Imitacja czy naturalne drewno ‒ co wybrać na elewację domu?

Imitacja deski elewacyjnej coraz częściej wybierana jest jako element dekoracyjny na fasad. Za wyborem tego materiału przemawia nie tylko estetyka, ale również funkcjonalność. Jakie inne zalety mają imitacje desek elewacyjnych? Czy faktycznie warto nimi zastąpić naturalne drewno na elewacji? O tym w dalszej części artykułu.

Imitacja deski elewacyjnej – co to takiego?

Imitacja deski elewacyjnej to materiał wykończeniowy, który stosowany jest z powodzeniem na fasadach budynków prywatnych, jak i wielorodzinnych. Łudząco przypominające naturalne drewno imitacje desek wykonane są z trwałego tworzywa sztucznego, którego warstwa wierzchnia pokryta jest zaimpregnowaną masą szpachlową. Tak przygotowane podłoże może być wybarwione na dowolny kolor wybrany z palety RAL, dzięki czemu z łatwością można je dopasować do pozostałych elementów budynku takich jak stolarka okienna, ogrodzenie czy mała architektura ogrodowa.

Imitacje desek na elewacji – jakie mają zalety?

Imitacje desek na elewacji bardzo realistycznie odwzorowują desenie naturalnego drewna. Przykładowo w ofercie firmy Wolszon dostępne są wzory przypominające zarówno drewno sosnowe, jak i dębowe. Poza estetyką materiał ten jest odporny na działanie zmiennych czynników atmosferycznych, przez co gwarantuje ładny wygląd nawet po dłuższym czasie. Imitacje desek na elewacji nie wymagają też systematycznych zabiegów renowacyjnych – raz położone, stają się trwałym elementem dekoracyjnym, który wspaniale podkreśla nowoczesny design budynków.

Zaletą imitacji desek elewacyjnych jest również szybki i prosty montaż. Można je z łatwością dociąć na wybrany rozmiar, a wszystkie prace związane z ich położeniem na elewacji wykonywane są w sposób bezinwazyjny. Przez to idealnie nadają się również do szybkich metamorfoz elewacji. Za wyborem imitacji desek na elewacji przemawia także aspekt finansowy. Jest to materiał tańszy w stosunku do naturalnego drewna. Jak podaje producent, firma Wolszon średni koszt za m2 imitacji desek na elewację waha się w przedziale od 148 zł do 158 zł brutto za cały system (źródło: https://wolszon.pl/deska.html).

Imitacja deski elewacyjnej – poznaj opinie innych

Osoby prywatne, jak i inwestorzy komercyjni, którzy zdecydowali się na wybór imitacji desek elewacyjnych w zamian naturalnego drewna, zgodnie potwierdzają, że jest to materiał trwalszy, który estetyką nie odbiega od swojego powszechnie dotąd stosowanego odpowiednika. Wśród opinii spotkać można również często powtarzające się sformułowanie, że imitacje desek na elewację są o wiele szybsze w montażu, co w połączeniu z niższym kosztem ich zakupu znacząco obniża koszty całego przedsięwzięcia.

Więcej o imitacji deski elewacyjnej: https://www.refreszing.pl/2022/03/imitacja-deski-elewacyjnej-wady-zalety-i-opinia-uzytkownikow.html/

Co wybrać – imitacje desek na elewacji czy naturalne drewno?

Każdy, kto stoi przed wyborem materiałów wykończeniowych na elewację budynku, zastanawia się, z jakich rozwiązań warto skorzystać. Współczesne fasady budynków poza tynkiem, często także zdobione są elementami chromowanymi, szkłem, kamieniem czy drewnem. Takie połączenie tworzy niezwykle nowoczesny efekt, który sprawia, że elewacja przyciąga oko przechodniów, a samemu budynkowi dodaje wartości.

Jednak poza samą estetyką niezwykle ważna jest też funkcjonalność. Fasady budynków zwykle nie są zbyt często remontowane, a inwestorom zależy, ale przez lata prezentowały się równie wyjątkowo. Z tego względu zdecydowanie warto wybrać imitacje desek elewacyjnych, a nie naturalne drewno. Zyskamy w ten sposób pewność, że nie odbarwią się one pod wpływem działania czynników atmosferycznych, ani nie popękają. Unikniemy też kłopotu z obrastaniem elewacji przez mech, gdy skierowana jest na północ. Imitację desek na elewacji z łatwością można dociąć według potrzeb nawet bez posiadania specjalistycznego sprzętu, a niższe koszty zakupu i szybszy montaż cieszą portfele właścicieli domów.