Jak zorganizować domowe biuro?

Woman in a video conference call in her home office during the coronavirus pandemic

Praca zdalna z domu niewątpliwie ma swoje plusy. Jednak aby pozostać najbardziej efektywnym w domowych warunkach, należy odpowiednio zaaranżować przestrzeń wokół. W jaki sposób zorganizować swoje prywatne biuro?

Biuro w domu – idealne na home office

Łóżko, chociaż bardzo wygodne, nie jest, niestety, idealnym miejscem pracy. Leżąc lub siedząc w nim, trudno się skoncentrować, a laptop trzymany na kolanach może się ześlizgnąć i uszkodzić.

Dlatego w swoim mieszkaniu warto zorganizować sobie porządną i profesjonalną przestrzeń do pracy. Bycie wydajnym na home office to podstawa, a w tym pomoże odpowiednie biuro domowe. Aby je stworzyć, nie trzeba wcale wydawać dużo pieniędzy.

Domowe biuro – postaw na komfort!

Aby urządzić domowe biuro, trzeba zacząć od nabycia krzesła oraz biurka. Siedzisko powinno być wygodne i umożliwiać regulacje wysokości oraz oparcia. Do tego być wykonane z materiałów naturalnych (preferowana jest skóra naturalna perforowana) i mieć podłokietniki. Jest to element wyposażenia, na którym będzie się siedzieć 8 h dziennie – odpowiednie krzesło musi więc uwzględniać naturalne krzywizny kręgosłupa, aby nie doprowadzić do jego zwyrodnień.

Na biurku znajdować się będzie komputer, myszka, klawiatura, monitor, notatki oraz kubek z kawą. Dlatego im będzie większe, tym lepiej. Dobrze wybrać takie, które będzie łatwe do wyczyszczenia, a na sam jego wierzch położyć matę antypoślizgową. Dobrym pomysłem jest udekorowanie go np. doniczką z pięknym kwiatem i ramką ze zdjęciem swoich bliskich. W organizacji biurka pomogą Ci też różnego rodzaju artykuły biurowe

Oświetlenie w domowym biurze

Jednym z najważniejszych czynników, które należy mieć na uwadzę podczas tworzenia domowego biura, jest oświetlenie. Odpowiednio dobrane będzie niezbędne dla produktywności i komfortu przebywającego w pomieszczeniu.

Najlepiej zacząć od wygospodarowania przestrzeni w ten sposób, by wszędzie był dostęp do światła naturalnego. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. W takich przypadkach warto sięgnąć po dodatkowe źródło oświetlenia. Skorzystać można z lamp sufitowych, biurkowych, a nawet całych opraw montowanych na ścianie. Każdy sposób jest dobry, aby w domowym biurze nie panował półmrok.

Domowi pracownicy powinni unikać światła ostrego i zimnego – męczy ono oczy i może prowadzić do różnego rodzaju chorób oraz stanów zapalnych. Warto wybierać te akcesoria, które posiadają przełączniki ściemniające. Pozwolą one na kontrolowanie jasności w pomieszczeniu.

Praca z domu jest najwygodniejsza, ale pod warunkiem, że prywatne biuro ma komfortowe siedzisko, przestronne biurko i dostęp do odpowiedniego oświetlenia.