Jak uprawiać modną werbenę patagońską? Podpowiadamy

Żadna roślina nie prezentuje się tak okazale, jak werbena patagońska. Jeszcze do niedawna roślina uważana była za zbyt egzotyczną, aby można było ją hodować we własnym ogródku. Dziś jej kariera rozwinęła się tak bardzo, że niemal każdy szanujący się ogrodnik, ale też amator i miłośnik ogrodnictwa, pragnie mieć ją w swoim posiadaniu. Z dnia na dzień na jej temat pojawia się coraz więcej informacji, dlatego dziś wybierzemy te najważniejsze.

Pionier wśród bylin ozdobnych

Werbena patagońska charakteryzuje się cienkimi i sztywnymi łodyżkami, które na samych końcach przyozdabiają – przypominające motyle – delikatne główki liliowo-różowych kwiatów. Jest to roślina należąca do gatunku miododajnego, dlatego też przyciąga do ogrodu mnóstwo kolorowych motyli oraz pszczół.

Swój urok werbena zawdzięcza delikatnemu pokrojowi, który prezentuje się zjawiskowo, tworząc dla wielu innych roślin przepiękne dopełnienie. W letniej bryzie kwiatostany delikatnie falują, nadając zwiewności ogrodu, który ożywa w oczach. Kwitnienie odbywa się intensywnie od czerwca, aż do pierwszych przymrozków.

Werbena patagońska może osiągać nawet do 2 metrów wysokości. Jest przy tym wysoce odporna na suszę. Preferuje stanowiska w pełnym słońcu, choć poradzi sobie również w niewielkim zacienieniu – warto jednak nadmienić, że jest to roślina, która naturalnie występuje w Argentynie, Peru i Brazylii, czyli ciepłych rejonach z dużą ilością słońca. Gleba pod uprawę werbeny może być zarówno lekko wilgotna, próchnicza, przepuszczalna, jak i żyzna. W Polsce roślina traktowana jest raczej, jako jednoroczna roślina sezonowa.

Z jakimi roślinami najlepiej komponuje się werbena patagońska?

Dwa metry to w przypadku werbeny duża zaleta. W takim stanie można ją wykorzystać do tworzenia naprawdę okazałych kompozycji kwiatowych. Zwiewny i lekki pokrój rośliny pozwala na to, aby sadzić ją w dowolnym miejscu w ogrodzie – niekoniecznie z tyłu rabaty.

Rośliny, z jakimi werbena komponuje się dobrze i zapewnia przy tym wysoką dekoracyjność przestrzeni, w której się znajduje, to przede wszystkim:

  • biała jeżówka;
  • różowa begonia;
  • fioletowa szałwia;
  • niskie i średnie trawy ozdobne, np. rozplenice;
  • aksamitki;
  • dalie, a także róże.

Werbena może stanowić również doskonały dodatek dla miskantów i iglaków. Sprawdzi się też, jako szpaler wzdłuż chodnika, schodów, czy ogrodzeń. Jeżeli w ogrodzie przeważa łąka kwietna, werbena również będzie jak najbardziej odpowiednim dodatkiem. Niektóre osoby porównują jej dekoracyjność do tej, którą ma czosnek ozdobny, jednak różnic pomiędzy tymi dwiema roślinami jest mnóstwo. Werbena przede wszystkim nie rozsiewa się sama w ogrodzie, dlatego że należy do odmian sterylnych.

Na koniec warto wspomnieć również, że poza wysokimi odmianami, werbena patagońska ma także swoje mniejsze (karłowate). Można je bez przeszkód uprawiać w donicach na balkonie, czy tarasie. Ogólnie werbeny najlepiej prezentują się w ogrodach o charakterze romantycznym. Równie pięknie wyglądają w angielskich i wiejskich klimatycznych ogrodach. Widać więc, że werbena ma szerokie zastosowanie, dlatego, jeżeli planujemy nowe kompozycje rabat, warto, abyśmy zainteresowali się tą egzotyczną rośliną.

Odwieź nas też na: