Makatki przeżywają właśnie swoją drugą młodość. W Internecie coraz częściej pojawiają się ciekawe realizacje. Coraz więcej osób zaraża się tego rodzaju dekoracjami. Wykonane pięknie, estetycznie, z należytą dokładnością i pomysłem stają się małymi dziełami sztuki. Przepięknie zdobią wnętrza, a co najważniejsze możemy wykonać je sami!
Trochę historii…
Historia makatek jest długa, a tkaniny zdobione w ten sposób, występują na całej kuli ziemskiej. (Jednym z przykładów są początkowe formy tybetańskich thank – czyli obrazów wszywanych w materiał.) Ta technika zdobienia, do Polski przywędrowała ze wschodu – można się tego dowiedzieć, odwiedzając Małe Muzeum Makatek w Garbowie Lubelskim. Makatka jaką znamy jest formą sztuki ludowej rozwinęła się na wsiach i do tej pory tam jest najczęściej kultywowana. Zanim nastała era produkcji maszynowej, sposobem tym wykonywano sztandary oraz godła.
Współczesne propozycje – galeria zdjęć – DIY:
1. Makatki jako dekoracja ściany
Makatki mogą być: dziergane, wyszywane, wykonywane techniką patchworku, a także malowane.
Są często do wzorzyste i wielokolorowe, ale także ubogie, wyszywane pojedynczą nicią na jednobarwnym tle. Przeważnie wzory wykonuje się na specjalnie do tego celu przystosowanej tkaninie bawełnianej lub w przypadku dziergania – wełnianej. Łatwiejszą metodą jest użycie kanwy – tkaniny o regularnym splocie.
2. Alternatywne wykorzystanie:
Makatki, w zależności od tego co przedstawiają, mogą spełniać odmienne funkcje (np: makatka religijna w odróżnieniu od makatki ludowej, czy też standardowo ozdobnej). Mogą być w formie obrazów, podkładek, obrusów, serwetek, chusteczek, poszewek, itp. Mogą także pełnić funkcje praktyczne, nie tylko ozdobne.
-
huśtawka dla dziecka
-
parawan
-
sznurkowa, ażurowa firana/zasłona
-
lampa wisząca
-
leżaki i krzesła
-
ozdoby wiszące na kwiaty
-
siatka, worek na owoce
Po więcej inspiracji zapraszamy na nasz profil na Pinterest.