Ile kosztuje kominek do zabudowy?

Ogrzewanie budynków pochłania dużą część domowego budżetu, ale jeśli chcemy przebywać w ciepłych pomieszczeniach, musimy liczyć się z koniecznością poniesienia niemałych wydatków każdego roku. Wyjątkiem będzie ogrzewanie elektryczne przy wykorzystaniu energii promieniowania słonecznego. Instalacja fotowoltaiczna pozwala na wytwarzanie darmowego prądu, który może posłużyć do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody użytkowej. Wiele osób marzy też o posiadaniu kominka, który staje się praktyczną dekoracją wnętrz. Można liczyć nie tylko na komfort termiczny, ale też na wysokie walory estetyczne. Kto nie chciałby siedzieć przy ciepłym kominku z kubkiem ulubionego napoju w ręce, patrząc na tlący się ogień? Pora zastanowić się nad tym, dlaczego warto zainwestować w kominek do zabudowy i z jakimi wiąże się to kosztami.

Poznaj zalety posiadania kominka w domowym zaciszu

Kominek to z pewnością mile widziany element wyposażenia domowego. Za jego pomocą można stworzyć niepowtarzalny klimat, nadać wnętrzu przytulności. Samo obserwowanie gryzących się płomieni i czucie przyjemnego ciepła jest czymś niesamowitym, działa kojąco i sprzyja relaksowi. Nie można tego uzyskać w przypadku grzejników, nawet jeśli zdecydujemy się na te najbardziej designerskie. Spędzanie czasu z domownikami przy kominku to idealna opcja podczas długich wieczorów zimowych, przede wszystkim w okresie świątecznym. Kolejną zaletą będzie to, że kominek stanowi dodatkowe źródło ogrzewania. Może stać się on uzupełniającym lub głównym źródłem ciepła. Świetnym wyborem okazuje się być kominek, najlepiej płaszczem wodnym lub taki wyposażony w system dystrybucja gorącego powietrza. Za ich pomaca możliwe staje się ogrzewanie nie tylko pomieszczenia, w którym znajduje się urządzenie, ale całego budynku. Jeśli mieszkamy w miejscowości, gdzie zdarzają się przerwy w dostany brudku, to kominek będzie dla nas świetnym rozwiązaniem. Nie będzie trzeba siedzieć w zimnie, gdy dojdzie do awarii centralnego ogrzewania. 

Kolejną zaletą kominka są jego walory estetyczne. Staje się on dodatkowym elementem dekoracyjnym. Aranżacja wzbogacona o kominek nabiera oryginalnego charakteru. Obecnie możemy liczyć na szeroki wachlarz wyboru, jeśli chodzi o obudowy kominków, dzięki czemu można dopasować je do każdego wystroju. Można kupić obudowę w stylu klasycznym, nowoczesnym, retro itd. mnogość ciekawych wzorów to ogromny plus, jeśli estetyka jest dla nas kwestią priorytetową. Designerskie obudowy z dużą ilością przeszkleń. prezentują się rewelacyjnie, chociaż ich zakup wiąże się z niemałymi kosztami. Na korzyść kominka przemawia również to, że jest łatwy w utrzymaniu i trwały, nie generuje dużych kosztów. Możliwe jest nawet podłączenie go do ogrzewania centralnego i podgrzewanie wody użytkowej. 

Kominek do zabudowy cena za poszczególne elementy i montaż 

Jako że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kominków, ich ceny są mocno zróżnicowane. Im większe mamy wymagania i oczekiwania, tym trzeba liczyć się oczywiście z wyższymi kosztami. W przypadku modeli standardowych można liczyć na coraz przystępniejsze ceny, przez co coraz więcej osób decyduje się na montaż kominka w swoim domowym zaciszu. Tym bardziej, że jest to marzenie wielu właścicieli. Decydując się na taką inwestycję, należy dobrze określić swoje potrzeby, preferencje, oczekiwania, możliwości powierzchniowe i finansowe. Wszystko powinno zostać w pierwszej kolejności dokładnie rozplanowane. Nie wszędzie może podłączyć konkretny rodzaj kominka, a kwestia bezpieczeństwa to podstawa. Na końcowy koszt takiej inwestycji wypływają następujące elementy:

• Rodzaj kominka,

• Producent,

• Typ wkładu kominkowego,

• Obudowa kominka,

• Praca instalatora,

• Koszty materiałów,

• Akcesoria do użytkowania i pielęgnacji kominka. 

Kominki do zabudowy – większe wymagania, wyższe koszty

Jeśli chodzi o niskobudżetowe rozwiązania, to jesteśmy w stanie kupić kominek w cenie około trzech tysięcy złotych, ale jest to tylko pozorna oszczędność. Cena idzie w parze z jakością, dlatego te najtańsze modele będą proste, nieduże i mało wydajne. Z kolei za nowoczesne kominki z designerską obudową zapłacimy nawet kilkanaście tysięcy złotych. Przebierać możemy pośród wielorakich wkładów kominkowych – tradycyjne, z płaszczem wodnym, w postaci kasety. Szeroki wachlarz wyboru dotyczy też typu konstrukcji. Wkłady kominkowe mogą być klasyczne, proste, panoramiczne, narożne, dwustronne. Na ich cenę wpływa przede wszystkim sposób dystrybucji ciepła, moc nominalna, sprawność i wygląd. Najtańsze są tradycyjne wkłady w wersji klasycznej, a najdroższe te o nietypowym designie i z wieloma przeszkleniami. Ceny tradycyjnych wkładów kominkowych rozpoczynają się już o dwóch tysięcy złotych, mogą wynieść do co najmniej czterech tysięcy złotych za narożne z szybami bez szprosu. Natomiast ceny kaset zaczynają się od około 4500 złotych, a ich ceny uzależnione są przede wszystkim od sprawności i ilości przeszkleń. Najdroższe okazują się być wkłady kominkowe z płaszczem wodnym, gdzie za taki dobrej jakości będzie trzeba zapłacić średnio pięć tysięcy złotych. Im więcej będę miał funkcji dodatkowych, tym będzie droższy. 

Dalej mamy koszty związane z obudową kominka. Tutaj ponownie ceny są bardzo rozbieżne, na co wpływa w głównej mierze oferowany standard. Średnio przyjdzie nam zapłacić od ponad tysiąca złotych, kończąc na nawet kilkunastu tysiącach. Jeśli marzy nam się kominek w obudowie kamiennej, to musimy w niego zainwestować sporo pieniędzy. Dalej mamy koszty związane z montażem, które znowu mogą się mocno różnić, w zależności od usługodawcy, rodzaju wybranego kominka. Trzeba zweryfikować poprawność instalacji kominowej i ogrzewania centralnego. Jedni zapłacą za pracę instalatora nieco ponad pięćset złotych, a inni będą musieli wydać do nawet czterech tysięcy złotych za podłączenie do komina i CO. Do tego dochodzą jeszcze koszty związane z kupnem przewodów kominowych, elementów do zabudowy. Nie mówiąc już o materiałach wykończeniowych, które będą potrzebne do przywrócenia ścianie utraconej świetności na skutek montażu kominka. Dalej mamy jeszcze kwestie związane z konserwacją i eksploatacją kominka. Niezbędne okazuje się być kupienie odpowiednich środków czyszczących i paliwa do paleniska. Najtaniej wyjdzie za ogrzewanie pomieszczeń drewnem, ale jednocześnie będzie to najmniej efektywne rozwiązanie. Trzeba też pamiętać o sezonowych kontrolach całej instalacji, co wymaga wezwania fachowca.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Kominki Godzic, oferującą szeroki wybór różnorodnych kominków.