań, w tym dla biur, pomieszczeń użytkowych, aranżacji nowoczesnych, klasycznych, minimalistycznych itd. Co ważne – wszystkie te produkty wchodzą w skład odrębnych kolekcji, dzięki czemu zakup określonego łącznika i pasującego do niego kontaktu nie będzie już żadnym problemem.

3. Wsparcie ze strony producenta

Gniazdka i kontakty Berker posiadają pełne wsparcie ze strony producenta. Każdy produkt tej marki wyposażony jest w odrębny pakiet dokumentów, w skład którego wchodzi gwarancja techniczna i dokładna instrukcja montażu. Wszystko to jest po to, by proces instalacji i późniejszej eksploatacji wybranego akcesorium, był w pełni bezpieczny dla użytkownika.

Kilka słów podsumowania

Wybór określonych akcesoriów elektrycznych to nie kwestia reklamy, lecz przede wszystkim – bezpieczeństwa! Zwłaszcza, że najtańsze komponenty, które można zakupić w marketach budowlanych za kilka złotych, często nie spełniają stawianych przed nimi oczekiwań.