Jak wybrać kolor ścian? Zobacz najważniejsze zasady

Optycznie zwiększają lub zmniejszają pomieszczenie, dodają mu charakteru lub pozostawiają neutralnym – oczywiście mowa o kolorze ścian. Wybór barwy (i farby) jest ważniejszy niż mogłoby się wydawać. Dlatego warto poświęcić mu trochę uwagi i nie koniecznie postawić na klasyczną biel. Zobacz najważniejsze zasady, jak wybrać kolor ścian. 

 

Kolor ścian a przeznaczenie pomieszczenia

 

Czy wiesz, że dużo lepiej pracuje się w pomieszczeniu o stonowanych kolorach? Dobrze dobrany kolor będzie zarówno energetyzować i nie rozpraszać. Wprowadzi atmosferę skupienia. Inny za to wybierzemy do salon, miejsca spotkań, które ma być tętniące życiem i zapraszające do wspólnych spotkań. Wybór koloru ścian należy więc uzależnić od przeznaczenia pomieszczenia.

 

W sypialni najlepiej sprawdzą się kolory, które kojarzą się nam ze spokojem. Do takiego grona możemy zaliczyć jasny niebieski, błękitny lub w odcieniu pastelowym. Ogólnie kolory w odcieniach pastelowych wpływają na wyciszenie. Do sypialni warto wybrać barwy, które nie będą zbyt jaskrawe i krzykliwe. W końcu jest to miejsce odpoczynku i relaksu, a wystrój powinien nam w tym pomagać – nie rozpraszać.

 

Nieco bardziej możemy za to zaszaleć w salonie. Duży pokój jest miejscem spotkań, zarówno tych rodzinnych, jak i ze znajomymi. Dobrze więc, żeby zachęcał do rozmowy i energetyzował. Jaki wybrać kolor do salonu? Tutaj możesz postawić na mocniejsze akcenty, np. bordowy, butelkową zieleń lub jasne, orzeźwiające barwy. Przy ciemniejszych kolorach wybierz jedną ścianę, a resztę pomaluj na biało lub inny neutralny kolor. Tym sposobem unikniesz przytłoczenia. Wiele ciekawych i trwałych kolorów oferują Dekoral Farby. Pamiętaj, że farba powinna być dobrze napigmentowana, tak żeby szybko nie wyblakła.

 

Kolor ścian na wielkość pomieszczenia

 

Równie ważne, co przeznaczenie pomieszczenia, jest jego wielkość. Jeśli pokój o małych wymiarach pomalujemy na ciemny kolor, to optycznie go zmniejszymy. Stanie się ciężki, a my będziemy przytłoczeni. Dlatego małe pomieszczenia maluje się na jasne kolory, które optycznie powiększają przestrzeń i nadają jej lekkości. Na takiej samej zasadzie dobiera się meble.

 

Zanim zdecydujesz się na konkretny kolor przetestuj go w różnym oświetleniu. Pamiętaj, że inaczej wyglądają ściany w świetle dziennym, a inaczej w sztucznym. Jeśli nie jesteś zdecydowany na konkretny kolor, to warto przetestować kilka próbek. Pomaluj kwadraty 30×30 cm w mało widocznym miejscu i zobacz, który kolor Ci najbardziej odpowiada.