Znalezienie atrakcyjnego mieszkania stało się sporym wyzwaniem. Problemem są rosnące ceny nieruchomości i ograniczony wybór ofert. Dlatego podpowiadamy, jak poradzić sobie z na pozór nieustawnym czy też ciasnym lokum.
– Marzeniem jest oczywiście przestronne mieszkanie z idealnie rozplanowanymi funkcjami. Takie w okresie międzywojennym wymyślili moderniści. Niekiedy jednak współczesnemu budownictwu daleko do tego ideału. Problemy bywają różne i jest ich sporo: wnęki, skosy sufitów, wykusze, biegnące ukośnie ściany, antresole, schody, ostre kąty narożników czy otwarty plan typu studio. Każdy z tych elementów nadaje mieszkaniu pewien charakter. Nie ułatwia jednak efektywnego wykorzystania przestrzeni, której każdy metr jest na wagę złota. W tej sytuacji wybawieniem jest wyposażenie zamawiane na wymiar niwelujące mankamenty i niedoskonałości przestrzeni – mówi Aneta Świderska, projektantka firmy Raumplus.
Zabudowa na wymiar
W małym mieszkaniu przestrzeń uratują dobre patenty na przechowywanie. Zamiast kilku mebli wolnostojących wystarczy pojemna szafa i sprytne schowki. W tej roli sprawdzają się jedynie meble zamawiane na wymiar. Żadne gotowe moduły nie pozwolą na efektywne wykorzystanie powierzchni pod zabudowę, a tym samym też przestrzeni służącej przechowywaniu odzieży, butów i drobnych akcesoriów. Projektowanie na wymiar oznacza również całkowite spersonalizowanie mebla pod względem wyglądu. Tym bardziej, że wybór materiałów wykończeniowych frontów jest szeroki: szkło barwione, tkanina, skóra, spieki kwarcowe, płyta z dekorem odtwarzającym różnego rodzaju drewno lub lustro – jeżeli zależy nam na optycznym powiększeniu pomieszczenia. Nie zapominajmy również o schowkach. W tym celu wykorzystamy miejsca pod parapetami, schodami, płytkie wnęki, przestrzenie nad drzwiami lub obok nich.
Zarządzaj przestrzenią
W kawalerkach typu studio najważniejszą potrzebą jest wydzielenie aneksu do spania i zapewnienia sobie minimum intymności. Pomocne w tym są popularne systemy szklanych ścianek i drzwi przesuwnych uzupełnione o karnisz z zasłoną. To rozwiązanie przedzieli pomieszczenie, a jednocześnie pozostawi poczucie przestronności. Atutem drzwi przesuwnych jest to, że ich skrzydła nie wymagają miejsca do otwarcia. A górny system jezdny sprawia, że podłoga zachowuje jednolity charakter. Pod względem estetycznym największym powodzeniem cieszą się systemy z modnymi industrialnymi szprosami, czarnymi profilami i transparentnym szkłem. Oferowane przez Raumplus rozwiązania dają nawet możliwość indywidualnego zaprojektowania układu szprosów i stworzenia unikalnej aranżacji.
Hybrydowe rozwiązania
Stanowisko do pracy lub nauki w domu jest dziś standardem. Ergonomiczne krzesło, blat na odpowiedniej wysokości, dobre oświetlenie, schowki na przybory i szpargały. Wbrew pozorom to wszystko nie wymaga szczególnie dużo miejsca. Możemy je wygospodarować nawet w jednym z modułów szafy. Zmieści się również pod skosem zabudowanym na wymiar. W niewielkich z reguły pokojach dziecięcych wielofunkcyjne meble są koniecznością. Dobrym pomysłem jest zaaranżowanie miejsca do spania na dachu szafy. A sam mebel skonfigurujemy tak, by znalazło się w nim miejsce nie tylko na ubrania, ale też na zabawki. Do zamknięcia szafy sprawdzają się drzwi pokryte farbą tablicową, które będą dla dziecka ulubionym miejscem zabawy i nauki.
Nawet niewielką i nieustawną przestrzeń można efektywnie zagospodarować. Wystarczy mieć na to pomysł i dobrego sprzymierzeńca w jego realizacji. A będą nim wszelkie rozwiązania na wymiar Raumplus.
Więcej na www.raumplus.pl