Inspiracje DIY – MAKATKI i ich druga młodość!

Makatki przeżywają właśnie swoją drugą młodość. W Internecie coraz częściej pojawiają się ciekawe realizacje. Coraz więcej osób zaraża się tego rodzaju dekoracjami. Wykonane pięknie, estetycznie, z należytą dokładnością i pomysłem stają się małymi dziełami sztuki. Przepięknie zdobią wnętrza, a co najważniejsze możemy wykonać je sami!

Trochę historii…

Historia makatek jest długa, a tkaniny zdobione w ten sposób, występują na całej kuli ziemskiej. (Jednym z przykładów są początkowe formy tybetańskich thank – czyli obrazów wszywanych w materiał.) Ta technika zdobienia, do Polski przywędrowała ze wschodu – można się tego dowiedzieć, odwiedzając Małe Muzeum Makatek w Garbowie Lubelskim. Makatka jaką znamy jest formą sztuki ludowej rozwinęła się na wsiach i do tej pory tam jest najczęściej kultywowana. Zanim nastała era produkcji maszynowej, sposobem tym wykonywano sztandary oraz godła.

Współczesne propozycje – galeria zdjęć – DIY:

1. Makatki jako dekoracja ściany

Makatki mogą być: dziergane, wyszywane, wykonywane techniką patchworku, a także malowane.
Są często do wzorzyste i wielokolorowe, ale także ubogie, wyszywane pojedynczą nicią na jednobarwnym tle. Przeważnie wzory wykonuje się na specjalnie do tego celu przystosowanej tkaninie bawełnianej lub w przypadku dziergania – wełnianej. Łatwiejszą metodą jest użycie kanwy – tkaniny o regularnym splocie.

2. Alternatywne wykorzystanie:

Makatki, w zależności od tego co przedstawiają, mogą spełniać odmienne funkcje (np: makatka religijna w odróżnieniu od makatki ludowej, czy też standardowo ozdobnej). Mogą być w formie obrazów, podkładek, obrusów, serwetek, chusteczek, poszewek, itp. Mogą także pełnić funkcje praktyczne, nie tylko ozdobne.

  • huśtawka dla dziecka

  • parawan

  • sznurkowa, ażurowa firana/zasłona

  • lampa wisząca

  • leżaki i krzesła

  • ozdoby wiszące na kwiaty

  • siatka, worek na owoce

 

Po więcej inspiracji zapraszamy na nasz profil na Pinterest.