Grzejniki płytowe to urządzenia o wielu niewątpliwych zaletach użytkowych. Posiadają dobre parametry, a jednocześnie pozostają stosunkowo ekonomicznym rozwiązaniem. Do ich atutów należy także dyskretna estetyka, dzięki której mogą z powodzeniem sprawdzić się w każdym wnętrzu.
Działanie grzejników płytowych
W grzejnikach płytowych, czynnikiem grzejnym jest woda lub para wodna przepływająca przez wewnętrzną spiralę urządzenia. Element ten znajduje się pomiędzy zgrzanymi ze sobą warstwami blachy, które razem tworzą pojedynczą, oddającą ciepło do otoczenia płytę. W celu zwiększenia jej mocy grzewczej, stosuje się dodatkową, tłoczoną faliście blachę – funkcjonuje ona jako odpowiednik ożebrowania w urządzeniu konwekcyjnym. W sprzedaży najczęściej znaleźć można grzejniki płytowe wykonane z jednej, dwóch lub trzech płyt. Celem zachowania najlepszych parametrów grzewczych, na bokach grzejnika stosuje się pełne osłony blaszane. Od góry płyty pokrywane są natomiast kratką, dzięki której powietrze może przepływać ku górze.
Zastosowanie grzejników płytowych
Grzejniki płytowe powszechnie instalowane są nie tylko w pomieszczeniach mieszkalnych, ale również użytkowych. Za sprawą przemyślanej konstrukcji, bardzo dobrze współpracują z różnymi typami kotłów. Sprawdzają się zarówno w budownictwie nowoczesnym, jak i starszych, modernizowanych obiektach. Podobnie jak inne grzejniki pokojowe, modele płytowe najczęściej wiesza się w obszarze zlokalizowanym pod okiennym parapetem. Przez okolice ościeżnicy wydostaje się z pomieszczenia najwięcej ciepła, dlatego zamontowanie grzejnika właśnie na tym obszarze sprzyja zachowaniu optymalnej wydajności systemu ogrzewania – wynika to z możliwości uzyskania naturalnego przepływu mas powietrza we wnętrzu.
Dostosowanie do wnętrza
Grzejniki płytowe są niezwykle cenione za swój minimalistyczny wygląd. Ich design jest najczęściej stosunkowo prosty, co pozwala na dyskretne wkomponowanie urządzeń w dowolny wystrój wnętrza. Nie bez znaczenia pozostaje dostępność wielu wariantów kolorystycznych. Producenci oferujący grzejniki pokojowe dysponują własnymi wzornikami barw strukturalnych, co daje niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Bogaty wybór urządzeń posiada firma www.artykulygrzewcze.com, gdzie znaleźć można wiele interesujących modeli płytowych. W dziedzinie takiej, jak grzejiki Warszawa jest w stanie zaoferować dostęp do najlepszych rozwiązań na rynku.
Wersje zasilania
W zależności od modelu oraz sposobu poprowadzenia instalacji w danym budynku, grzejnik płytowy podłączyć można z boku lub od dołu.
W przypadku podłączenia bocznego, rura zasilająca oraz powrotna prowadzone są po bruzdach ściennych, a następnie podłącza się je do króćców umieszczonych na boku urządzenia. Rura zasilająca powinna znajdować się u góry grzejnika, natomiast powrotna na dole – w przeciwnym wypadku wystąpić może znaczny spadek mocy. W wariancie dolnym, obie rury podłączane są do króćców zlokalizowanych na dole – przy lewej lub prawej krawędzi grzejnika płytowego.