Jak dbać o dywany z długim włosiem?

styling Bregje Nix

Poznaj najlepsze metody czyszczenia i pielęgnacji dywanów shaggy

Dywany z długim włosiem, potocznie nazywane włochaczami, to bez wątpienia jeden z najmodniejszych i najbardziej popularnych trendów w dekoracji wnętrz. Miękkie i puszyste dywany shaggy idealnie to idealne rozwiązanie zarówno do sypialni czy salonów, jak i innych pomieszczeń w domu. Dywany włochate tworzą naprawdę komfortowe podłoże dla stóp, co docenimy zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy za oknem jest chłodno i mokro. Chodniki z miękkim runem są atrakcyjne wizualnie i dają mnóstwo przyjemności – należy jednak pamiętać, że wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Co zrobić, żeby dywan był puszysty? Jak wyprać dywan z długim włosiem? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

 

Jak pielęgnować dywany shaggy, żeby były puszyste?

Puszyste dywany z miękkim i wyjątkowo długim włosiem potocznie nazywane są „shaggy”. Słowo to pochodzi z języka angielskiego i oznacza po prostu „kudłaty” lub „włochaty”. Określenie to idealnie pasuje do takich chodników, ponieważ ich runo ma wysokość nawet 10 cm. Chodzenie po takim kobiercu bosymi stopami jest samą przyjemnością: mamy wrażenie, jakbyśmy stąpali po delikatnym puchu. Dywany z długim włosiem sprawiają, że wnętrza nabierają niepowtarzalnego uroku, a jednocześnie wygłuszają i ocieplają przestrzeń. Dywany puchate bardzo dobrze izolują pomieszczenia, zarówno termicznie, jak i akustycznie. Należy mieć jednak świadomość, że tekstylia o długim włosiu są dość wymagające. Jeśli chcemy, by włochacz na długo pozostał piękny i estetyczny, musimy prawidłowo o niego zadbać. Bez odpowiedniego utrzymania puchate włosie straci swoje właściwości – a tego przecież nie chcemy. Aby nasz ukochany dywan nie stracił swych walorów i pozostał puszysty na lata musimy go przede wszystkim regularnie czyścić. Jak wyczyścić dywan z długim włosiem? Najważniejsze zasady przedstawiamy poniżej.

 

Jak czyścić dywany shaggy domowymi sposobami?

Dywany puszyste podbiły miliony serc na całym świecie. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ stanowią one wręcz idealną propozycję dla osób, które lubią łączyć przyjemne z pożytecznym. Kluczowym zabiegiem w pielęgnacji puszystych chodników jest systematyczne odkurzanie. Należy to robić minimum trzy razy w tygodniu, a najlepiej codziennie (zwłaszcza jeśli w mieszkaniu są zwierzęta lub małe dzieci). Taki nawyk sprawi, że kurz, sierść, okruchy i inne fragmenty brudu nie będą zalegały na powierzchni, a kompleksowe pranie (o czym za chwilę) będzie łatwiejsze. Do odkurzania dywanu shaggy, poza odkurzaczem, przyda się elektryczna turboszczotka z miękkim włosiem. Choć często nie jest to widoczne dla użytkowników, w długim włosiu mogą gromadzić się naprawdę duże ilości zanieczyszczeń. Cząstki brudu lubią ukrywać się głęboko w runie, tworząc zabrudzenia, których nie widać. Taki „magazyn” tworzy idealne środowisko dla rozwoju roztoczy – mikroskopijnych pajęczaków żywiących się złuszczonym naskórkiem ludzi i zwierząt. Roztocza kurzu domowego u wielu osób powodują reakcje alergiczne, do których zaliczamy m.in. katar, kichanie, niedrożność nosa i trudności z oddychaniem. Jeśli zależy nam na czystości w domu powinniśmy jak najczęściej odkurzać dywan włochacz. Pozwoli to usunąć większość zanieczyszczeń ukrytych pomiędzy długimi włóknami oraz zgromadzonych na powierzchni chodnika. Powszechnie znaną metodą pozwalającą utrzymać dywan w czystości jest także trzepanie. Wytrzepanie włosia na dworze pomoże pozbyć się większych zanieczyszczeń z jego podstawy. Można to zrobić ręcznie, chwytając za obydwa rogi chodnika i mocno strzepując kurz, można też użyć zwykłej trzepaczki. W przypadku dywanów shaggy należy jednak pamiętać, by czynność tę wykonywać delikatnie i bardzo ostrożnie: nie wolno szarpać i uderzać trzepaczką za mocno, ponieważ może to doprowadzić do zniszczenia tkaniny.

styling Bregje Nix

Pranie dywanów z długim włosiem – najważniejsze zasady

Mimo że podstawową czynnością jeśli chodzi o pielęgnację dywanu z długim włosiem jest odkurzanie, nie wolno zapominać również o praniu. Jak wyprać dywan shaggy w domu? Przede wszystkim należy mieć świadomość, że woda nie służy puszystym włóknom. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z włosiem naturalnym, czy syntetycznym, puchatego chodnika nie możemy po prostu wrzucić do pralki. Podczas długiego schnięcia mogłoby dojść do zapleśnienia lub trwałego uszkodzenia struktury kobierca. W przypadku dywanów włochatych najlepiej sprawdzi się tzw. pranie na sucho. Do wykonania tego zabiegu potrzebny będzie odpowiedni preparat (suchy szampon). Jak wyczyścić dywan włochacz używając takiego specyfiku? Należy po prostu rozsypać proszek na całej powierzchni wykładziny, zostawić na kilka do kilkunastu godzin, a następnie dokładnie odkurzyć tkaninę. Innym rozwiązaniem jest odkurzenie dywanu z długim włosiem za mokro przy pomocy specjalnego odkurzacza parowego. Czyszczenie parowe skutecznie usuwa wszelkie drobnoustroje, odświeża runo i pozwala zachować higienę. Jeśli nie chcemy trudzić się tym osobiście, możemy też oddać dywan shaggy do profesjonalnej pralni, gdzie zajmą się nim eksperci.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pielęgnacji dywanów shaggy, wejdź tutaj.

Odwieź nas też na: