Inspiracje DIY – upcycling – jeans

Każdy wie co to jest recykling. Ale czy każdy spotkał się z określeniem “upcykling”?  To coś więcej niż recykling, to  rewolucja w recyklingu!

Upcykling, podobnie jak recykling, jest formą wtórnego przetwarzania odpadów. Jednak w jego wyniku powstają produkty o wyższej wartości niż surowce do niego użyte. Przykładem może być ponowne wykorzystanie jeansu do stworzenia nowych przedmiotów, modnych puf, schowków czy innych przedmiotów wynikających z wyobraźni osoby, która je tworzy.

  1. Old Jeans

Upcykling, podobnie jak recykling, ma na celu zmniejszenie zużycia surowców naturalnych oraz ilości powstałych odpadów, z których  produkuje się produkty użytkowe – często dzieła sztuki. Warto zaznaczyć, że – w przeciwieństwie do recyklingu – przy upcyklingu zużycie energii elektrycznej i gazu zaniża się do minimum, stawiając na techniki ręczne. To również przyczynia się do dbania o środowisko.

2. Old Jeans

Upcykling jest to nadawanie starym przedmiotom nowego życia i większej wartości, zmiany ich funkcji oraz często także i formy. Najważniejsza jest  wyobraźnia i kreatywność. Dzięki temu powstają niepowtarzalne i przedmioty. Nieważne, czy są to meble, akcesoria do domu, dodatki do garderoby czy też obrazy i rzeźby.

3. Old Jeans

Upcycling to zabawa, która rozwija zdolności twórcze i daje poczucie satysfakcji nadania zwykłej, niepotrzebnej rzeczy nowej formy i funkcji. Paleta zamieni się w stolik, stara walizka w komodę pod telewizor, z płyty winylowej można zrobić naczynie itd. itp.. Wszystko zależy od kreatywności!!!!!

4. Old Jeans

Działania ekologiczne nie muszą ograniczać się tylko do segregowania śmieci czy konsumowania eko-żywności. Wśród miłośników ekologicznego stylu życia upcykling staje się coraz bardziej popularny. Dla wielu staje się sensem życia. To nie tylko sztuka przetwarzania niepotrzebnych przedmiotów, poprzez nadawanie im nowej formy i funkcjonalności, to także zabawa, która rozwija wyobraźnię i zdolności twórcze.  Ta zabawa pozwala zobaczyć rzeczy pozornie niepotrzebne w innym, nowym świetle! Wszystkie stworzone w upcyclingu rzeczy mają charakter unikatowy i niepowtarzalny – nie znajdziemy dwóch takich samych … To także zrównoważone podejście do projektowania.

Dlatego rozpoczynamy cykl publikacji, które pokażą jak można wdrożyć ideę upcyclingu w życie i połączyć ją z dobrą zabawą i świadomością ekologiczną!

Po więcej inspiracji zapraszamy na nasz profil na Pinterest.

Jeśli możesz pochwalić się swoimi upcycling dziełami – napisz do nas!!!! Chętnie je pokażemy na łamach naszego Magazynu!