Jak małym nakładem finansowym dodać wnętrzu więcej stylu i pozbyć się nudy?

Wnętrze można łatwo upiększyć i nie potrzeba do tego dużych nakładów finansowych, a jedynie odrobina zakupów i doza kreatywności. Zarówno salon, sypialnia, jak i pokój dziecka mogą zyskać więcej stylu. Jak pozbyć się nudy we wnętrzu z niewielkim budżetem?

Po pierwsze: odmaluj ściany na inne kolory i zawieś na nich ramki i plakaty w antyramach

Zacznij od przyjrzenia się ścianom. Czegoś na nich brakuje? Brak im wyrazu? W takim razie przemaluj je na inny kolor, a nawet postaw na kilka różnych odcieni jednej barwy czy też jedną ścianę w kontrastującym kolorze. Mało? W takim razie pomyśl, jak możesz upiększyć ścianę. Najprostszym, a przy tym tanim sposobem jest wybór ramek na zdjęcia. Można ułożyć je w ciekawym geometrycznym kształcie, a nawet ułożyć z nich napis, a jednocześnie wypełnić zdjęciami. Taka dekoracja będzie nietuzinkowa i oryginalna. Zamiast ramek możesz też wybrać antyramy i wypełnić je szkicami, czy też plakatami. Te drugie lepiej się sprawdzą, w końcu chcesz ożywić wnętrze. Dodatkowo antyramy możesz podświetlić oświetleniem LED.

Po drugie: postaw na nowe oprawy i żarówki dekoracyjne

Na pewno przydadzą się też nowe oprawy. Nie musisz wymieniać wszystkich, ale np. postawić na wymianę w salonie i sypialni. Jednak we wszystkich pomieszczeniach możesz zamienić dotychczasowe żarówki na żarówki ozdobne. W ten sposób, wybierając modele retro możesz podkreślić industrialną aranżację, gdy dobierzesz je do minimalistycznych metalowych opraw z otwartym kloszem. Żarówki LED ozdobne świetnie sprawdzą się także do kinkietów, zwłaszcza tych otwartych, a także lamp wiszących i żyrandoli. Ciekawe modele mogą mieć zaokrąglony kształt albo przypominać świece. Także same diody mogą być różnie ułożone. Czasami się krzyżują, a innym razem są położone równolegle, czy też ułożone spiralnie.

Po trzecie: wybierz nowe zasłony i narzuty do salonu

Kolejną propozycją są zasłony do wnętrz. Można wybrać materiał i samodzielnie je uszyć albo kupić gotowe. Zasłony tiulowe dodają wnętrzu lekkości, są lekko przejrzyste i na pewno dodają też stylu. Świetnie sprawdzają się w nowoczesnej stylistyce wnętrz. Można postawić też na zasłony cięższe wykonane z muślinu czy też materiału o aksamitnej strukturze. Takie zasłony będą silnie zaciemniające. Zatem jeżeli zależy Ci dodatkowo na takim efekcie, to właśnie na te zasłony postaw. Możesz dobrać do nich dekoracyjne sznurki z chwostami albo wstążki i upinać niczym kurtyny. Obok zasłon wybierz także inne tekstylia, które nie są drogie, a jednak sprawiają, że wygląd wnętrza może się odmienić. Mowa oczywiście o narzutach czy to na łóżko, sofę czy fotele.

Po czwarte: poszewki na małe dekoracyjne poduszki i wypełnienie nimi sofy

Jeżeli chodzi o sofę, to poza narzutą sprawdzą się dekoracyjne poduszki. Można wybrać do nich odpowiednie poszewki, które będą pasowały zarówno do narzuty, jak i samej aranżacji wnętrz. Nawet do stylistyki industrialnej można wybrać taki element i oprócz czarnych i białych poszewek zdecydować się też na kilka w kolorze ciemnoniebieskim albo w kolorze starego złota.

Po piąte: postaw na kwiaty w kolorowych doniczkach i ciekawe kwietniki

Na pewno sprawdzą się również kwiaty w donicach. Można wybrać kolorowe donice, czy też postarzane. To same kwitnące czy bujne kwiaty ożywią wnętrze. Można je postawić na ciekawych kwietnikach. Dobrym pomysłem może być wykorzystanie małej trzystopniowej drabinki, ale kwietniki o takim designie znajdziecie oczywiście również w sklepie. Samodzielne wykonanie może być jednak dużą frajdą. Drabinkę można pomalować na wybrany kolor albo postarzeć przy użyciu papieru ściernego. Na kwietnik można wykorzystać także starą, nie używaną komodę i to w jej szufladach umieścić podłużne donice z kwiatami. Za kwietniki mogą posłużyć także stare wiklinowe kosze, do których można włożyć donice z kwiatami. Możliwości jest naprawdę wiele, a ograniczeniem jedynie Wasza wyobraźnia.

W prosty sposób i niewielkim kosztem możecie odmienić swoje mieszkanie. Sprawdźcie czy nie macie na strychu jakichś skarbów, które można przerobić. Stary puf można oddać do tapicera albo samodzielnie obić nową tapicerką, choćby wykonaną ze starego płaszcza z frędzlami.