Jak działają lampy solarne – wszystko co musisz o nich wiedzieć

Small solar powered led light with motion sensor.

Połączenie alternatywnych źródeł energii z oświetleniem miejskim pozwoliło na ukształtowanie nowych, energooszczędnych rozwiązań, chętnie wykorzystywanych w domostwach. Zalety to nie tylko oszczędność, ale także wygoda i mnogość rozwiązań zastosowania lamp słonecznych.

Na czym polega lampa solarna?

Lampa solarna to rodzaj lampy zasilany przez promienie słoneczne. Zazwyczaj składa się z paneli słonecznych, żarówek typu LED, akumulatora oraz kontrolera ładowania. Dzięki temu mechanizmowi, lampy słoneczne są całkowicie samowystarczalne – nie wymagają dostępu do prądu, ponieważ źródłem zasilania jest pobrana przez panele energia słoneczna. To od niej zależy długość działania i skuteczność urządzenia.

 

Specjalne zaprogramowanie lampy pozwala na to, aby w ciągu dnia energia ze słońca była kumulowana i przekazywana do zasilania żarówki dopiero po zmroku. Dzięki temu prąd nie jest marnowany w ciągu dnia i zużywany, dopiero gdy na dworze brakuje naturalnego światła.

 

Długość działania lampy solarnej zależy od pojemności akumulatora oraz mocy żarówki – im większa, tym więcej energii będzie pobierać w krótszym czasie. Aby lampa działała, słońce nie musi świecić przez cały dzień – dobranie odpowiedniego akumulatora i jakościowych żarówek pozwala na działanie lamp przez całą noc, nawet jeśli dzień był pochmurny. Zużywana jest energia, która została skumulowana wcześniej, w słoneczną pogodę.

Do czego służą lampy solarne?

Lampy solarne LED zazwyczaj są używane jako mechanizm oświetlania zewnętrznego, którego akumulatory są ładowane w ciągu dnia przez promienie słoneczne, a zgromadzona w nich energia jest wykorzystywana dopiero po zmroku, oświetlając miejskie ulice.

 

Różne rodzaje lamp są wykorzystywane w centrum jako oświetlenie miejskie, na prywatnych posesjach (lampy przed wejściem), światła na dachach oraz niewielkie lampki przed budynkiem.

 

Oświetlenie słoneczne może pełnić formę w pełni ozdobną – lampiony wyposażone w panel i akumulator będą stanowić gustowne uzupełnienie dekoracji na ganku i ciekawe aranżacje świetlne w ogrodzie i na tarasie, oświetlając letnie spotkania ze znajomymi. Lampy solarne mogą stać się alternatywą dla świec – bezpieczniejszą i wygodniejszą w ustawieniu (bez obaw, że wiszą zbyt blisko liści drzew, które mogą się przypalić, lub że pozostawi opalone ślady na ściance altanki).

 

Zakup lamp solarnych to oszczędny sposób na oświetlenie posesji oraz miejsc spędzania czasu z bliskimi. Dzięki specjalnym czujnikom lampa nie będzie zużywać energii w dzień, a zaawansowany system czujników ruchu będzie reagował światłem, gdy wychwyci poruszające się osoby.