Historia jednej lampy – Bubbles Puff Buff

Lampy z powietrza i winylu

Składające się z powietrza i miękkiego winylu pneumatyczne lampy Bubbles zaskakują, fascynują i wzbudzają pozytywne uczucia na całym świecie od ponad 13 lat, a kolejna, 11. edycja Łódź Design Festival, która odbyła się w październiku 2017 r., była okazją, aby przyjrzeć się bąbelkowym konstelacjom polskiej marki Puff-Buff z bliska. Zawisły one w przestrzeni głównej festiwalowego, przeszklonego holu i każdy mógł je podziwiać, dotykać oraz zrobić sobie zdjęcie na ich tle.

Marka Puff-Buff

Marka PUFF-BUFF założona została przez Annę Siedlecką i Radka Achramowicza jako połączenie pracowni projektowej z małą manufakturą. Najbardziej rozpoznawalne lampy projektowane przez ten duet mają wspólny mianownik – powstają dzięki pneumatycznej technologii – powietrze zamknięte jest w cienkiej, elastycznej membranie. PUFF-BUFF od początków swojego istnienia aktywnie promuje polskie wzornictwo, biorąc udział w największych wystawach i targach designu oraz zdobywając liczne nagrody na całym świecie. Marka znalazła się w wielu polskich i zagranicznych książkach poświęconych wzornictwu, m.in. „Young European Designers”, „Design. From idea to realization” czy „Polish Design: UNCUT”, gdzie wymieniana jest wśród najlepszych, najciekawszych twórców designu.

Lampa Bubbles

Od lampy Bubbles 13 lat temu rozpoczęła się przygoda marki Puff-Buff z oświetleniem wykorzystującym technologie pneumatyczne i technologię LED. Pierwszy bąbelkowy system powstał w 2004 r. i już rok później zrobił furorę podczas Salone Satellite w Mediolanie. Pomimo upływającego czasu, lampy Bubbles są wciąż flagowym produktem i znakiem rozpoznawczym marki Puff-Buff.

“Lampy są miękkie, lekkie, nietłukące i mają w sobie element humoru – puszczają do nas oczko, uwalniają od powagi i dosłowności klasycznych zwisów”  tak o swoim flagowym produkcie mówi Ania Siedlecka.
Od momentu powstania system Bubbles, który obecną formę zyskał w 2012 r., wciąż jest rozwijany i udoskonalany. Na jego bazie powstawało już przeszło 30 propozycji lamp, świecących ścianek i żyrandoli o różnych kształtach i wielkościach. Ich modułowość i uniwersalność pozwalają bowiem na budowanie rozmaitych świecących struktur, charakteryzujących się bardzo małą wagą, dużą energooszczędnością i elastycznością. Kuliste konstelacje lamp Bubbles to przede wszystkim STARLETTE, STAR, SUPERSTAR, MEGASTAR, GIGASTAR, które różnią się od siebie średnicami – od 50 do nawet 180 cm.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku powstały także nowe modele w rodzinie Bubbles – HALF-STAR, HALF-SUPERSTAR i HALF-MEGASTAR. Dzięki półsferycznej budowie umożliwiają one nowatorskie zagospodarowanie przestrzeni i idealnie sprawdzają się w niewysokich pomieszczeniach. Mogą być mocowane do sufitu lub swobodnie wisieć w powietrzu jak świetliste misy – tworzyć sufitowe konstelacje i podniebne świetlne sceny. Występują w trzech rozmiarach: o średnicy 65, 100 i 140 cm.

 

Podczas 11. Edycji Łódź Design Festival, która odbywała się w dniach 3-8 października 2017 r. wyróżniono i podsumowano 13 lat pracy artystycznej designerów: Anny Siedleckiej i Radka Achramowicza.

Anna Siedlecka

Projektantka wzornictwa, architekt wnętrz, pomysłodawczyni, współzałożycielka i dyrektor kreatywna PUFF-BUFF. Ukończyła Wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Kuratorka wystaw i współtwórczyni inicjatyw wspierających polski design (m.in. The Spirit of Poland czy VIVA LED). Członkini Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych. Wyróżniona prestiżowymi nagrodami m.in. EUROPE 40 UNDER 40 dla najciekawszych młodych designerów w Europie.

Radosław Achramowicz

Profesor nadzwyczajny Politechniki Warszawskiej na Wydziale Architektury,  kierownik Pracowni Projektowania Architektonicznego i Projektowania Produktu na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Był także wykładowcą poznańskiej School of Form i bydgoskiego Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. Ekspert w dziedzinie architektury i designu. Kurator i współtwórca inicjatyw wystawienniczych dotyczących wzornictwa.

Więcej o marce Puff-Buff, jej założycielach i produktach: www.puff-buff.com.

 

 

Więcej o niekonwencjonalnych, unikatowych i nowoczesnych lampach na www.decodom.pl. 

Top 5 pomysłów na lampy  lub Wyjątkowa Lampa Luna