Jak urządzić salon z widokiem na ogród?

Minimalist interior with terrace. Render image.

Uroczy dom wspierany przez taras i znajdujący się tuż za nim rozległy ogród, to marzenie wielkiej liczby osób. Te trzy przestrzenie, by sprawiać wspaniałe wrażanie i jak najlepiej nam służyć, powinny się uzupełniać, jednocześnie nawiązując do siebie poprzez niepowtarzalny styl. Czyniąc nasze najbliższe otoczenie komfortowym i funkcjonalnym, poprzez przyłożenie odpowiedniej wagi do kwestii aranżacyjnych, wyświadczamy sobie prawdziwą przysługę. W tym artykule postaramy się podpowiedzieć, w jaki sposób urządzić salon, graniczący z piękną działką.

Opisywane we wstępie rozwiązanie, docenimy szczególnie letnią porą, gdy wszystkie powyższe strefy stanowią pewną całość. Wtedy właśnie, taras przejmuje rolę jadalni, a ogród staje się ośrodkiem wydarzeń towarzyskich. Spotkania z rodziną i znajomymi umilają wyjątkowe potrawy z grilla. Jednym słowem – wolny czas przez wszystkie ciepłe dni, poświęcamy rozrywce i relaksowi na świeżym powietrzu. Lecz tak naprawdę salon, którego taras i ogród są przedłużeniem, to prawdziwe centrum domu, w którym przez cały rok spędzamy zdecydowanie najwięcej czasu.

Po pierwsze, rolety

By z wygodnej kanapy mieć na co popatrzeć – a z tak niezwykłym widokiem nic nie będzie w stanie się równać – warto postarać się o odpowiednio duże okna, a także szerokie drzwi tarasowe. Lepiej zrezygnować z ciężkich zasłon i zaciemniających wszystko firan na rzecz delikatniejszych rolet – zajmą one zdecydowanie mniej miejsca, równocześnie pozwalając dostosowywać ilość światła słonecznego wpadającego z zewnątrz. Opcja ta zaoszczędzi nam kłopotliwego przesuwania owych tekstyliów, ilekroć tylko będziemy przemieszczać się – lub przenosić coś – między środkiem a dworem. A kiedy tylko zapragniemy odrobiny wyciszenia, opuszczenie rolet sprawi, że znajdziemy się w przyjemnym cieniu. Powtórzenie tej operacji wieczorem, z miejsca wprowadzi romantyczny nastrój, wprost idealny na kolację przeznaczoną tylko dla dwojga.

Postaw na minimalizm

Aby wszystkie powierzchnie mogły się płynnie przenika, warto postawić na spójny wystrój, rezygnując tym samym z rażących kontrastów i nieprzemyślanych dodatków. Wiele zyskamy, stawiając w salonie na wytrzymałą i elegancka drewnianą podłogę, tym bardziej, że to pomieszczenie jest swoistą wizytówka naszego domu. Utrzymanie wnętrza w subtelnych barwach kojarzących się z ziemią i naturą, będzie znakomitym posunięciem. Minimalistyczna stylistyka to obecnie standard – proste, nowoczesne meble i subtelne dekoracje są po prostu strzałem w dziesiątkę. Tym, co doda pewnego czaru, świetnie komponując się z zielenią dworu, będą różnorodne rośliny doniczkowe i drobne florystyczne akcenty. Cięte kwiaty w wazonie, wprowadzą zaś nieco świeżości – jest to rzecz, która nigdy się nie znudzi.

Lekkie, mobilne meble

Nasz salon wiele zyska na przytulności, gdy umieścimy w nim lekkie przykre kocami  fotele, przywodzące na myśl wytworne lokale w nadmorskich kurortach. Pamiętając o mocno cenionej obecnie mobilności, warto wziąć pod uwagę zakup niewielkiego stolika kawowego, który w dobrą pogodę może kursować między środkiem a tarasem. W połączeniu ze wzmiankowanym wyżej drewnem, dobrze spiszą się industrialne sprzęty, cechujące się cienkimi, stworzonymi z metalu nogami.

Czymś, co ze smakiem połączy oba światy – wewnętrzny i zewnętrzny, będą na pewno podobne stylistycznie komplety wypoczynkowe, co dodatkowo podkreślić można stosując te same, wzorzyste poduszki.

Drzwi do lepszego świata

Przyszła pora, by napisać nieco więcej o drzwiach prowadzących na taras. One, wraz z oknami – zwłaszcza gdy zajmują dosłownie całą ścianę – stanowią największą atrakcję całego domu. Rozwiązanie to jest marzeniem właściwie każdego, sprawia bowiem wrażenie, że salon nie jest niczym ograniczony, jego granica zaciera się, a my dzięki temu, możemy czuć się u siebie wciąż tak, jak podczas luksusowych wakacjach. Mając do dyspozycji wiele typów drzwi, w tym wspaniale prezentujące się, przesuwne, możemy doskonale dopasować je do klimatu panującego w naszej posiadłości. Tym bardziej, że stolarka występuje dziś w wielu różnych rodzajach wykończenia. Producentów tych rozwiązań, co prawda, nie brakuje. Dobrze jednak postawić na słynącą z niezawodnych produktów i znakomitego podejścia do klienta, firmę. Przykładem takiej jest obecny wiele lat w branży, powstały w Polsce, lecz działający również na innych rynkach, Plastixal.