Ile kosztuje brama dwuskrzydłowa otwierana automatycznie?

Ważnym elementem zagospodarowania działki jest postawienie ogrodzenia oraz montaż bramy wjazdowej. W ofercie rynkowej można znaleźć sporo ciekawych modeli, a wybór zależy od osobistych upodobań, ale i kwestii finansowych. Niezwykle funkcjonalne w codziennym użytkowaniu okazują się automatyczne bramy dwuskrzydłowe. Warto zatem przyjrzeć się ich kosztom.

Z automatyką czy bez niej? Trzeba to dobrze przemyśleć

Każdy nabywca ma do wyboru trzy opcje bram wjazdowych dwuskrzydłowych – zarówno posesyjnych, jak i przemysłowych. Można zatem zdecydować się na wersję:

• podstawową bez przystosowania pod automatykę,
• z przystosowaniem pod późniejsze zautomatyzowanie obsługi,
• automatyczną, a więc z dedykowanym napędem.

Producenci zalecają, aby przed zakupem dobrze się zastanowić nad sposobem obsługi bramy, i to przez cały okres eksploatacji. Niektórym osobom wydaje się, że wystarczy wziąć najtańszy model na rynku za 400-700 zł, a po kilku latach dobrać do niego odpowiedni napęd, który kosztuje 700-1200 zł. Niestety to błąd, o czym można się przekonać w momencie próby montażu automatyki. Podstawowa konstrukcja często koliduje ze standardową instalacją. Trudno znaleźć na rynku napęd w pełni kompatybilny z zakupioną wcześniej bramą. W związku z tym trzeba skorzystać z porady fachowca, a przede wszystkim konieczne okazują się przeróbki, które mogą wpływać negatywnie na poprawność działania bramy, a także doprowadzić do uszkodzenia powłoki antykorozyjnej. W efekcie nie tylko jest drożej niż wynikałoby to ze wstępnych kalkulacji, ale także funkcjonalność i estetyka może pozostawiać wiele do życzenia.

Dlatego optymalnym rozwiązaniem wydaje się brama dwuskrzydłowa automatyczna, czyli od razu z pełnym oprzyrządowaniem. W ten sposób unika się ewentualnych problemów z późniejszą instalacją napędu. Można też zdecydować się na opcję przystosowaną do montażu automatyki, która wyróżnia się nieco odmienną konstrukcją i wyposażeniem w stosunku do wersji podstawowej np. są wsporniki dla fotokomórek.

O jeszcze jednym warto pamiętać w kontekście planowania bramy z napędem lub bez napędu. W tym pierwszym przypadku konieczne jest przecież wcześniejsze doprowadzenie zasilania w miejsce pracy automatyki, a ponadto należy rozłożyć pod ziemią okablowanie w specjalnych osłonach – tylko w ten sposób jest możliwe korzystanie z tak przydatnych elementów, jak lampa ostrzegawcza czy fotokomórki. Jeżeli tego się nie zrobi na etapie budowy ogrodzenia i przed położeniem kostki brukowej, to dojdą jeszcze dodatkowe wydatki związane z rozbieraniem nawierzchni i ponownym jej układaniem.

Brama dwuskrzydłowa otwierana automatycznie to doskonały wybór

Jak już wcześniej wspomniano, niekoniecznie to, co wydaje się wersją optymalną rzeczywiście taką jest. Przekonują się o tym kolejne osoby, które kuszą się na pozorne oszczędności, a później żałują swojej decyzji, ponieważ brama nie działa w pełni poprawnie, a wydatki okazują się znacznie większe w stosunku do tych planowanych.

Dlatego warto zdecydować się od razu na opcję z napędem. Owszem, brama dwuskrzydłowa automatyczna jest droższa, ale przynajmniej ma się pewność, że wszystkie elementy zostały precyzyjnie dobrane. Dzięki temu eksploatacja nie sprawia żadnych problemów – okazuje się komfortowa i przede wszystkim prawidłowa. W przypadku kompleksowego zlecenia łącznie z montażem i konfiguracją napędów można liczyć nie tylko na odpowiednią instalację bramy, ale również wieloletnią gwarancję.

Warto pamiętać, że automatyczne bramy dwuskrzydłowe mogą się różnić wieloma parametrami, co przekłada się na ich działanie, ale i cenę. Znaczenie ma wybrany rodzaj napędu, jego moc i sposób mocowania. Do wyboru są zatem siłowniki:

• liniowe – najtańsze i najprostsze, które nadają się do montażu na słupkach mających maksymalnie 38 centymetrów,
• łamane, że zginanym ramieniem – to dobry wybór przy większych słupkach, ponieważ unika się w ten sposób wykonywania nacięć na ramie siłownika liniowego,
• podziemne – idealne w przypadku ażurowych skrzydeł, na których siłownik liniowy bądź łamany prezentowałby się niezbyt estetycznie. Siłowniki podziemne, jak sama nazwa wskazuje, montuje się pod bramą w specjalnej kasecie zakopanej w ziemi. Umożliwiają naprawdę szerokie manewrowanie skrzydłem do 180 stopni. Jednak to najdroższe rozwiązanie.

Przy zakupie należy również zwrócić uwagę na intensywność pracy, a więc liczbę cykli.

Cena bram dwuskrzydłowych automatycznych zależy od kilku czynników

Trudno jednoznacznie stwierdzić, ile kosztuje brama dwuskrzydłowa otwierana automatycznie. Widełki cenowe okazują się naprawdę szerokie. Sporo zależy od rodzaju użytego materiału, sposobu wykonania oraz zastosowanych napędów i akcesoriów. Wydatek na bramę ze stali jest inny niż na model z drewna, szczególnie gdy wybiera się szlachetne i droższe gatunki jak dąb, meranti czy padouk. Cenę może jeszcze podnieść dodatek kamienia – oczywiście raczej nie na samych skrzydłach (ze względu na wagę), ale na słupkach mocujących.

W każdym razie najtańsze modele, dostępne w ofercie rynkowej, można dostać za 2 800 – 3 000 zł. To dość proste wersje z napędem liniowym, wykonane ze stali ocynkowanej malowanej proszkowo. Warto jednak pamiętać, że płaci się wyłącznie za bramę bez montażu, a nie każdy jest w stanie samodzielnie uporać się z zadaniem umocowania bramy oraz skonfigurowania jej parametrów obsługi. Inna kwesta, że jedna osoba na pewno nie da rady, więc potrzeba pomocy. Dlatego najlepiej zamawiać automatyczne bramy dwuskrzydłowe wraz z montażem. Uniknie się w ten sposób wielu możliwych błędów. Należy też zwrócić uwagę na materiał wykonania, napęd oraz jakość akcesoriów. Niezbędne są fotokomórki, dzięki którym skrzydło zatrzymuje się w razie pojawienia się jakiejś przeszkody (nie dochodzi zatem do uszkodzenia pojazdu). Idealnym dopełnieniem automatyki okazują się także lampy ostrzegawcze informujące o ewentualnych awariach automatyki.

Rzeczywiście dobrej jakości brama dwuskrzydłowa automatyczna kosztuje od 4 000 zł wzwyż.