Ogród to jedno z ważniejszych miejsc w naszym życiu. Śmiało, można powiedzieć, że jest to dopełnienie przestrzeni wokół domu i to jak wygląda, znacząco wpływa na postrzeganie nas i naszej okolicy. Znaczącym walorem ogrodu jest również jego rekreacyjna funkcja. Kto z nas bowiem nie lubi spędzać czasu na słońcu czy grillować z rodziną i znajomymi. By jednak te marzenia się urzeczywistniły, musimy tę przestrzeń wokół domu odpowiednio przygotować. Zakładanie ogrodu wymaga bowiem od nas odrobiny rozważnego podejścia i przestrzegania kolejności niektórych etapów.
Dobre rozplanowanie to podstawa.
W zależności jak usytuowana jest działka i jak wygląda jej teren powinniśmy dostosować rośliny, które tam posadzimy. Jeśli teren jest dość płaski, możemy dowolnie projektować alejki czy montować instalację wodne, takie jak oczka czy małe stawy. Nie ogranicza nas bowiem nachylenie trenu czy pagórki. Inaczej wygląda sytuacja, jeśli nasz przyszły ogród posiada pagórki czy spady. Musimy wtedy odpowiednio dostosować sadzone rośliny, jak i ścieżki w taki sposób, by można było komfortowo z nich korzystać. Na tym etapie warto również wstępnie zaplanować ułożenie roślin, które będzie zgodne z ich usposobieniem uprawy. Tam, gdzie występuje zacienienie warto postawić na rośliny, mniej wymagających, jeśli chodzi o nasłonecznienie. Podobnie sprawa ma się z nawadnianiem czy warunkami glebowymi. Powinniśmy pamiętać o tym już na etapie projektowania, ponieważ dzięki temu unikniemy problemów z przygotowaniem nawadniania czy źle rozwijającymi się roślinami.
Pora zakasać rękawy.
Po zaprojektowaniu ogrodu, pora przejść do prac ziemnych. Jest to jeden z bardziej męczących etapów, jednak to od niego zależy końcowy efekt naszej pracy. Nie warto więc tutaj kierować się półśrodkami a do wszystkiego podchodzić precyzyjnie.
Podstawa to dobra instalacja.
Na samym początku należy dokładnie spulchnić grunt i usypać wszelkie pagórki. Ma to kluczowy wpływ na końcowy wygląd ogrodu. Ponadto na tym etapie musimy wziąć również pod uwagę rozmieszczenie ewentualnego oświetlenie i rozprowadzić okablowanie. Dzięki temu nie uszkodzimy roślin czy trawnika, gdy ogród będzie ukończony. Kable powinniśmy usytuować na głębokości około 30 cm, dzięki czemu nie uszkodzimy ich podczas prac w ogrodzie.
Podobnie sytuacja wygląda z instalacją wodną. Jeśli planujemy montaż automatycznych systemów i ich montaż został zaprojektowany, to jest dobry moment na ich wykonanie. Pozwala to oszczędzić wiele czasu na podlewaniu, ale i umożliwia optymalne wykorzystanie wody przez rośliny.
Rośliny, które będą cieszyć oko.
Po przygotowaniu systemu nawadniania i instalacji elektrycznej pod oświetlenie pora na sadzenie roślin i zakładanie trawnika. Śmiało, można powiedzieć, że jest to zwieńczenie naszej pracy. Na tym etapie jednak warto starannie dobierać rośliny do warunków, jakie możemy im zapewnić. Tylko tak sprawimy, że będą dobrze wyglądać i rozwijać się prawidłowo. To czy użyjecie trawy z rolki czy zasiejecie ją sami, nie ma zbyt wielkiego znaczenia. Na samym początku najważniejsze jest dobre nawodnienie, które sprawi, że rośliny rozwiną system korzeniowy.
Wszystkie te kroki pozwolą każdemu założyć idealny ogród, który sprosta wymaganiom wizualnym, ale i praktycznym. Dzięki temu każdy będzie się mógł dobrze poczuć w tym otoczeniu i miło spędzić czas. Jedyne, o czym nie możemy zapomnieć to regularne dbanie o rośliny i zagwarantowanie odpowiednich warunków. Dzięki temu one odwdzięczą się pięknym wyglądem i długą żywotnością.